A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. A GKI Energiakutató ezúttal is számba vette a legfontosabb tényezőket, hogy megbecsülje az árak jövőheti alakulását.
Szerdán minden eldőlhet
A Brent spot kőolaj ára a héten 45-47 dollár között ingadozott, heti átlagban közel 2,5 dollárral, 5,6%-kal nőtt az ár. A spot olajár a hét folyamán csütörtökig emelkedett, majd pénteken csökkent. Az olajpiaci áralakulásra az OPEC tárgyalásaival kapcsolatos hírek hatottak. A hét elején még az volt az uralkodó nézet, hogy az egyezség körvonalazódik, azonban a hét második felében egyre több jel érkezett, hogy továbbra is Irak, Irán, s újabban Indonézia sem elégedett az országukra leosztott termelési szinttel. A tagországok hétfőn, 28-án szakértői szinten folytatják a tárgyalást, majd 30-án lesz a miniszteri értekezlet - ekkor kiderülhet, hogy mi lesz a korábban beharangozott termeléscsökkentéssel, és mit szólnak mindehhez a világpiaci termelés több mint felét adó OPEC-en kívüli országok.
Marad a magasabb adó Magyarországon?
Jelen állás szerint mindenesetre Magyarországon marad a magasabb jövedéki adó az üzemanyagra: az idei év negyedik negyedévére vonatkozó határidős árak most 47 dollár körül változnak, ez jelenleg azt jelzi, hogy január elejétől marad az üzemanyagok megemelt jövedéki adója. A számításokhoz az is hozzátartozik, hogy a spot Brent ár októberi átlaga sem érte el az 50 dollárt. Természetesen itt még sok változás jöhet, az OPEC meglepheti az olajpiacot egy egyezséggel, amely decemberre jócskán 50 dollár fölé tolhatja az árakat. (Emlékeztetőül: ha a Brent olaj hordónkénti világpiaci ára 50 dollár alatt van a negyedév végén, Magyarországon a benzin és a petróleum esetében a jövedéki adó literenként 5, a gázolajé literenként 10 forinttal az alapszint fölé kerül a következő negyedévben. Ha azonban 50 dollár fölé emelkedik a világpiaci ár, az adómértékek visszaállnak az alapszintre. Az intézkedés októberben lépett életbe, jelenleg épp a magyasabb adószintek vannak érvényben az 50 dollár alatti olajár miatt.)
Drágább az üzemanyag is a nemzetközi piacokon, a forint gyengült
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin tonnánkénti ára (dollárban mérve) a mediterrán piacon a megelőző hét átlagához viszonyítva a múlt héten 4%-kal nőtt, az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 2,6-5,5%-kal nőttek az árak. A gázolaj jegyzésárai az európai piacokon 5,5-5,7%-kal emelkedtek.
A forint a héten összességében 0,8 százalékkal gyengült a dollárral szemben, igaz, a hét második felében inkább az erősödés volt jellemző.
A hét folyamatai alapján a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett a benzin esetében az európai piacokon 3,4-6,3%-os áremelkedés mutatható ki, a gázolajnál forintban számolva 6,4-6,5%-os volt az árak emelkedése - írja a GKI Energiakutató.
Vajon már lenyeltük a békát, vagy kapunk még egy kört?
Ha ehhez a 27 százalékos áfát is hozzátesszük, a héten a benzinnél 4-7, a gázolaj esetében 6-8 forintos emelkedés jelentkezett. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy pénteken már 5-5 forinttal megemelte az árakat a Mol, így a GKI Energiakutató úgy számol, hogy hétfőn, november 28-án nem valószínű az áremelés. Azért ha csak a heti átlagos változást vesszük figyelembe, a benzinnél még elképzelhető 2 forint körüli, a gázolajnál pedig 3 forint körüli emelés.
A fenti változtatásokkal a benzin ára 344, a gázolaj ára 360 forint/liter körüli szinten változhat - írja a GKI Energiakutató.