Pénzáramlás és technika
Mint már sokszor említettük, a 6 éve zajló tőzsdei ralit legfőképp az olcsó pénz hajtja, ami élteti a tőzsdét, mint forrás a patakot. Márpedig azóta példátlanul alacsonyak a kamatok Amerikában, Európában és Japánban egyaránt. Mindezt pénznyomdák, eszközvásárlási programok egészítik ki, teljesen érthető, hogy a sok pénz a részvénypiacokra (is) zúdul.
Van még egy tényező, ami elég lényeges a jelenlegi szituációban, legalábbis Amerikában és Európa egyes piacain. Nevezetesen az, hogy ezek a tőzsdék 13 éves bázisból törtek ki, és emelkedtek soha nem látott magasságokba az elmúlt 1-2 évben. Az ilyen szituáció technikailag táptalaja a további emelkedésnek, persze csak addig a szintig, amíg a helyzet extrémmé nem válik, lufit nem fújnak. Nézzük meg konkrétan az egyes piacoknál hogy áll a dolog, milyen tere lehet még az emelkedésnek.
Amerika
Kezdjük a piacok piacával, Amerikával, annak is legfőbb indexével, az S&P 500-al. Legelőször itt valósult meg a kitörés 2013 elején. Azóta nagyon szép emelkedő trend van, kisebb, néha heves korrekciókkal. Komolyabb megállót a kerek 2000 pont, mint lélektani szint jelentett, de ezt is sikerült leküzdeni. Most 2100 pont környékén stabilizálódott az index.
S&P 500, 30 éves grafikon. Dupla tető, majd gyönyörű kitörés |
Ha azt számoljuk, hogy ez esetben a 13 éves bázisból való kitörés óta (1550 pont) az emelkedés kb. 35 százalék, akkor ez alapján még nem tekinthető túl magasnak. Egy évtizedes bázis után gyakran a duplájukra, vagy akár a többszörösükre is emelkedhetnek az indexek. Most azért nem valószínű, hogy ez történne, mert az ingyenpénz időszaka feltehetően nem tart olyan sokáig, hogy ez időben beleférjen. Ebből a szempontból döntő, milyen ütemben fog haladni az amerikai kamatemelési ciklus.
Nasdaq Composite, 30 év. Duplatető |
A másik igen lényeges index, a Nasdaq Composite pont most áll a 15 évvel ezelőtti tetőn, kevéssel 5000 pont fölött. Elérte, de még nem tört ki. Ha lefordul innen, klasszikus duplacsúcs. ha viszont eltávolodik tőle felfelé, elvileg ugyanúgy megnyílik a tér, ahogy az S&P 500-ban is megnyílt. Frissen abszolút csúcsra érve technikailag nincs több ellenállás, mondhatni az maga a csillagos ég. A piac aztán egyszer csak valahol a levegőben fordul, és ember meg nem mondja, közelítőleg sem, hogy ez mikor következhet be.
Frankfurt
DAX, 30 év. Abszolut csúcs |
Nézzük ezek után Európát. A legfőbb index a legnagyobb gazdaságé, Németországé. A DAX is 2013-ban törte át az akkor 13 éves tetőt, 8000 pontot. Itt a 10 ezer jelentett még komoly lélektani akadályt, ezt végül most januárban áttörte, és gyorsan felvágtatott 12 ezerig. Ez 50 százalék a kitörés óta, ami ilyen esetben megint csak nem nevezhető soknak. Ha megnézzük a 30 éves chartot, szinte alig látszik rajta. És miután Európában most indult meg az extra pénznyomda, erről az oldalról is megalapozott az emelkedés. A tető megtippelése ugyanúgy lehetetlen és értelmetlen, mint Amerika esetében.
Párizs és Tokio
CAC-40, 30 év. Odébb még a csúcs |
A következő lényeges index a párizsi CAC-40. Érdekes módon, most ugyan áttörte az 5000 pontos értéket, de nem közelítette meg a korábbi tetőket. Az is érdekes, hogy már 2007-ben sem érte el az ezredfordulós tetőt (szemben a többiekkel), most pedig a 2007-es tetőt sem. Így a francia indexben még két komoly ellenállás: a 8 évvel ezelőtti, ill. a 15 évvel ezelőtti tető sorakozik. Ráadásul ezek lényegesen magasabban vannak, így a jelenlegi helyzetben kicsinek tűnik az esély, hogy ezt a 35-40 százalékot megtegye az index.
Nikkei, 30 év |
A Nikkei-nek most sikerült átjutni a 2007-es tetőn, 20 ezer ponthoz közeledve, de a korábbiakat nem tudta még megközelíteni. Ráadásul ott az igazi nagy tető egy óriási lufi formájában 1990-bn volt, 40 ezer ponton. Ennek elérése e pillanatban esélytelennek tűnik.
Hol vegyünk, és mi újság itthon?
Mindezek alapján két piac van a legnagyobbak közt, melyek új tetőn, „légüres térben” vannak, ezekben a legkönnyebb az út felfelé, Amerika és a német piac. Ha vételben gondolkozunk, elsősorban ezeken érdemes befektetni.
Végül érdekességképp nézzük meg kis hazai tőzsdénket. Mivel ma már gyakorlatilag csak négy papírból áll a BUX, ezért nem értelmezhető az összehasonlítás sem a múlttal, sem más indexekkel. A négy papírból pedig csak egy van, amelyik összemérhető korábbi tetejével, miután onnan csak 20-25 százalékkal van lemaradva, és ez a Richter. A többiek fényévekre vannak az egykori tetőktől, a Telekomnál ez ráadásul nem is értelmezhető, mert az ezredfordulón egy teljesen irreális lufit fújtak benne 2600 forintig.