9p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai fizetőeszköz tartotta magát az euróval szemben, míg a dollárhoz képest még picit erősödni is tudott. A borús nemzetközi hangulatban esnek a tőzsdék, a BUX méretes délelőtti bukóját csak a Mol drágulása fékezte. Az energia- és a nemesfémjegyzések felfelé tartanak, ezzel szemben a kriptók rossz sora nem változott.

Az európai tőzsdék még emelkedéssel zárták a keddi napot, az amerikaiknak azonban ez már nem sikerült. Az S&P 500 0,17, a Dow Jones 0,38, a Nasdaq Composite 0,05 százalékos csökkenéssel zárt.

A K&H Értékpapír elemzői szerint láthatóan a félvezetőszektort érintő új exportkorlátozások sem segítenek a piaci hangulaton. Az Nvidia részvényeinek árfolyama 6 százalékot esett kedden piaczárás után, miután az amerikai vezetés exportkorlátozásokat vetett ki a Kínába tartó H20 AI chip szállítmányokra. Az új törvény értelmében a H20 chipek kínai exportja licenszekhez lesz kötve mostantól, ami az Nvidia szerint mintegy 5,5 milliárd dolláros extra költséget jelentene a cég számára. Az Nvidia már korábban is korlátozva volt a legmodernebb AI chipek kínai exportjában, most a kevésbé fejlett chipeket is célba vett az amerikai adminisztráció, látva a kínai AI startupok fellendülését. Az Nvidia mellett az AMD is negatívan érintett, mivel az MI308 chipek is korlátozás alá estek, így az AMD papírja is beesett zárást követően. 

De az egészségügyi szektor és a defenzívebb papírok is lemaradók voltak kedden, míg a sort a pénzügyi cégek vezették, a nagybankok 1-3 százalékkal tudtak javítani, de összességében nem lehetett nagy erőt látni a piacon.

Árfolyam

Ráadásul romlottak a feldolgozóipari kilátások az Egyesült Államokban. A New York-i Fed feldolgozóipari indexe áprilisban -8,1-re emelkedett a márciusi -20-ról, szemben az előrejelzésekben szereplő -14,5-ös értékkel. A felmérés azt mutatta, hogy az üzleti aktivitás enyhébb mértékben csökkent New York államban. Az új megrendelések és a szállítások csökkenése ellenére a bekerülési és az eladási árak is emelkedtek. A cégek pesszimistává váltak a kilátásokat illetően, a jövőbeli általános üzleti feltételek indexe -7,4-re, a valaha volt második legalacsonyabb értékre esett.

Érdekes módon a szerdán elsőként kinyitott távol-keleti tőzsdék közül a vámháború miatti félelmek fokozódása miatt csak a tokiói Nikkei és a hongkongi HSI esett, 1,01, illetve 1,91 százalékkal, velük szemben azonban a sanghaji képes volt emelkedni, 0,26 százalékkal.

Ez utóbbiban közrejátszhatott, hogy kellemes meglepetésre az első negyedévben is 5,4 százalékos növekedést mértek a kínai gazdaságban, mely meghaladta az előzetes várakozásokat. A kínai statisztikai hivatal jelezte, hogy stabilan indult a növekedés, azonban a külső környezet egyre összetettebb és súlyosabb, illetve a belső kereslet továbbra is visszafogott. Az idei évre kitűzött, 5 százalékos növekedési cél az Equilor Befektetési Zrt. számára ambiciózusnak tűnik a kereskedelmi háború miatt. Több márciusi adat is érkezett, mindegyik jobb lett a konszenzusnál, az ipari termelés éves bázison 7,7, a kiskereskedelmi forgalom 5,9 százalékkal bővült, miközben a munkanélküliségi ráta 5,2 százalékra csökkent. Az első negyedéves, kedvező adatokban szerepet játszott az amerikai vámok bevezetését megelőző készletezés, így a második negyedévben alacsonyabb dinamika várható.

Európa viszont már egységesen pirosba borult. Délhez közeledve a vezető tőzsdeindexek közül a frankfurti DAX 0,63, a párizsi CAC 0,64, a londoni FTSE 0,45 százalékkal állt lejjebb az előző napi záróáránál.

S a jövő sem tűnik fényesnek. A német ZEW index alapján a kilátások megítélése a korábbi 51,6 pontról -14,0 pontra zuhant, miközben a várakozás +10 pont volt. Az eurózóna esetében sem sokkal jobb a helyzet, 39,8 pontról -18,5 pontra esett az index. Előbbi 2023 nyara, utóbbi, 2022 decembere óta nem látott mélységet jelent. A drasztikus visszaesés oka az amerikai vámpolitika miatti bizonytalanság. A jelenlegi helyzet megítélése -87,6 pontról -81,2 pontra emelkedett, miközben a várakozás ennél alacsonyabb, -86,9 pont volt.

Európai társaihoz hasonlóan a BUX is lefelé tartott. A 0,63 százalékos süllyedéséhez az értékét leginkább meghatározó blue chipek közül csak a Mol drágult, 0,92 százalékkal, az OTP 1,48, a Richter 0,67, a Magyar Telekom 0,37, a 4iG 0,49 százalékkal lett olcsóbb.

Pedig a Mollal kapcsolatban érkezett rossz hír. Az Oddo BHF 3150-ről 2850 forintra csökkentette az olajpapírok célárfolyamát, az ajánlást pedig semlegesről alulteljesítésre rontotta. Jelenleg 4 elemző vételre, 5 tartásra, 2 eladásra javasolja a Mol-részvényeket, a jelenlegi medián célárfolyam 3150 forint – összegezte az Equilor.

Jól kezdte a napot a forint, az euróval szembeni árfolyama bement a 408-as szint alá, míg a dollárral szembeni közel került a 358-ashoz. Később azomban gyengült, így az euró a keddi zárásával szinte hajszálra ugyanott állt, azaz 408,2 forinton, a dollárért azonban valamivel kevesebbet kellett adni az előző napinál, 358,98 forintot.

Jelen állás szerint a tartósan velünk maradó, nemzetközi kereskedelmi viszonyokat érintő bizonytalanság rezdüléseire reagálhat majd a magyar piac is – vélik az Erste elemzői.

A forintot erősítheti, hogy Kurali Zoltán, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) új alelnöke jelezte, az ortodox monetáris politikai vonalat erősítheti a jegybank a közeljövőben is, így továbbra is a pénzügyi stabilitás elérése, az infláció visszaszorítása lehet az MNB célja, ez pedig akár magasabb kamatok fenntartását is magában hordozhatja.

Csütörtökön tartja kamatdöntő ülését az Európai Központi Bank (EKB). A várakozások szerint 2,5-ről 2,25 százalékra csökkenhet az alapkamat, azonban nagy kérdés, hogy mi lesz az év hátralévő részében egy olyan helyzetben, amikor az euró gyors erősödése, a kereskedelmi háború hatásai és az európai fiskális fordulat is bonyolítja az inflációs és a növekedési képet. 

Az árupiacokon az energiaárak szerda délelőtt emelkedő pályán mozogtak. A nemzetközi gázügyletek elszámolásánál irányadó TTF-típus 0,6 százalékkal erősödött a rotterdami árutőzsdén, így egy megawattóra 34,615 eurót kóstált.

Az olajárak még jobban, közel 1,2 százalékkal emelkedtek. Amely következtében az északi-tengeri Brent hordója 65,42 dollárba került, míg az észak-amerikai könnyűolajé (WTI) 62,05 dollárba.

Az Erste elemzői szerint a kereskedők egyre jobban aggódnak a piacon tapasztalható túlkínálat miatt. Az IEA (Nemzetközi Energiaügynökség) mai havi jelentésében napi 730 ezer hordóra vágta az idei kőolaj keresleti előrejelzését, ami mintegy 300 ezer hordóval alacsonyabb a korábbi előrejelzésnél. A szervezet szerint a 2026-os helyzet még rosszabb lehet, a jövő év elején 1,7 millió hordóval meghaladhatja majd a napi kínálat a keresletet, főleg amiatt, hogy az OPEC+ termelése napi 920 ezer hordóval nőhet, míg a kereslet növekedése lassul. Az utóbbi esetben a fő kockázat Trump elnök vámháborúja, ami lassítja a világgazdasági növekedést.

Nem csoda, hogy a globális gazdasági bajok közepette jellemzően menedéket nyújtó nemesfémek tovább drágultak. Az arany csúcsokat dönget, unciája (1 uncia=31,1035 gramm) szerda délhez közeledve több mint 2,5 százalékot erősödve, 3321 dolláron állt, míg az ezüsté 2,16 százalékkal volt magasabb a keddi zárásnál, 33 dollár.

Mind az arany, mind az ezüst felülteljesítőnek számít egyelőre idén – jegyzi meg a K&H. A gyengébb gazdasági környezet, valamint az inflációs félelmek is teret nyithatnak a nemesfém előtt, emellett a jegybanki vásárlások is támaszt nyújtanak az árfolyam számára. Év eleje óta egyébként immár 26 százalék körüli plusznál jár az arany, ezzel tovább folytatja a tavalyi kiemelkedő teljesítményét a nemesfém. 

A kriptopiacokon viszont folytatódott a vérengzés. A bitcoin 0,34 százalékkal, 83 744 dollárra, az ether 2,03 százalékkal, 1573 dollárra, a solana 2,24 százalékkal, 125 dollárra gyengült.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Döntött a Telekom az osztalékról

A távközlési cég – közgyűlésének döntése értelmében – részvényeseinek összesen 90 858 108 400 forint osztalékot fizet a 2024. évi eredmény után, a saját részvényeire jutó osztalékot felosztja az osztalékra jogosult részvényesek között, így részvényenként 100 forintot tesz ki az osztalék. A kifizetés első napja 2025. május 20, míg az osztalékfizetésre vonatkozó tulajdonosi megfeleltetés fordulónapja 2025. május 9.

A- és B-verzió a United Airlines-nál

A bizonytalan piaci környezet hatására két szcenárióra is közzétette friss előrejelzéseit az amerikai légitársaság, kiemelve, hogy stabilitás fenntartása mellett akár a korábban közölt 11,5-13,5 dolláros EPS elérése reális cél maradhat, míg recesszió során 7 és 9 dollár közötti eredményt prognosztizálnak. Egyelőre esélytelen pontosan megjósolni a gazdasági helyzet alakulását a vezetőség felől, de összességében a lezárt negyedév, illetve a második negyedév is erősen alakulhat, köszönhetően a stabil keresletnek a prémium szolgáltatások iránt. A részvényesek egyébként pozitívan fogadták a híreket, az elmúlt időben inkább a negatív szcenáriókat árazhatta már a piac, így némi megnyugvást hozhatott, hogy a jelenlegi környezetben akár tartani tudja a korábbi céljait a társaság.

A végére egy jó hír

A Bank of America gyorsjelentéséhez hasonlóan a Citigroup is pozitív meglepetéseket tartogatott, a kötvénykereskedés jól teljesített, de a részvénykereskedési részleg is sokat javult. Összességében mind bevételi, mind profitoldalon felülteljesítést ért el az elemzői várakozásokhoz képest a nagybank, a nettó profit 21 százalékkal emelkedett a tavalyi eredményekhez képest, a cég vezetősége is kiemelte, hogy a bizonytalan piaci környezetben is ellenállóságot tud felmutatni a társaság. 

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24400 24100 24490 +0,54% 0 0 5 627 968 010 HUF 2025-04-17 17:09:59
MOL 2856 2854 2894 -0,49% 0 0 725 555 982 HUF 2025-04-17 17:05:09
MTELEKOM 1620 1606 1628 +0,87% 0 0 382 092 388 HUF 2025-04-17 17:06:13
RICHTER 10280 10280 10480 -0,96% 0 0 720 296 160 HUF 2025-04-17 17:11:53
OPUS 530 527 540 +0,38% 0 0 89 390 360 HUF 2025-04-17 17:08:09
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Meglódult a forint, érdemes lesz szombaton euróból vagy dollárból is bevásárolni
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 17:32
Mivel az ünnepnapnak számító nagypéntek miatt idehaza zárva tartott a bankközi devizapiac, alacsonyabb forgalomban ugyan, de a forint külföldön hasított.
Részvény / Deviza / Áru Tovább rontották az egyik lakossági állampapír feltételeit
Eidenpenz József | 2025. április 18. 11:19
Több új lakossági állampapírt kínálnak április 23-tól, egy részük kamatozása változatlan, csak a futamidőket hosszabbítják. A magyarok egyik kedvenc állampapírjánál azonban ismét kurtítottak a kamatprémiumon, ami mostanában nem ritkaság. Így is megveszik?
Részvény / Deviza / Áru Nagyobb kedve lesz húsvétolni, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 09:37
A forint erősebben áll, mint ahogyan a hetet kezdte.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP és a Telekom pezsgőzhetett a pesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 19:46
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX minimális, 44,94 pontos, 0,05 százalékos csökkenéssel 87 062,04 ponton zárta a csütörtököt. A vezető részvények közül csak az OTP és a Telekom erősödött az előző napi záráshoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Gyengülő forintot hozott a nyuszi
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 19:16
Gyengült a magyar fizetőeszköz árfolyama az euróval szemben csütörtök estére a reggeli szinthez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.  
Részvény / Deviza / Áru Bejelentést tett a BÉT egy magyar gyógyszeripari cégről
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:31
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) fölveszi a terméklistájára a Goodwill Pharma Orvos- és Gyógyszertudományi Nyrt. törzsrészvényeit jövő pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Fontos figyelmeztetés jött, egekben az arany ára
Eidenpenz József | 2025. április 17. 12:40
A részvénypiacok vegyesen teljesítettek ma, a rövid hét utolsó napján, a BUX pluszban áll, a forint kissé gyengül. Az arany viszont újabb rekordot döntött, és szépen tartja magát a bitcoin is. Nyugalomra vágynak a befektetők, jól fogynak a mikrochipek.
Részvény / Deviza / Áru Szemtelenül sokat kell fizetni egy euróért
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:46
Nem túl acélos a magyar fizetőeszköz.
Részvény / Deviza / Áru Itt a rekord, ide menekülnek a befektetők
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 06:36
Nagy a bizonytalanság.
Részvény / Deviza / Áru Boldogan tér nyugovóra, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 19:12
A hazai fizetőeszköz nemcsak az uniós pénzzel, hanem a többi devizával szemben is erősödött szerda estére a reggeli jegyzéséhez képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG