New York-i idő szerint 11 órakor az Apple részvények 467,77 dollárra ugrottak, amelynek köszönhetően a társaság történelmi szintre lépett. A cég összértéke, vagy szakszóval piaci kapitalizációja ugyanis elérte a 2000 milliárd dolláros szintet. Mindez alig két évvel azt követően sikerült, hogy az amerikai vállalatok közül elsőként érték el az 1000 milliárdos mérföldkövet.
Utóbbi, vagyis az 1000 milliárdos szint megugrása az Apple mellett az Amazon, a Microsoft és a Google anyacége, az Alphabet számára is sikerült azóta. Az amerikai vállalatok közül viszont a következő lépcsőfokot is ők érték el elsőként. Van viszont egy másik társaság, amely járt már ilyen magaslaton: a Saudi Aramco olajipari óriás a tőzsdei bevezetést követően elérte ezt a cégértéket. Más kérdés, hogy azóta a gazdasági bizonytalanság és az olajárak visszaesése a szaúdi társaság értékét visszavetette, míg az Apple a járvány miatt márciusban ugyan megingott, azóta viszont töretlenül erősödik. Emiatt a nyár folyamán a cég már a világ legértékesebb vállalatává vált, és most már a 2 ezer milliárdos lélektani szintet is sikerült megugraniuk.
Az Apple mind az elmúlt 10 évben, mind az idén jócskán felülteljesítette a piaci benchmarknak számító S&P 500-as mutatót. Tavaly a részvény értéke több, mint 100 százalékkal növekedett, de idén a márciusi mélyponthoz képest is dupla árfolyamot láthatunk.
Kivárás volt a pesti börzén
A magyar piacon nem láthattunk hasonló sikereket, a befektetők meglehetősen passzívak voltak, ami a négynapos hétvége miatt persze nem olyan nagy meglepetés.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 137,18 pontos, 0,38 százalékos csökkenéssel, 36 043,56 ponton zárt szerdán. A részvénypiac forgalma 6,5 milliárd forint volt, a vezető részvények a Richter kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.
A Mol 9 forinttal, 0,52 százalékkal 1719 forintra gyengült, 1,3 milliárd forintos forgalomban. Az OTP-részvények ára 100 forinttal, 0,92 százalékkal 10 800 forintra esett, forgalmuk 3,3 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 2 forinttal, 0,53 százalékkal 378 forintra csökkent, forgalma 99,4 millió forint volt.
Nyugat-Európában is optimizmus volt
Nem csak a tengerentúli piacokon uralkodott optimizmus, hanem Európa nyugati felén is. Emelkedéssel zártak ugyanis a vezető nyugat-európai tőzsdeindexek szerdán. A befektetők kockázatvállalási kedvét fokozta, hogy a New York-i tőzsdeindexek mostanra ledolgozták a koronavírus-járvány miatt elszenvedett veszteségeiket és ismét történelmi csúcsokon járnak.
A londoni FTSE-100 mutató 0,58 százalékos, a frankfurti DAX-index 0,74 százalékos, a párizsi CAC-40 index 0,79 százalékos, a milánói FTSE MIB 1,06 százalékos, a madridi IBEX pedig 0,72 százalékos pluszban fejezte be a kereskedést. A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,65 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,68 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 0,85 százalékkal emelkedett.