
A hétvégi G20-as csúcs után pozitív hangulat alakult ki a nemzetközi tőzsdéken, miután a kínai-amerikai kereskedelmi háború a másfél évvel korábbi szintre enyhült, bár a pozitív hangulatot mérsékelték a hétfőn megjelent gyenge európai és amerikai makroadatok. Mindez persze nem akadályozta meg a New York-i értéktőzsde és a Nasdaq irányadó mutatóit, hogy tovább szárnyaljanak. Az emelkedés révén az S&P 500-as index például történelmi rekordon zárt.
A vezető európai tőzsdéken a hétfői 1 százalékos erősödés után kedden stagnálnak az indexek, amiben közrejátszik, hogy újabb gyenge adatot publikáltak reggel. A várt növekedés helyett csökkent a kiskereskedelmi forgalom májusban az előző havihoz képest Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis keddi beszámolója alapján. Májusban szezonális és naptári kiigazítással 0,6 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom Németországban az előző havihoz képest az áprilisi 2 százalékos havi csökkenés után. A piac 0,5 százalékos havi növekedést várt májusra. A piacokon ugyan van most egy minél rosszabb, annál jobb hozzáállás, mert azt várják, hogy a gyengébb makroadatok rákényszerítik a jegybankokat az újabb lazításra, az újabb pénzeső pedig hozzájárul majd ahhoz, hogy a tőzsdék tovább szárnyaljanak. Mire érdemes még ezeken kívül figyelni?
1. Megállt az olaj szárnyalása
Hétfőn komoly lendületet kapott az olajár, hiszen a WTI kurzusa 60 dollár felett is járt. Kedden viszont úgy tűnik kicsit megnyugodtak a kedélyek és 59 dollárig szelídült az árfolyam. Az emelkedés hátterében az Equilor beszámolja szerint az állt, hogy 2020-ig meghosszabbítják a termelés visszafogását az OPEC országok. A hétfői 10 órás találkozó után abban egyeztek meg, hogy 9 hónappal meghosszabbítják a termelés visszafogását, és ezt az OPEC+ országok is elfogadták. Mindezzel a szaúdiaknak sikerült elérni, hogy ne az utolsó pillanatban keljen majd döntést hozni, és ezzel javították a saját tárgyalási pozícióikat. Az oroszok is jól jártak a 9 hónapos hosszabbítással, így tavasszal fog lejárni az, és akkor könnyebben tudják majd emelni a kitermelést, ha nem lesz további hosszabbítás. Az OPEC miniszterek megállapodtak abban is, hogy újraválasztják Mohammad Barkindot, akinek augusztusban jár le a 3 éves mandátuma, mint a kartell vezetője.
2. Újabb komoly megrendelést kapott a 4iG
A BKV által kiírt nyílt közbeszerzési eljárást a Sys IT Services Szolgáltató Kft. (Sys Kft.) nyerte el fővállalkozóként, adta hírül a 4iG keddi közleménye. A 2019. július 1-jén aláírt szerződés értelmében a fővállalkozó az általa megnevezett alvállalkozókkal közösen - amelyek közt ott a 4iG - 5+5 évig működteti és fejleszti a budapesti közösségi közlekedés üzemeltetését végző BKV Zrt. informatikai rendszerét. A szerződéses keretösszeg nettó 3 milliárd 808 millió forint évente, így az első 5 évben a szolgáltatási díj teljes keretösszege meghaladja a nettó 19 milliárd forintot.
3. Az Airbusra szállhat rá Washington
Az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háborúban a hétvégén a felek megállapodtak, hogy fegyverszünetet kötnek. Az USA kormánya azonban nem nyugszik, hiszen nyomást gyakorolnak az EU-ra, ennek során azt szeretnék elérni, hogy a közösség függessze fel a repülőgép-támogatásokat, amely az amerikaiak szerint torzítja a versenyt. Az európai óriás, az Airbus emiatt gyengüléssel kezdte a keddi napot.
4. Megvámolnák az olasz sajtot és a skót whisky-t is
Az USA a kereskedelmi kérdésekben egyébként sem akar leállni, ennek keretében újabb vámokat terveznek kivetni európai termékekre. A most közzétett információk szerint 4 milliárd dollár értékű árut érinthet a sarc. A termékek körét ugyan még nem véglegesítették, de sajtóinformációk szerint az olasz sajtokat, a skót whiskyt, az olívabogyót és más mezőgazdasági termékeket is érinthet a vám. Fellélegezhet ugyanakkor Mexikó, amely megússza a vámokat. Donald Trump ugyanis ezt helyezte kilátásba, miután megdicsérte déli szomszédait, akik szerinte kiváló munkát végeznek a migráció megállításában.
5. Óriási összeg kell a Deutsche Banknak
Deutsche Banknak akár 5 milliárd euró feltőkésítésre is szüksége lehet a tervei végrehajtásához, írta reggeli hírlevelében az Equilor. A Deutsche Bank vezérigazgatójának új terve a profitabilitás javítására ígéretesen hangzik, azonban a Bank of America Merill Lynch elemzője szerint minden egyes lépéshez további tőkeinjekciókra lesz szükség, Az elemző 5 eurós célárat és alulsúlyozási javaslatot adott a bank részvényére. A befektetési banki üzletág csökkentése, illetve a lakossági üzletág növelése során akár 5 milliárd dollár többlettőkére is szüksége lehet a cégnek. Ezt csak jelentős diszkont melletti részvénykibocsátással lehetne fedezni, mely közel 30 százalékos hígulást eredményezne a vállalat részvényeiben.