Kisebb gyengüléssel zártak pénteken az irányadó amerikai részvényindexek, a Dow Jones 0,6, az S&P 500 és a Nasdaq is 0,3 százalékkal került lejjebb. Hétfőn délelőtt az ázsiai piacokon vegyes zárást láthattunk, Japánban kisebb esés volt, a kínai és hongkongi piac ugyanakkor felfele mozdult.
Az európai részvénypiacokon is mínuszban indult hétfőn a kereskedés, napon belül viszont fordult a trend és dél körül már pluszos indexeket láthattunk. A német DAX 0,25, a párizsi CAC 40 0,3, míg a londoni FTSE 0,2 százalékkal erősödött hétfőn délelőtt. A reggeli bizonytalanság mögött egyébként az Ázsiából érkező hírek álltak, a gyenge kínai inflációs adatok ugyanis aggodalmat keltettek, a szakértők szerint továbbra is bizonytalan, hogy mikor tud lendületet venni a világ második legnagyobb gazdasága.
A hétfőn közzétett adatok ugyanis azt mutatták, hogy a kínai fogyasztói árak júniusban 0,2 százalékkal csökkentek az előző hónaphoz képest. Emellett a termelői árak 5,4 százalékkal estek júniusban éves szinten. A számok arra utalnak, hogy a kínai hatóságoknak a monetáris és fiskális politikában további enyhítésekről kell dönteniük, ugyanakkor Pekingnek komoly kihívást jelenthet, hogy elkerüljék a deflációs spirált. Az európai piacokra mindez azért lehet komolyabb hatással, mert számos európai vállalat számára Kína továbbra is nagyon fontos, ez számít ugyanis a legdinamikusabban bővülő exportpiacuknak.
A magyar tőzsdén jegyzett legnagyobb forgalmú vállalat, az OTP számára ugyan az ázsiai piacok irrelevánsnak számítanak, ám a papír ennek ellenére a leggyengébben teljesítő blue chip volt hétfő délig a Budapesti Értéktőzsdén. A bank részvényének az árfolyama 1 százalékkal esett, 11 670 forint körül forgott délben. 8 330 forint körül kereskedtek a Richterrel, amely így 0,3 százalékkal erősödött. Kisebb mértékben esett ugyanakkor a Magyar Telekom árfolyama, 413 forintra.
Az amerikai infláció lehet a hét legfontosabb adata
Ezen a héten Európában is közzéteszik a júniusi inflációs adatokat, de a befektetők figyelme inkább az USA-ra fókuszál majd. A fogyasztóiár-index alakulása ugyanis erősen befolyásolja az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed döntéshozóit, akik így tovább emelhetik a kamatlábakat. A szerdán ismertetendő adat kapcsán az előzetes várakozás további lassulásról szól, az elemzői konszenzus szerint a fogyasztóiár-index éves szinten 3,1 százalékkal emelkedhetett júniusban, ami 2021 márciusa óta a leglassúbb növekedés lenne. Ugyanakkor a múlt héten ismertetett munkaerőpiaci adatok azt jelezték, hogy nagyon alacsony az állásnélküliek száma, ami előrevetíti, hogy a világ más részeihez hasonlóan a szolgáltatások húzzák immár a drágulást az USA-ban is. Ez pedig azzal járhat, hogy a Fed ebben a hónapban még biztosan folytatja a kamatemeléseket, de könnyen lehet, hogy jön majd egy újabb negyedszázalékpontos emelés a következő időszakban.
Csak keveset gyengült a forint
Örvendetes volt, hogy pénteken a magyar adósság besorolását nem rontotta a Standard & Poor’s, így továbbra is BBB- besorolás látható, illetve stabil kilátás. A hitelminősítő egyébként minimális GDP-növekedést prognosztizál idénre, ezzel együtt kiemelték, hogy látható a szigorúbb monetáris politika immár, de a következő évek növekedési kilátásai továbbra sem sérültek. Az uniós források beérkezése kritikus pont a költségvetés és a növekedés szempontjából, az S&P elemzői arra számítanak, hogy Magyarország az őt megillető pénz nagyobb részét megkaphatja, csak némi csúszásra számítanak a kifizetések kapcsán. Valószínűleg ennek is köszönhető, hogy a forint árfolyama stabilizálódott, a múlt héten ugyanis az euróval szemben a 390-es szintet vette célba, ma viszont ennél jobban néz ki a helyzet. Egy euró ugyanis kevesebb, mint 384 forintba kerül (383,50 körül mozog az árfolyam).
A délelőtt közzétett államháztartási adatok ugyan komoly hiányról tanúskodtak, ám az utóbbi időszak hasonló mutatóit követően ez nem okozott negatív meglepetést.
Az olaj a kínai kereslettel kapcsolatos aggodalmak miatt csúszik
Az olajárak hétfőn kisebb mértékben gyengültek, miután a kínai inflációs adatok növelték az aggodalmakat, hogy a világ második legnagyobb gazdaságának és legnagyobb nyersolajimportőrének fellendülése a korábban vártnál lassabb lesz.
Mind az amerikai nyersolaj, mind a Brent határidős jegyzése 0,9 százalékos csökkenést mutatott a délelőtt folyamán. A WTI hordónként 73,20 dolláron, míg a Brent 77,80 dollárra esett.
Mindkét fontos olajfajta több mint 4 százalékkal emelkedett a múlt héten, és május óta a legmagasabb értéket érte el. Az áremelkedés hátterében az áll, hogy a világ legnagyobb olajexportőrei, Szaúd-Arábia és Oroszország bejelentették, hogy augusztusban folytatni kívánják a kínálatcsökkentést.