Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap
után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni,
akár hirdetések nélkül, válasszon
előfizetői csomagjaink közül!
A tegnapi, március óta nem látott nagyságú amerikai techrészvény-kiárusítás után ma Európában is méretes mínuszok vannak. A magyar és a lengyel index az átlagnál jobban szerepel, de Pesten is az esés az úr. Nagyot zuhant a Novavax egy bejelentés nyomán, és rejtélyes új Tesla-gyár tervei tűntek fel Texasban.
Az inflációs félelmekkel, az újra emelkedő amerikai államkötvény-hozamokkal magyarázzák, hogy csúnyán “megütötték” tegnap az amerikai technológiai papírokat. A rossz hangulat mára Európára is átterjedt, a német, francia és brit index egyaránt két százalékkal süllyedt.
Az esést az USA-ban a Tesla és a Workhorse vezették (mínusz hat, illetve 15 százalékkal). A Nasdaq 100-as index 2,6 százalékkal zuhant, március óta nem látott mértékben, miközben az ipari részvények Dow Jones-féle átlaga csak 0,1 százalékkal zárt lejjebb. Folyik tehát a “rotáció” a high-tech, növekedési papírok felől a hagyományosabb, a gazdasági növekedés újraindulásából profitáló szektorok felé.
Reggel Japánban is csúnya esés bontakozott ki, 3,1 százalékkal zuhant a Nikkei 225, Hong Kong 2,2 százalékkal ment le. A kínai Shanghai Composite viszont pár ezrelékes pluszban zárt.
Inflációs meglepetés itthon
Itthon a BUX index csak 0,9 százalékkal esik, az OTP 0,5, a Mol 1,5, a Richter 1,3, a Telekom 0,2 százalékkal van lejjebb. A varsói WIG 20 is valamivel jobb az európai átlagnál, 1,2 százalékkal süllyed. A forint gyengül, 258,60 az euró, bő egy forinttal a tegnap esti szint felett adják.
Alaposan megugrott Magyarországon az infláció áprilisban, éves szinten 5,1 százalék lett, miközben az elemzők 4,8 százalékot vártak. A jövő héten nyitja újra gazdaságát, turizmusát Ausztria.
Korrekció az árupiacon és a kriptóknál
Az árupiacokon tegnap este szintén megtört az emelkedés, nagyot esett több termék, de mára stabilizálódtak. Ismét drágul a réz, az ezüst, a palládium, és legalább stagnál az arany. Az olaj 0,6 százalékkal esik. Korrekció jött a kriptodeviza-piacon is, a vezető kriptók 4-5, a második vonalban levők 5-10 százalékkal esnek. (A bitcoin 55 700, az ether 3960 dollár.)
Aukciót tart és jelent a Telekom
Ma este teszi közzé negyedéves eredményét a Magyar Telekom. Emellett részvény-visszavásárlási aukciót is hirdetett, maximum 10,21 milliárd forint értékben.
Az összeg megegyezik a februárban bejelentett keretösszeggel. Az aukcióra június 10-én kerül sor, további részleteket előtte közölnek majd –írta az Erste Befektetési.
Mint ismeretes, a hazai távközlési vállalat az osztalék egy része helyett az idén részvény-visszavásárlási programot hirdetett.
Új részvényt követ az Erste Pesten
Az Erste 4135 forintos 12 hónapos célárfolyammal és vételi ajánlással megkezdte a Gloster-részvények követését.
A cég egy éve jelent meg a magyar tőzsde Xtend piacán, de már most komoly tervekkel rendelkezik, hogy magasabb kategóriába kerüljön. A tavalyi sikeres tőkebevonást követően egy héttel ezelőtt jelentett be egy újabb felvásárlást a felhőszolgáltatások területén, amit szándékaik szerint továbbiak fognak követni –foglalja össze a brókercég.
Harmincszoros mínusz Németországban
“Harmincszor is mínuszos” a tőzsde Németországban az N-Tv.de szerint, azaz a DAX index minden tagja a negatív tartományban volt délelőtt. A legnagyobb vesztesek azonban csalódást keltő gyorsjelentésük után a Thyssen-Krupp nehézipari óriás, a Morphosys biotech-cég és a Jenoptik technológiai vállalat. Valamint igen nagy pechje volt annak a cégnek, amelynek részvénykibocsátása pont a mai napra esett.
Az Apontis Pharma kibocsátási árát 19,0 euróban határozták meg, a 18,50 és 24,50 euró közötti sáv alsó részén. Reggel 18,10 euró volt a részvény, jelenleg pedig 18,50 euró, bő három százalékkal alacsonyabb a kibocsátási árnál. Az Apontis 5,29 millió részvényt értékesít, ebből kétmillió új papír.
Az Apontis Pharma az úgynevezett egyszeri tablettákra szakosodott, ezek kombinált gyógyszerek, amelyek két-három generikus hatóanyagot tartalmaznak egy kapszulában vagy tablettában. Főleg a szív- és érrendszeri betegségekre koncentrál.
A lejtmenetet a 2006 óta nem látott mértékű inflációs várakozások katalizálhatták. Kérdés hogy ideiglenes megugrásról lehet vajon szó, vagy tartós folyamatokról. A Nasdaq 100 indexet követő QQQ alap short állománya 3,6 százalékra emelkedett, decemberben még csak 0,9 százalék volt. Idén az ETF-ből már félmilliárd dollárt vettek ki a befektetők.
Bika és medve, az emelkedő és eső tőzsdei trend jelképei (Pixabay)
Rejtélyes Tesla-objektum épül Texasban
A Tesla új, rejtélyes létesítményt tervez a Texas Gigafactory közelében, Austinban – írja a Mining.com az Austin Business Journalra hivatkozva. Ez az elektromos járműgyártó által a város tervezőihez április 30-án benyújtott dokumentumokból, helyszínrajzból következik. Az épület „Bobcat Project” néven fut.
A Tesla tavaly óta végez helyreállítási munkákat az Austin Gigafactory közelében annak érdekében, hogy felszámolja a korábbi felszíni bányászat következményeit. A Tesla Austin környéki nagy földterületén további létesítményeket tervez, ezek egyike a feltételezések szerint egy SpaceX objektum lehet.
Késik a Novavax oltása, serdülőknek is mehet a Pfizer
A Novavax részvényei kilenc százalékkal zuhantak az amerikai kereskedésben, miután a vállalat bejelentette, hogy a harmadik negyedév előtt nem kívánja benyújtani engedélykérelmét a készülő Covid-19 vakcinájához – tudósít a Bloomberg.com. Ez a szer egy másik mRNS-alapú megoldást kínálna, hasonlóan a Moderna és a Pfizer-BioNTech készítményeihez. Az EU korábban 200 millió adagra vonatkozó előzetes tárgyalásokat folytatott a céggel.
Oltóanyag-gyártók árfolyama mintegy másfél évre (Novavax, BionTech, Moderna, Pfizer, Astra Zeneca) (Tradingview.com)
Jó hír, hogy az Egyesült Államok engedélyezte a Pfizer-BionTech oltását 12-15 éves gyermekek számára. Bár a tüneteik enyhébbek, a gyerekek is képesek terjeszteni a betegséget. Így miután a felnőttek már beolttatták magukat, a koronavírus-esetek egyre nagyobb hányada őket érinti – összegzi a Bloomberg.
Hogyan teljesítettünk a válságban? Mi várható?
A vírus hogyan érintette ezt a közép-európai régiót a világ többi részéhez viszonyítva, és mi várható a nyitással? – teszi fel a kérdést az Alapblog.
Nyugat-Európához képest jobban viseltük a pandémiát, ám az USA-hoz képest rosszabbul. A gazdasági visszaesést tompította, hogy a GDP-n belül az ipari termelés nagyobb súlyt képvisel és az exportarány is jóval magasabb, amire a devizagyengülés is pozitívan hatott. Nálunk a költségvetési élénkítő lépések kevésbé az emberek zsebeit célozták, de az európai uniós helyreállítási alap nagymértékben támogatja majd a növekedést. Régiónkbana lemaradó szektorok súlya jóval nagyobb, mint máshol. Térségünk részvényeivel olcsón lehet fogadni a gazdaság talpra állására –írja a blog.
A cikk szerint most elsősorban pont azoknak a vállalatoknak az árazása nyomott, amelyek profitjának egyébként kedvezne az infláció emelkedése, legalábbis eleinte. Térségünk pedig bővelkedik ilyen részvényekben (nyersanyag-kitermelők, pénzügyi szektor).
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Az amerikai elnök által elindított vámháború és az ezzel járó piaci bizonytalanság megtette hatását: a forint mintegy kéthónapos mélypontra zuhant az euróval szemben.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 4196,68 pontos, 4,81 százalékos csökkenéssel, 83 028,96 ponton zárta a pénteket. Minden vezető részvény gyengült az előző napi záráshoz képest.
Donald Trump elnök vámmeglepetései miatt komolyabb világgazdasági válság kitörésétől tart számos elemző, ezt tükrözik a tőzsdeindexek is, amelyek újabb ijesztő zuhanást produkálnak. Itthon az OTP a nagy vesztes, meg a forint, az sem vigasz, hogy a lengyel zloty is lefelé tart. Ráadásul már februárról is brutális hazai adat érkezett.
Kamatvágásokat vár a piac, de akkor mi lesz az inflációval? A magyar jegybanknak is lépnie kell? A tőzsdék után a forint is ütést kapott a vámháborúban.
Nagy zuhanással nyithatnak ma az amerikai tőzsdék Donald Trump vámháborús meglepetései miatt, az európai tőzsdék is szakadnak, a forint keresi az irányt, csapkod. Pedig Trump bejelentései negatív hatással vannak a hazai gazdaság növekedési potenciáljára is, így indokolt lehet a forint gyengülése. Egyre több a dollármilliárdos, köztük 16 kriptómilliárdos is van.