Újra a csúcson
Csányi Sándor elmondta, hogy az OTP történetének harmadik legjobb eredményét érte el. Ebben a bankadó csökkenése is szerepet játszott, bár az még mindig magas nemzetközi összevetésben. Egyszeri tételként ugyan jelentkezett a Visa kivásárlás, de az eredmény enélkül is kiemelkedő, a bank rendkívül jó évet zárt. A tőkére vetített megtérülés kiemelkedően magas, 15,3 százalék volt.
Ami az eredmény megoszlását illeti: Közép-, és Kelet-Európában 181 milliárd forintos eredmény keletkezett, az orosz és ukrán piacon 25 milliárd, miközben az utóbbi kettő tavaly még 60 milliárdos veszteséget termelt, így a legnagyobb javulást itt sikerült elérni. A bank tőkehelyzete erős, likviditása stabil, tőkemegfelelése magas, 15,8 százalék. Ez azért ilyen magas, mert egyrészt az eredmény lett magasabb, mint tervezték, másrészt a tervezettnél kevesebb akvizíciót hajtottak végre.
A legjobb bankpapír
Az OTP részvény P/BV, vagyis az árfolyam és az egy részvényre jutó könyv szerinti érték hányadosa 1,6-szoros, ami kiemelkedően magas, ennél csak a KBC-nek nagyobb. A KBC ugyanakkor nagy állami tőkejuttatást kapott 2008-ban a válság során, az OTP-nek ilyenre nem volt szüksége. Az idén elért legmagasabb árfolyamnál, 9400 forintnál 1,82 volt ez az érték, ezt szinte senki nem éri el Európában, mindössze két svéd bankot találtak, ahol ennél nagyobb volt a mutató.
Az OTP piaci kapitalizációja 7,5 milliárd forint. Míg az Unicredit mérlegfőösszege 25-szöröse az OTP által elértnek, piaci értéke csak 4-szerese. Ráadásul az OTP az egyetlen bank Európában, melynek részvényárfolyama nem csak, hogy elérte, de meg is haladta a 2008-as összeomlás előtti szintet. Ezek komoly eredmények, melyekre a bank büszke, de kétségkívül arra utal, hogy az OTP részvény már inkább drága, mint olcsó.
Hazai helyzet
Magyarországon az alapüzletág kedvező körülmények között zajlik, segíti a magas gazdasági növekedés, az 5,4 százalékos reálbér növekedés és a 4 százalék fölötti fogyasztásnövekedés. A teljesítő hitelállomány 12 százalékkal nőtt (az AXA nélkül 5 százalék lett volna), miközben 2015-ben még erős csökkenés volt. Leginkább a vállalati hitelezés bővül, a jelzáloghiteleknél pedig egyenesen robbanás következett be, bár a 2008-as egykori boomnak még csak a 40 százalékát érték el. A termékpaletta széles: fix-, és változó kamatozású, különböző futamidejű hitelek érhetők el.
A privátbank nagyon nő, évi 13 százalékkal. Nagy ezen belül az állampapír értékesítés szerepe, nem csak a saját termékeké. Ezzel hozzájárultak, hogy a hazai adósságállomány szerkezete a forintadósság irányába tolódjon. Az OTP szeretné hitel/betét arányt növelni, és a meglévő túlzott likviditást csökkenteni, hisz nincsenek a likvid eszközök számára elérhető értelmezhető kamatok.
A leányok
A külföldi bankok közül a bolgár DSK a legstabilabb, ugyanakkor az orosz banknál sikerült fordulatot hozni: a válság okozta nagy veszteségek után most a bank már nyereséges, önfinanszírozó, és a nyereségesség tartósnak ígérkezik. A legnagyobb megnyugvással az ukrán bank helyzetének rendeződése tölti el az OTP-t, mert ott volt a legnehezebb helyzet: háborús időszakot kellett átvészelni, és sokba került, de végül talpra állt az ottani bank.