Tegnap jól meglifteztették az olajárat: reggel 29 dolláros mélypont, estére 33-ig egy kilövés. Most kissé nyugodtabb a helyzet, a WTI 30,50 dollár, a Brent 31,80. Ennek megfelelően az értékpapírpiacok is kevésbé csapongtak: Amerika másfél százalékot emelkedett, a kereskedés után pedig az Apple jelentésére figyeltek.
Brent típusú olaj |
A világ legnagyobb cége még mindig sok iPhone-t ad el, és rengeteg bevétele keletkezik rajta, de már nem növekszik, úgy tűnik, elérte a határt. Így érthető, hogy a fundamentális értékeltsége viszonylag alacsony: a befektetők a növekvő cégeket szeretik csak drágán megvenni. Mindazonáltal a cég olyan óriási készpénztartalékkal rendelkezik, hogy akár saját réazvényeinek harmadát is megvehetné, úgy hogy nagy gond nincs. Innentől úgy tűnik, klasszikus fejőstehénnel állunk szemben.
Tim Cook alapvetően a világban zajló folyamatokat indokolta, pontosabban a devizaárfolyamok számára kedvezőtlen változását. Az egyik a dollár erősödése, de azért erre sem lehet mindent ráfogni, hisz a cég Kínában és még számtalan egyéb helyen gyártja termékeit (pont ez böki Donald Trump csőrét). A másik az olajországok, mint Oroszország vagy Brazília valutáinak mélyrepülése, de hát senki nem várhatta, hogy örökre az égben marad az olajár, és ezzel együtt az olajországok lakosságának vásárlóereje.
Apple |
Az árfolyam a zárás után csak 2 százalékot esett, a piac már korábban beárazta a helyzetet. A papír 132 dolláron tetőzött tavaly, háromszor is járt ott, most kevéssel száz alatt van. Ez meg is felel a várakozások mérséklődésének, ugyanakkor még mindig a világ legnagyobb cégéről van szó, 550 milliárd dolláros kapitalizációval.
Ázsiában ma csendesebb nap volt, sok index emelkedett kissé, de Kína nem tudott magához térni a tegnapi nagy esés után, ma is fél százalékkal lejjebb zárt. Európa meg sem mozdul, az elmúlt napok csapkodásai után kipihenik magukat a befektetők. A BÉT jól tartja magát, az OTP több mint 1 százalékot emelkedik, 5865 forintig emelkedik.