A Repsol tengeri fúrótornya |
Be fog-e csődölni a Deutsche Bank, és magával fog-e rántani más pénzintézeteket? - ilyen és ehhez hasonló címek sem ritkák még ma sem, ugyanakkor a bankrészvény második napja emelkedni tudott. Ezúttal egy százalékkal 10,875 euróra, a szintén nem túl egészséges Commerzbank ugyanakkor három százalékkal zuhant, miután az új főnök még növelte is az előző által eltervezett leépítéseket. (A német bankokról részletesebben itt írtunk.)
Az európai részvények mindenesetre általában is szépen emelkedtek, élen az olajipari társaságokkal. A DAX index a nap nagy részében pluszban volt, de a Commerzbank és a Lufthansa végül 0,3 százalékos mínuszba húzták le, az egészségügyi részvények is estek. A francia CAC 0,3, a brit FTSE 100 1,1 százalékos pluszban végzett, a Stoxx 600 index nem változott érdemben. Az európai piacok lelombozódását annak tulajdonítják, hogy Denis Lockhart Fed-vezető délután négykor beszélt, és szavai a közelgő kamatemelést valószínűsítették.
Itthon a BUX index 1,9 százalékkal ment fel, a Molt és az OTP-t vették erősen. Az olajipari társaság papírja 2,9 százalékkal 17 275 forintra ment fel, a bankrészvény 2,4 százalékkal 7319-re. A Richter 1,5 százalékkal 5599-re ment fel, a Telekom viszont esett négy forinttal 448-ra.
A forint megint gyengült, 90 fillérrel 308,70-re drágult az euró, rövid ideig járt 309 felett is. A dollár kissé gyengült az euróhoz képest. Az olaj még szerda este hatalmasat erősödött az OPEC-termeléskorlátozás és a legújabb készletadatok hatására, ma sokáig enyhén lefelé korrigált. Ám estére ismét két százalékos pluszban találjuk, a Brent 50,30, a WTI 48,20 dolláron áll.
Sokan úgy vélik ugyanakkor, hogy az OPEC döntése nem igazán lesz hatásos, mert sok kitermelőre nem vonatkozik (Irán, Nigéria, Líbia), és Oroszország is növelni készül kitermelését. Körülbelül 50 dollár felett visszatérhetnek a piacra az amerikai palaolaj-kitermelők is. A KBC Equitas pedig azt írja, a megállapodásban rögzített nagyjából 700 ezer hordós csökkentés az OPEC kitermelésének mindössze 2 százaléka, a globális kitermelésnek pedig az 1 százalékát sem éri el. Néhány héttel ezelőtt pedig az OPEC-tag Venezuela olajminisztere 10 százalékos olajpiaci túlkínálatról beszélt.
Az Equilor blogja is úgy véli, hogy „az OPEC kieső kapacitását a rivális amerikai olajtermelők vehetik át, így hosszú távon továbbra sem várható az egyensúlyi helyzet elérése”.
Az USA tőzsdéin nem volt túl jó a hangulat, az S&P 500 0,2, a Nasdaq 0,4 százalékos esést mutat fél hétkor.