6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az EU-s pénzekkel kapcsolatos félelmek enyhülése, valamint a nemzetközi összehasonlításban továbbra is magas forintkamat hatására az utóbbi hetekhez képest továbbra is viszonylag erős szinteken mozog a forint, az euróval szemben például már a 400-as szint alá is benézett, de aztán ismét visszatért e lélektani határ fölé. A kormány ünneprontó karácsony előtti adócsomagjától szenved a Richter, de a többi hazai blue chip sem fest jól. Pedig Európában jó a hangulat és Amerika is pozitívan nyithat délután. Az arany, az olaj és a kriptoeszközök is drágulnak, a gáz viszont szerencsére olcsóbbodik.

Emelkedéssel zárták a karácsony előtti utolsó kereskedési napot a vezető amerikai részvényindexek. A legjobban, 0,59 százalékkal az S&P 500-as izmosodott, de a Dow Jones is 0,53 százalékot szedett magára, míg a Nasdaq Composite 0,21 százalékkal emelkedett. 

A ma elsőként kinyitott tőzsdék közül a sanghajit 1 százalék közeli pluszba tolta a kínai korlátozások feloldása. Szerényebb mértékben, de még pluszban zárt (0,16 százalékosban) a tokiói Nikkei, a hongkongi viszont már 0,44 százalékos mínuszban hagyta maga mögött a mai napot.

Árfolyam

Európa zöldbe borult, a vezető részvényindexek közül a francia CAC-40 0,9, a frankfurti DAX közel 0,7 százalékkal ment feljebb, s ha enyhén, 0,05 százalékkal, de a FTSE értéke is növekedett.

A határidős mozgások alapján az Egyesült Államokban is pozitív nyitást jeleznek előre, az amerikai részvényindexek fél-egy százalékos emelkedéssel indíthatják a csonka hetet.

Budapest ezúttal nem követte a piaci trendet, 11 óra magasságában a BUX-index 1,3 százalékot meghaladó bukóban volt. Ennek oka országspecifikus, nevezetesen, hogy az Orbán-kormány karácsonyi ajándék helyett az ünnep előtt egy nappal hozott szigorú intézkedéseket. Közülük is kiemelkedik az, amely az eddig kimaradt gyógyszergyárakat is bevonta az extraprofitadózók egyre terebélyesedő táborába. 

„A royalty bevétel módosító tényező, így az nem része az adóalapnak, ami a Richter számára jelentős kivétel. Feltételezéseink szerint az effektív adóalap a Richter teljes árbevételének körülbelül 70 százaléka lehet. A Richter úgy számol, hogy idén nagyságrendileg 28 milliárd forint gyógyszergyártási különadót kell fizetnie. A teljes negatív egyszeri hatás részvényenként 320-360 forint körül alakulhat a 2022-2023-as időszakban. A hír határozottan negatív” – értékelt az Erste Market.

A befektetők is így gondolták, a Richter részvénye 4,5 százalékot meghaladó mínuszban állt. Ám a BUX-index értékét leginkább meghatározó blue-chipek sem vigéckedtek, a Mol 0,15, az OTP Bank 0,2, a Magyar Telekom 0,43 százalékkal értékelődött le.

Elgurult a gyógyszer. Fotó: Depositphotos
Elgurult a gyógyszer. Fotó: Depositphotos

Jó kezdés után a forint is kicsit elgyengült. Bár az euróval szembeni jegyzése az EU-s pénzekkel kapcsolatos félelmek enyhülése, valamint a nemzetközi összehasonlításban továbbra is magas forintkamat miatt a 400-as szint alá is benézett – amire utoljára november 11-én volt példa –, 11 óra körül már 402 forinthoz közel cserélt gazdát a hazai bankközi devizapiacon. Egy dollárért pedig kevesebb mint 377 forintot kellett leszurkolni.

Vegyesen alakulnak a piaci energiaárak. A nemzetközi elszámolásoknál irányadó, rotterdami tőzsdén jegyzett TTF-típus jegyzése tovább esik, s már a 82 dolláros szint alatt is megfordult.

Ezzel szemben az olaj drágul, az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) határidős árfolyama 0,7 százalékos emelkedés után 80 dollár fölé került, míg az északi-tengeri Brent-típus 0,8 százalék körüli erősödés következtében 84,6 dollárt ér. 

„Kína, a legnagyobb olajimportőr tovább csökkentette a Covid-korlátozásokat, aminek hatására a keresleti várakozások felfelé mozdultak el. Eközben az Egyesült Államokban téli viharok zavarták az ellátást, a texasiöböl-menti finomítói kapacitás több mint egyharmada leállt az elmúlt napokban. Az oroszországi termeléscsökkentés kilátása is támogatta az olajárak növekedését, mivel az ország 2023 elején 5-7 százalékkal csökkentheti a kitermelést, válaszul a nyugati országok által bevezetett árkorlátozásokra. Eközben a befektetők továbbra is óvatosak a jövő évi globális recesszió növekvő kockázata miatt, mivel a főbb központi bankok további szigorítást terveznek” – szól az Erste Market magyarázata.

A nemesfémek pluszban vágtak neki a két ünnep közötti időszaknak. Az arany 0,6 százalékos emelkedés után 1815 dollárba kerül, míg az 1,7 százalékkal dráguló ezüst 24,3 dolláron cserél gazdát az irányadó piacokon.

Erősödnek a kriptoeszközök is, a Bitcoin árfolyama 0,15 százalékkal, 16 863, az Ethereumé 0,43 százalékkal, 1222, míg a Litecoiné 0,3 százalékkal, 70,4 dollárra.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A részvények mozgását befolyásolni képes információk közül hármat emelünk ki az Equilor Befektetési Zrt. hírlevelének kínálatából.

A Nikkei hírügynökség szerint 98 millió dolláros adóhátraléka lehet az Apple-nek, miután az egyik Apple Store-ban adómentesen adhattak el továbbértékesítésre többszáz készülékeket, miközben az adómentesség a japán jogszabályok szerint csak külföldi turistákra vonatkozik. Az Apple júniusban le is állította az adómentes értékesítést, és a vállalat benyújthatott egy utólagos bevallást.

Gyengébb lehet a Samsung negyedik negyedéves eredménye. A Bloomberg elemzése szerint a koreai cég profitja elmaradhat a konszenzustól, a gyengébb kereslet és az emelkedő alapanyagárak miatt. A memóriacsipeken elért eredmény az utóbbi tényező miatt mérséklődhet, míg a keresletcsökkenést egyebek mellett a kínai járványügyi intézkedések okozták. A televízió és háztartási készülékek divízió eredménye is hasonló okokból lehet alacsonyabb az egy évvel korábbi időszaknál, ugyanakkor az OLED-panelek értékesítése és üzemi eredménye stabil maradhatott az iPhone 14 gyártásának felfutása miatt. A Samsung általában január ötödik munkanapján teszi közzé a negyedik pénzügyi negyedéves eredményeit, de nem közöl hosszabb távú előrejelzést.

Megszületett a megállapodás a Facebook adatvédelmi botrányával kapcsolatban. Eszerint egy adatvédelmi csoportos perben a Meta beleegyezett abba, hogy a nem megfelelő adatvédelmi gyakorlata miatt 725 millió dollárt fizet. A per abból a 2018-as leleplezésből eredt, melyben a Cambridge Analytica adatszolgáltató cég több tízmillió Facebook-felhasználótól gyűjtött adatokat. A Meta Platforms árfolyama 0,79 százalékkal emelkedett a pénteki kereskedésben.

Az év utolsó hetében már kevesebb makroadatra kell számítani, a KBC Equitas ma reggeli hírlevele szerint mindössze a heti amerikai munkaerőpiaci statisztikákra érdemes majd figyelni, valamint a Chicago-i PMI indexre. Európából pedig nem érkeznek a héten fontosabb makroadatok, valamint gyorsjelentéseket sem tesznek közzé.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27130 26970 27420 +0,67% 0 0 11 751 468 410 HUF 2025-05-12 17:14:58
MOL 3040 2994 3068 -0,91% 0 0 2 769 026 036 HUF 2025-05-12 17:14:49
MTELEKOM 1650 1634 1674 0,00% 0 0 873 497 000 HUF 2025-05-12 17:05:56
RICHTER 10600 10280 10870 -2,30% 0 0 3 571 296 420 HUF 2025-05-12 17:09:29
OPUS 557 548 560 +0,18% 0 0 51 078 735 HUF 2025-05-12 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Kutya egy napja volt a forintnak
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 18:41
Nem indult jól a hét.
Részvény / Deviza / Áru Nem kapott örömhírt a Richter
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 18:08
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 329,72 pontos, 0,35 százalékos csökkenéssel, 93 731,95 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Aligha a földgázért kapunk vámcsökkentést, Trump kriptókkal korrumpáltatja magát?
Eidenpenz József | 2025. május 12. 12:43
A tőzsdéket jó kedvre derítette az amerikai-kínai vámmegállapodás, a dollár nagyot erősödött, az arany viszont jókorát esett a hír nyomán. Vajon milyen megállapodás születik majd az EU-val? Kedden jelent a Richter. Korrupcióra használhatja Trump a saját gyártású kriptóit.
Részvény / Deviza / Áru Kilőtt a dollár az amerikai-kínai megállapodás hírére
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 12:04
Az Egyesült Államok és Kína ideiglenes vámcsökkentésről egyezett meg.
Részvény / Deviza / Áru Itt a CATL nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 08:32
Rekordméretű IPO-ra készülnek.
Részvény / Deviza / Áru Ettől kipattan a szeme: ennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 07:23
Vegyesen alakult a foprint árfolyama. 
Részvény / Deviza / Áru Megint dőltek a rekordok Budapesten, de a Magyar Telekomnál nem örülhettek
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:29
Így alakult a heti tőzsdei körkép.
Részvény / Deviza / Áru Nem csak Magyar Pétert, Mészáros Lőrinc cégének egyik vezetőjét is bennfentes kereskedéssel gyanúsítja az MNB
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:47
Lapértesülés szerint egy pécsi ügyvéd a jegybanki vizsgálat szerint kapcsolatban állt az Opus egyik vezetőjével, utóbbi szintén a vizsgálatban érintettek egyike. 
Részvény / Deviza / Áru Sziporkázik a forint az euróval szemben, érdemes megnézni, hol tart most
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:12
A dollárvétellel azonban most érdemes várni.
Részvény / Deviza / Áru Nagyon jó hírek érkeztek Nyugat-Európából
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:45
Emelkedéssel zártak a vezető tőzsdék. Az arany és az olaj is drágult, a gáz viszont olcsóbbá vált.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG