Különbözően viselkednek ma az európai és az amerikai piacok, kontinensünkön az indexek egy százalék körüli süllyedést mutatnak, miközben az USA-ban pluszban vannak. Az ipari részvények az USA-ban csak erőtlenül emelkednek, igazi lendületet a technológiai szektor tud produkálni, 0,9 százalékkal megy fel a Nasdaq Composite index.
Továbbra is a gazdasági adatok és a járványhírek között ingadozik a befektetők figyelme. A gazdaság élénkülésére utaló korai jelek azonban ma túlsúlyban voltak a járvánnyal, a gazdaság újbóli lezárásával kapcsolatos félelmekkel szemben – írta a Reuters. Pedig a legújabb amerikai adatok eléggé ijesztőek, a fertőzöttek száma átlépte a hárommilliót, ami átlagosan már majdnem három személy száz lakosra vetítve. Egyetlen nap alatt több mint 60 ezer új fertőzöttet regisztráltak. Florida, Kalifornia, Hawaii, Misouri, Montana, Oklahoma és Texas egyaránt megdöntötte az előző rekordját az egy nap alatt regisztrált új fertőzések számát tekintve.
Mire jó a gyorsjelentési szezon?
Jövő héten indul be a gyorsjelentési szezon a nagy amerikai bankok jelentésével. A piaci várakozások szerint az S&P 500 társaságainak eredménye 40 százalékkal eshet év/év alapon, legalábbis ezt mutatják a IBES Refinitiv cég által gyűjtött adatok. De az elemzők szerint a Wall Street már a 2021-es évet figyeli, és figyelmen kívül hagyja a 2020-as számokat.
Itthon a BUX index szembemenve Európával 0,5 százalékkal emelkedett. Prágában is volt egy kis emelkedés, miközben Varsó 0,7 százalékos csökkenést mutatott. Az OTP 0,2 százalékkal, a Telekom fél százalékkal süllyedt, a Mol 2,4 százalékkal ment fel, a Richter 0,6 százalékkal emelkedett. A forint ma is gyengült, 90 fillérrel 355,10-re emelkedett az euró. Az arany új kilenc éves csúcson van, 1822 dolláron. Az ezüst egy nagyobb, két százalékos ugrással elérte a 19 dollárt, és két százalékkal ment fel a platina is.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A kissé romló tőkepiaci hangulatban megint a forint tűnik a leggyengébb láncszemnek, pedig a magyar fundamentumok jobbak, mint számos más régiós országé, s akkor még a járványügyi helyzetről nem is beszéltünk. Úgy tűnik ugyanakkor, hogy az alacsony alapkamat megteszi a hatását. Így a forint újra gyengülő pályára állt az euróval szemben, és ez így is maradhat – írta az Erste Ötletgyár hírlevele.
Mi viszi fel az aranyat?
Az utóbbi 14 hónapban negyven százalékkal emelkedett az arany ára, és már nincs messze a 2011-ben beállított, 1920,3 dolláros mindenkori rekordtól – írja a Reuters. Az év végéig el fogjuk érni a kétezer dollárt – idéznek elemzőket Az arany egyértelműen bika piacon mozog. A mozgást a gazdasági és politikai bizonytalanság táplálja, valamint a központi bankok lépései, amelyek a válságra a kamatok visszavágásával és a piacokra öntött friss pénzzel reagáltak.
Ez jelentősen megnövelte az inflációs félelmeket. A legtöbb kötvényjellegű, kamatozó befektetés reálhozama, vagyis infláció feletti hozama elolvadt, a reálkamatok negatívak.
A Reuters szerint az aranyat vásároló tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) 734 tonnányi aranyat vásároltak az első félévben, ami közel negyven milliárd dollárt ér. Ez több, mint korábban bármely fél éves időszakban, és a fele annak, amennyi sárga nemesfémet ez idő alatt a világ összes aranybányái kitermeltek – írják a World Gold Council nevű szervezetre hivatkozva.