10 forintos bankjegy |
Két éve nem látott szintre nőtt az Eurózóna inflációs mutatója. Az USA-ban az infláció a vártnak megfelelő lett, valószínűsíthető az adatból, hogy végre tartós lesz a várva várt magasabb pénzromlás. Jött egy kedvező munkanélküliségi adat is. A Fed elnöke, Janet Yellen is úgy nyilatkozott, hogy mielőbb emelni kéne a kamatokat, ahogy egyébként mostanában több más Fed-vezető is mondta.
A decemberi kamatemelésnek már majdnem száz százalékos valószínűséget adnak a piaci szereplők. A kamatemelés nem jó a részvénypiacnak, de ez már régen beépülhetett az árfolyamokba. A bizonytalanság megszűnése pedig kedvező tényező.
A hangulat a tőzsdéken kezdetben bizonytalan, kivárós vagy kissé borongós volt ma, de a nap közepétől, talán az említett adatok nyomán is megjavult. Az európai tőzsdék 0,2-0,7 százalékos pluszban végeztek, és az USA főbb indexei is egyre jobban állnak. Este hat körül az S&P 500 0,4, a Nasdaq indexe 0,7, a Dow Jones 0,1 százalékos pluszban állt.
Itthon a BUX reggel szintén mínuszban járt, majd kora délután hirtelen egy százalékos pluszba ugrott. Valószínűleg azon bejelentés hatására, hogy a társasági nyereségadó kulcsát egységesen 9 százalékra csökkentenék. A nagyobb vállalatoknak eddig jóval magasabb, 19 százalékos volt a kulcs.
A KBC Equitas szerint „az adócsökkentést fiskális stimulusként is értelmezhetjük, amiből a gazdasági növekedés erősödését olvashatják ki a befektetők. Ez pedig áttételesen kedvező lehet a magyar részvényeknek, azok közül is elsősorban talán az OTP és Magyar Telekom számára”.
A nap végére azonban lassan elolvadt a BUX emelkedése, és 0,1 százalékos mínusz alakult ki. A Magyar Telekom emelkedett 1,3 százalékkal 485 forintra, a Mol 0,3 százalékkal 18 145-re. Az OTP azonban, bár volt korábban 8180 is, 8036 forinton zárt, 0,3 százalékos mínuszban. A Richter 0,9 százalékkal süllyedt 5850-re.
Az euró/forint ma csak nagyon rövid ideig volt 310 felett, viszont 308,70-re is leszúrt az árfolyam. Este 309,80 volt az ár, 30 fillérrel alacsonyabb a szerdainál. A dollár tovább erősödött, az euró már csak 1,0650 dollárt ért.
Az olaj éppen felfelé tart, 0,8 százalékos emelkedéssel a WTI 45,90, a Brent 47,0 körül jár. Az arany nem találja az irányt, az ezüst kissé esik.