Továbbra is gyengélkedik a forint. Az euró a 396 forint feletti tartományban töltötte a péntek délelőttöt, a dollár pedig a 366-367 forintos tartományban mozog.
A budapesti tőzsdén az eladóké volt a főszerep: 12 óra körül a BUX 1 százalékos mínuszban volt. A vezető papírok közül az OTP 1,4, a Mol 0,1, a Richter 1,3, a Magyar Telekom pedig 0,5 százalékkal került lejjebb. Az európai "színpadokon" sem jobb a helyzet. Londonban az irányadó index 0,6 százalékos esésével párhuzamosan a frankfurti DAX 1,5, a párizsi CAC pedig 1 százalékos gyengülést hozott össze.
Pirosban a többiek is
A negatív hangulat részben az amerikai piacról jött. Ahol a három vezető index - a Dow Jones, a Nasdaq és az S&P 500 - 1,2-2,3 százalékos gyengüléssel zárta a csütörtöki kereskedést. Majd Ázsiában is hasonló volt a forgatókönyv.
Paradigmaváltás előtt állhat a japán tőzsde a jegybanki alapkamat 0,25 százalékra való szerdai emelése óta. A jen töretlenül erősödik, a befektetők pedig korrigálják a felfűtött tőzsdét, péntek reggel hozzávetőlegesen 6 százalékot csökkent a Nikkei 225 index. A külföldi tőke tavaly szeptember óta nem áramlott ki ilyen gyorsan, mert az általános vélekedés szerint az erős jen mellett a japán nagyvállalatok képtelenek lesznek a tőlük elvárt árbevételt és nyereséghányadot elérni. Ezzel a tőkekivonással egyúttal azt is sugallják a befektetők, hogy ideje lehet áttérni a japán fókuszú kis- és közepes kapitalizációjú cégekre - írták az Erste szakértői a japán piac alakulásáról.
A hongkongi mutató 2, sanghaji társa pedig 1 százalékos gyengüléssel zárta a hetet.
Az Egyesült Államokból pénteken érkezik a júliusi munkanélküliségi ráta, illetve a nem mezőgazdasági foglalkoztatottak számának változása. Ezen adatok alakulása kihathat a Fed kamatpolitikájára, így a piacoknak is iránymutatást adhat.
Kiemelkedő hírek a cégvilágból
Az Apple a vártnál jobb negyedévről számolt be. A bevételek összességében 5 százalékkal tudtak emelkedni. A fontosabb sorokon tehát felülmúlta a várakozásokat a cég, az iPad és az iPhone értékesítés is jól alakult. A jelenlegi negyedévre is hasonló bevételnövekedést várna a társaság, emellett a szolgáltatások szegmense is dinamikus növekedést produkálhat. A befektetők egyre inkább az ősszel érkezhető új iPhone-okra várhatnak, emellett az új Apple Intelligence program is felpörgetheti a cég bevételtermelését. Az elemzők is az iPhone értékesítések megugrását várják a következő időben, ebben pedig az AI-támogatott szoftverek fejlesztése is segíthet - derül ki a K&H Értékpapír piaci összefoglalójából.
Az Amazon vártnál gyengébb bevételi számainak és előrejelzésnek nem igazán örültek a befektetők, így a zárást követően közel 7 százalékos mínuszba került az árfolyam. Találni azért pozitívumokat is a jelentésben, hiszen a cég felhőszegmense 19 százalékkal nőtt éves alapon, ezzel pedig az elemzői várakozásokat is felülmúlta a társaság. Tehát láthatóan az AWS változatlanul a legfontosabb részét képezi a cégnek, ráadásul az AI fejlesztések által a jövőben is folytatódhatna a dinamikus növekedési trend.
A kőolaj ára enyhén emelkedett a világpiacon, miután csütörtökön az OPEC+ virtuális tanácskozásán a termelő tagállamok úgy döntöttek, hogy egyelőre nem változtatnak a politikán és továbbra is a termelés növelése mellett teszik le a voksukat az év utolsó negyedévében. Az erstés kommentárban idézett becslések szerint napi 540 ezer hordóval ugorhat meg a kartell olajbányászata az év vége felé, ami a lassan növekvő amerikai palaolaj termeléssel és más OPEC-en kívüli kínálat növekedéssel együtt meghaladhatja a globális kereslet bővülését. Az utóbbi hetekben a befektetők főleg a kínai olajkereslet növekedése miatt aggódtak. Ha ez a csökkenő keresleti trend nem változik, miközben a globális kőolaj kínálat nagyobb lesz, mint a várakozás, akkor az olajárak tovább süllyedhetnek.
A kriptopiac főszereplői is a mindenhol érezhető pesszimista hangulatnak megfelelően veszítettek értékükből: az ehtereumos piacon 1,7 esés következett be, a bitcoinos árfolyam pedig 1,5 százalékkal került lejjebb.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.