Szerény, de általános pluszban vannak a fontosabb tőzsdeindexek, fél százalék körüli az emelkedés Európában és az USA határidős indexeinél is. Különösen erősen emelkedtek a kínai és hongkongi mutatók, 1,9, illetve 2,7 százalékkal. Európában “oltás-optimizmusról” és “konjunktúra-optimizmusról” ír a sajtó, ami főleg az autógyárakat és a bankokat viszi feljebb. A Fiat Chrysler és a PSA egyesülésével létrejött Stellantis jó eredményekről számolt be. A német index történelmi csúcsához közelít, 14 168 ponton áll.
Itthon a BUX index minimális, egy ezrelékes mínuszban van, az OTP 0,2 és a Richter 0,3 százalékos süllyedése miatt. A Mol viszont 0,6 százalékkal, a Telekom 0,1 százalékkal emelkedik. A forint több napos gyengülése leállt, az euró 363,60, pár fillérrel olcsóbb lett.
Az árupiacokon vegyes a kép, az olaj az OPEC-ülés miatt 1,7 százalékkal felfelé tart, a nemesfémek és a réz viszont kissé lefelé mennek. A bitcoin ismét átlépte az 50 ezer dollárt délelőtt, majd az 51 ezret is.
A német infláció megduplázódhat év végére
Elnökének szavai szerint a német nemzeti bank, a Deutsche Bundesbank arra számít, hogy a harmonizált infláció (HICP) év végéig három százalék fölé emelkedik. Ez a mutató 2020 decemberében még csak 1,5 százalékkal volt előző év azonos hónapjához mérten. A várható növekedés azonban az elnök szerint csak ideiglenes, 2021 átlagában jóval alacsonyabb értékre számítanak, amely “csak kissé haladja majd meg a decemberi 1,8 százalékos előrejelzésünket”. Továbbá 2022-re változatlanul csak visszafogott áremelkedést prognosztizálnak.
Német bankok előrejelzése szerint viszont a “kényszerű spórolás” időszakát a német gazdaságban a “fogyasztási robbanás” időszaka követheti az idén – írja az N-Tv.de. (ez a folyamat inflációnövelő hatású.) Az infláció, a kamatszint kérdése erősen foglalkoztatja a közgazdászokat és a piacokat, a múlt héten ezzel összefüggésben emelkedtek nagyot a kötvényhozamok és estek a részvényárak.
Soros portfóliója 1,2 milliárd dollárral gyarapodott
A Soros Fund Management LLC által kezelt befektetési portfólió értéke az előző negyedévben 4,1 milliárd dollárról 5,3 milliárd dollárra emelkedett a tőzsdefelügyeletnek (SEC) benyújtott hivatalos iratok szerint – írta a SeekingAlpha. A részesedések száma 132-ről 146-ra nőtt, ami arra utal, hogy a fedezeti alap (hedge fund) intenzíven vásárolt a negyedév során.
Nagyobb vételei és long pozíciói:
- iShares MSCI Emerging Markets ETF (EEM (call opciók)
- SPDR Energy ETF (XLE) (call opciók)
- QuantumScape (QS)
- Clarivate plc (CLVT)
- Elanco Animal Health (ELAN)
Eladások és shortok:
- SPDR Industrials (XLI) (put opciók)
- SPDR S&P 500 ETF (SPY) (put opciók)
- Immunomedics (IMMU)
- Microchip Technology (MCHP)
- Unity Software (U)
- Peloton Interactive (PTON)
- DraftKings Inc. (DKNG)
Egyszerre longol és shortol a hedge fund
Az opciók alapján úgy tűnik, hogy Soros az amerikai olajcégeket, a feltörekvő piacokat vásárolta, az általános amerikai S&P 500 indexet és annak ipari szegmensét pedig shortolta. De a cikk megjegyzi, Sorosról ismert, hogy az ETF-eket használja portfóliója más részeinek fedezésére. Tehát nem biztos, hogy egyes tételek önmagukban értelmezhetők, egy-egy vétellel szemben másutt eladás állhat. A DKNG pedig a Robinhood-on kereskedő kisbefektetők kedvence volt 2020 második negyedévében, és valószínű, hogy Soros kihasználta ennek árfelhajtó hatását a shortolásnál.
Soros György egyébként a francia Les Echos című lapban tett közzé véleménycikket, amelyben kifejtette, itt az ideje, hogy Franciaország örökös kötvényeket (lejárat nélküli kötvényeket) bocsásson ki.
Hárommillió új Robinhood-ügyfél, márciusi tőzsdei bevezetés
Az amerikai Robinhood kereskedési alkalmazás a botrány középpontjába került a GameStop részvények január végi összehangolt árfelhajtása óta. Miután korlátozta egyes részvények kereskedését, sok kritikát kapott. Milliárdos tőkeemelést és hitelfelvételt kellett végrehajtania a túlélésért, mert a kisbefektetők miatt a letéti követelményeket neki kellett kipótolnia. (Vezetője egyik nyilatkozata szerint csak fél órára voltak az összeomlástól. )
Összességében azonban a brókercég a GameStop-ügy révén lendületet kapott, a hype is segített a Robinhoodnak abban, hogy még több felhasználót szerezzen – írja a Finanzen.net. A CNBC szerint csak januárban hárommillió új ügyfelet szerzett, így már 23 millió számlát vezetnek nála. A Robinhood ezt most kihasználhatja arra, hogy tőzsdei bevezetést, részvénykibocsátást hajtson végre (IPO-t), valószínűleg már márciusban.
A blokkláncra költözik a WallStreetBets? Érinthetetlen lesz?
Decentralizált és tokenizált (érmésített, zsetonosított) WallStreetBets 2.0 készül – írja a kriptodeviza-sajtó. A Reddit-fórumként indult, a GameStop részvény felhajtásáról elhíresült kisbefektetői közösségnek elege van abból, hogy a fórumaikat időnként lekapcsolják vagy letiltják, és hangadókra, vezetőkre vadásznak körükben. (Nemcsak a Redditen, de a Robinhood kereskedési appban, a Telegram vagy a Discord rendszerekben is.)
A megoldás: a WSB új, decentralizált verziójának felépítése, amely senkinek sincs a tulajdonában, okosszerződésekből áll, nyilvános, ellenőrzött és megváltoztathatatlan kóddal. A platform anyagilag ösztönözné a felhasználókat ötletek és mémek megosztására. Lehetővé tenné, hogy egyének milliói összeadják pénzüket, hogy nagyobb hatalommal és befolyással bírjanak a piacon, mint a legnagyobb fedezeti alapok – állítják.
A cenzúrázhatatlan blokkláncok
Bármely csoport internetes kommunikációjának betiltása eddig is szinte reménytelennek tűnt, de a blokklánc-alapú együttműködés még félelmetesebbé teheti ezeket. A nyilvános blokklánc-rendszerek alapvetően cenzúrázhatatlanok (vagy annak tartják magukat). Ha valaki beleírja például a bitcoin-blokkláncba, hogy “Ubul egy nagy ló”, azt onnét gyakorlatilag lehetetlen valaha is kitörölni. (Ma éppen 10 163 szerverre, “node”-ra menne ki és tárolódna ez az információ, amelyek sok tucat országban vannak szétszórva.) De valószínűleg más, sokkal olcsóbb, gyorsabb, okosszerződésekre optimalizált blokkláncot fognak választani.
A következő GameStop a Rocket Companies?
Az árfolyam-alakulás alapján a Rocket Companies lehet a WallStreetBets-csoport következő célpontja – feltételezik a sajtóban. Hasonló ismérveket mutat fel, mint a GameStop: hosszú stagnálás után pár nap alatt 110 százalékkal drágult meg. Jelentős a short állománya, 40 százalék körül, ami miatt a shortosok rákényszerülhetnek pozícióik idő előtti zárására, bármely áron.
Ez már a következő ritkaföldfém-hype?
Érdekes pályát írt le a főleg kínai és amerikai bányavállalatok részvényeit tartalmazó VanEck Vectors ritkaföldfém-ETF árfolyama. A koronavírus-járvány előtti 40-45 dollárról körülbelül 25 dollárra esett tavaly tavasszal, majd innét többszörözött 90 dollárra. Ám amint a hosszabb távú grafikonon látszik, volt ez az alap már ennél jóval feljebb is, az előző nagy árupiaci fellendülés csúcsa körül, 2011-2012-ben. Ami biztató jel, ha a jelenlegi árupiaci ciklus is kitart.
Számos modern technológia, mint a mobiltelefonok és az elektromos autók nélkülözhetetlen alapanyagai a ritka földfémek. A termelés túlnyomó részét Kína, kisebb részét az USA adja.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.