6p

Nem tudtak erőt mutatni az év végén sem a vezető tőzsdék, az óvatosság most az elszabaduló kínai Covid-járvány miatt fokozódik. Ez kihat az árupiacokra éppen úgy, mint számos vállalatra, amelynek fontos kínai kapcsolatai vannak. A forint továbbra sem tudja áttörni a 400-as szintet az euró ellenében.

Szerdán is veszteséggel zártak az amerikai tőzsdeindexek, és ezt követték ma az ázsiai, illetve a korai kereskedésben az európai piacok is. Az S&P 500 index 1,2 százalékot, a Nasdaq Composite 1,35 százalékot, a Dow Jones 1,1 százalékot veszített. A borús nemzetközi hangulat miatt a Nikkei 1,15 százalékos, a Shanghai Composite 0,4 százalékos, a Hang Seng Index 1,1 százalékos mínusszal fejezte be a csütörtöki napot.

A vezető európai indexek vegyesen teljesítettek a délelőtti kereskedésben. Mínuszos kezdés után kisebb napon belüli erősödést láthatunk, ennek köszönhetően a DAX 0,2 százalékos pluszba került, miközben a francia és az angol tőzsdeindex minimális veszteséggel állt. A nemzetközi piacokon hangulatát befolyásolta az a hír, hogy az Egyesült Államok január 5-től csak negatív Covid-teszt eredmény esetén fogadja a Kínából érkező légitársaságok utasait, ráadásul ezt megelőzően már volt olyan európai ország, amely hasonló lépésről döntött. Az utazási korlátozások ugyanakkor csak a vetületei annak, hogy Kínában a koronavírusos esetek megugrásával küzdenek, és a társadalmi nyomás, a tiltakozások miatt a korábbi zéró-tolerancia elvet rövid időn belül sokkal megengedőbb korlátozások váltották fel. A futótűzként terjedő betegség miatt mind az árupiacokon, mind pedig több részvény esetén is módosulnak a várakozások, hiszen nagy valószínűséggel a negyedmilliárd koronavírusos kínai beteg felülírja a korábbi elképzeléseket.

Árfolyam

A magyar tőzsde csütörtökön is alulteljesítőnek számít, hiszen a BUX az egyik leggyengébb teljesítményt mutatja Európában. Az irányadó mutató 0,8 százalékot veszített, gyakorlatilag az összes nagy cég árfolyama gyengült. A karácsonykor durva sarcot a nyakába kapó Richter 0,4 százalékkal 8265 forintra gyengült, az OTP 0,8 százalékot esett és 10200 forint. A Molt az olajárak esése fogja vissza, a 2600 forintos szint 0,6 százalékos veszteséget jelent. A Magyar Telekom 0,8 százalékot veszített, és 342 forint körül forog. Az idén komolyabb mozgásra már valószínűleg nem számíthatunk, azt pedig csak remélni lehet, hogy a kormány nem hoz további piacromboló intézkedéseket, amelyek a jövő év elején negatívan érintenék majd a tőzsdei vállalatokat.

Az európai piacon így is vannak olyan történések, amely miatt a befektetők aggódhatnak. A negatív hangot fokozták csütörtökön az újabb orosz rakétacsapásokról szóló hírek, hiszen több ukrán várost, köztük a fővárost, Kijevet is súlyos támadás érte. Ráadásul aligha van remény a háború lezárására, miután szerdán az orosz külügyminiszter elmondta, hogy békekötésre csak akkor kerülhet sor, ha elismerik Moszkva fennhatóságát az idén annektált négy ukrán régió felett. Miközben mind Kijev, mind a nyugati világ pont ezzel ellentétes elvárást fogalmaz meg, vagyis azt, hogy Oroszország tartsa tiszteletben a nemzetközi jogot és katonái hagyják el Ukrajna területét.

Az sem javítja emellett a befektetők hangulatát, hogy továbbra is félnek a magas inflációs kilátásoktól, a lassuló gazdasági növekedéstől, illetve a recessziótól. A prognózisok szerint az Európai Központi Bank az új évben tovább folytatja a szigorító monetáris politikát. Erre utal, hogy a holland jegybank elnöke, Klaas Knot a hét elején kijelentette, hogy a 2023 júliusáig tartó öt kamatdöntő ülésen az EKB "megfelelő ütemű szigorítást" fog eszközölni. A bankár szerint ennek eredményeként a kamatok végül a nyáron tetőzhetnek.

Ahogy cikkünk első felében említettük, a kínai járványhelyzet az árupiacokra is hatott. A betegek gyorsan növekvő száma a szakértők szerint akár újabb korlátozások bevezetését eredményezheti, amely biztosan az olaj iránti kereslet visszaesésével járna. Ez egyébként már szerdán is jelentkezett az árakban, és csütörtökön is kisebb csökkenés volt mind a Brent, mind a WTI esetén. A magyar gazdaság számára is fontos európai tőzsdei gázárnál kifutott a decemberi szállításra vonatkozó határidős termék, így immár a január végi teljesítés árait látjuk. Ennek megfelelően kisebb emelkedést tapasztalhattunk, ugyanakkor a 85 eurós megawattóránkénti ár még továbbra is a háború előtti szintet idézi.

Nagyon megugrott Kínában a betegek száma. Fotó: Depositphotos
Nagyon megugrott Kínában a betegek száma. Fotó: Depositphotos

Az alacsony(abb) gázár elvileg kedvező a magyar gazdaság számára, hiszen az energiaegyenleg durván felborította idén az egyensúlyi mutatókat. Más kérdés, hogy ennek orvoslása kapcsán továbbra is kapkodó kormányzati intézkedéseket láthatunk, elég csak a már idézett gyógyszeriparra kivetett különadóra gondolni. De az sem segíti a hitelességet, hogy a korábban többször ígért hiánycélt is felülírták a költségvetés módosításában. Ezek után nem meglepő, hogy az euró árfolyama továbbra sem csúszott be a 400 forintos szint alá. Csütörtök délelőtt 402 körül mozgott a keresztárfolyam.

A vállalati hírek közül érdemes megemlíteni, hogy rég produkált ilyen gyenge teljesítményt az Apple, mint amit az elmúlt hetekben bemutatott, ezzel már a 2021 júniusi szintekre esett vissza a részvény árfolyama. A KBC Equitas napi hírösszefoglalójában azt írta, hogy a növekvő kínai koronavírusos megbetegedések száma nem túl jó hír a vállalat számára, hiszen egy nagyobb lezárás további ellátási gondokat okozhatna, emellett az iPhone-ok iránti keresletcsökkenés sem segít túl sokat a cégnek. Az elmúlt héten így az egyik leggyengébben teljesítő komponens volt az Apple a Dow Jones indexben.

Jelentős túladottság után pozitív korrekció várhat a Tesla részvényére, erről már az Equilor írt. Az elektromosautó-gyártó amerikai vállalat részvénye az elmúlt időszak eladási hullámának köszönhetően a jelentős túladottság jeleit mutatja. Az elemzők szerint az RSI indikátor 17 alá esett, így rövid távon várható némi pozitív korrekció az árfolyamban. A részvény 3,31 százalékot erősödött a tegnapi kereskedés során.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26920 26860 27180 -0,66% 0 0 5 862 373 530 HUF 2025-07-01 17:14:03
MOL 2970 2952 2986 +0,54% 0 0 836 901 546 HUF 2025-07-01 17:10:56
MTELEKOM 1774 1774 1796 -0,34% 0 0 780 601 760 HUF 2025-07-01 17:06:40
RICHTER 9990 9855 10100 -0,10% 0 0 3 009 949 815 HUF 2025-07-01 17:05:56
OPUS 590 575 597 -1,17% 0 0 162 295 240 HUF 2025-07-01 17:05:27
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Kedden nem volt büszke a forint – nem menetelt
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 19:31
A magyar fizetőeszköz a nemzetközi piacokon kissé visszaesett.
Részvény / Deviza / Áru A bizonytalan hangulatban megcsúszott a BUX
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:41
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 215,78 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel 97 451,68 ponton zárt kedden
Részvény / Deviza / Áru Gyenge kezdés után további gyengeség a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:52
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a mínusz 0,33 pontos nyitás után tovább csökkent kedden kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Ma érdemes spekulálni a pesti tőzsdén
Herman Bernadett | 2025. július 1. 11:35
Nagyon alacsony forgalom mellett folyik a kerekedés a budapesti parketten. A BUX hol a pirosban, hol a zöldben van, fel-le mozognak az árfolyamok. 
Részvény / Deviza / Áru Kirobbanó formában ébredt a forint
Herman Bernadett | 2025. július 1. 09:42
A tőzsde csak enyhe pluszban állt a nyitás után, de a forint szárnyakat kapott. 
Részvény / Deviza / Áru Kirobbanó formában indítja a második félévet a forint
Herman Bernadett | 2025. július 1. 07:00
Erős a forint kedd reggel is. Az euró ára 400, a dolláré 339 forint alatt jár. 
Részvény / Deviza / Áru Véget ért az első félév – pompásan sikerült a finálé
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 06:12
Az első félév utolsó tőzsdenapján emelkedéssel zártak az amerikai piacok. A forint erős, hajnalban 400 forint alatt volt az euró. 
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mit művelt a forint hétfőn
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 18:26
A hétfői forintárfolyam felemás képet mutatott. 
Részvény / Deviza / Áru Bizonytalanok voltak a befektetők, elmaradt a fényes hétkezdés Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 18:01
Estére ellaposodott a hangulat.
Részvény / Deviza / Áru Erőteljesen ébredt Amerika – így indul a kereskedési hét
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 15:54
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok hétfőn.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG