A várakozásokra rácáfoló mértékben javult októberben a gazdasági hangulat Németországban a ZEW gazdaságkutató intézet havi felmérése szerint. Ez azonban csak átmenetileg vidította fel a befektetőket, az európai tőzsdék pluszokat tudtak ugyan elérni, de az amerikai nyitással fordult a kocka.
Az USA-ban annyi történt, hogy az Alcoa, amelynek eredményét egyfajta barométernek tekintik sokan, megnyitotta az új gyorsjelentési szezont, ám az eredménye elmaradt a várakozásoktól. A részvény mintegy tíz százalékkal zuhant, az USA főbb tőzsdeindexei pedig este hatkor mínuszban jártak, az S&P 500 0,9, a Nasdaq 1,2 százalékkal esett.
Az európai részvények a Stoxx 600 indexben 0,5 százalékkal estek, a német DAX 0,4, a francia CAC 0,6, a brit FTSE 100 0,4 százalékos süllyedéssel zárt.
A BUX index 0,3 százalékot vesztett értékéből, az OTP 0,8 százalékkal 7429 forintra, a Magyar Telekom 0,9 százalékkal 455-re, a Mol csak öt forinttal 17 550-re süllyedt. A Richter emelkedni tudott 0,1 százalékkal 5735-re.
A forint gyengült, 90 fillérrel 305-re emelkedett az euró ára. Vannak, akik szerint emögött van valami ok, mert „Új korszak az adósságkezelésben” címmel tart az ÁKK sajtótájékoztatót csütörtök reggel. Ám a złoty is hasonló mértékben gyengült ma, mint a forint.
A dél-afrikai rand közel négy százalékkal zuhant, mivel a pénzügyminisztert bíróság elé idézték. A dollár jókorát erősödött a többi devizához képest, az euró/dollár 0,7 százalékkal 10,58-ra ment le. Az angol font 1,2 százalékkal 1,2220-ra süllyedt dollárban, de fél százalékkal olcsóbb lett az euróhoz képest is. Csillagászati számok láttak napvilágot arról, mennyit fog bukni Nagy-Britannia a Brexiten, ha az kemény lesz (kimarad az ország az európai közös piacból).
A Samsung bejelentette, hogy az új, kigyulladós Galaxy Note 7-et nem lecseréli, hanem végleg kivonja a forgalomból és elfelejti. Erre a részvény nyolc százalékkal esett a koreai tőzsdén. A Twitter kicsit magához tért, 2,6 százalékkal drágul, egy jó eredmény-előrejelzés is érkezett rá.
A kőolaj egy százalék feletti esésben van, vélhetően azért, mert az orosz energiaügyi miniszter kritikusan beszélt a tervezett kitermelés-csökkentésről. Az IEA is új olajpiaci prognózist tett közzé, ami nem éppen az áremelkedésnek kedvez.