Itt van minden, amit az Otthon Start programról tudni kell, mielőtt belevágna

Szeptembertől indul az Otthon Start Program, amely akár 50 millió forintos, fix 3 százalékos, államilag támogatott kamatozású hitellel segíti a lakást vásárlókat, építőket – családi állapottól és gyermekszámtól függetlenül, gyermekvállalási kötelezettség nélkül. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az igénylés feltételeiről.
Itt van minden, amit az Otthon Start  programról tudni kell, mielőtt  belevágna
6p

Változó hazai szabályozás: mit vár el az Ön cégétől a hatóság?
Sokakat érint - jöjjön el!

Klasszis Talks & Wine - Fenntarthatóság 2025 ősz

2025. szeptember 17.

Részletek itt >

Az amerikai piacokon az utóbbi években mindig nyerő stratégia volt, hogy egy-egy nagyobb esésnél vásárolni kellett a részvényeket. Aki így tett, hamarosan komoly nyereségre tehetett szert. Az egyik legnagyobb brókerház most is ezt tanácsolja.

Meglehetősen hektikusan alakulnak a tőkepiacokon az árfolyamok, hiszen szerdán még erős optimizmus jellemezte az európai börzéket, csütörtökön viszont átlendült az inga és az eladók dominálnak.

Kedden több havi mélypontra estek vissza az európai tőzsdeindexek, jórészt azokra az aggodalmakra, hogy az új vírusvariáns miatt a gazdasági növekedést visszavető újabb zárlatokat rendelhetnek el. Visszavonulót fújtak a befektetők a Fed elnökének a bejelentése miatt is, miszerint a tervezettnél akár korábban is készek megkezdeni a gazdaságélénkítő mennyiségi monetáris eszközök fokozatos kivezetését az infláció visszaszorítása érdekében. Szerdán a páneurópai FTSE EuroFirst 300 index 1,97 százalékos, a Stoxx Europe 600 index pedig 1,78 százalékos emelkedéssel fejezte be a kereskedést, az euróövezeti EuroStoxx50 index 2,88 százalék nyereséggel végzett.

Londonban 7 heti mélypontról korrigált felfelé az FTSE-100 index és 1,55 százalékkal zárt magasabban. Frankfurtban a DAX index 2,49 százalékkal végzett magasabban, a párizsi CAC-40 pedig 2,39 százalékos erősödéssel fejezte be a napot. Milánóban 11 heti mélypontról 2,15 százalékkal emelkedett a tőzsdeindex, a madridi index pedig 8 havi mélypontról 1,75 százalékkal emelkedett.

Újra lejtmenet

Hiába voltak azonban bizakodóak Európában a befektetők, a Wall Street irányadó mutatói ismét komolyabb eséssel zártak. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 461,68 ponttal, 1,34 százalékkal, 34 022,04 pontra csökkent. Az S&P 500-as mutatója 58 ponttal, 1,27 százalékkal gyengült, és 4509 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 283,6 ponttal, 1,83 százalékkal esett vissza, és 15 254,1 ponton zárt.

A gyenge amerikai zárás, továbbá a járvánnyal és a likviditásszűkítéssel kapcsolatos félelmek az európai piacokat ismét lejtőre küldték, és csütörtökön is mínuszokkal indult a nap. Londonban 0,98 százalékkal nyitott alacsonyabban az FTSE-100 index, a frankfurti DAX 1,12 százalékkal csökkent kezdéskor, a CAC-40 pedig Párizsban 1,16 százalék csökkenéssel nyitott. Milánóban 1,03 százalékos, Madridban 1,30 százalékos indexcsökkenéssel indult a csütörtöki tőzsdenap.

Árfolyam

A negatív hangulat alól a Budapesti Értéktőzsde sem tudta kivonni magát, a BUX az első óra végén 0,65 százalékos mínuszban állt. Az indexet elsősorban az OTP esése húzza le, a bankpapír 1,5 százalékkal gyengült a kereskedés első felében, az ára ekkor 17600 forint volt. A legnagyobb magyar bank kapcsán ma tették közzé a Budapesti Értéktőzsde honlapján, hogy Csányi Sándor szerdán eladott 718 ezer 492 darab OTP-részvényt a tőzsdén kívül, 18 351 forintos darabáron. Ez egyébként magasabb részvényenkénti ár, mint a tegnapi tőzsdei átlagár . A részvényekért tehát az OTP elnök-vezérigazgatója összesen közel 13,2 milliárd forintot kapott.

Kisebb mértékben, fél százalékkal csökkent a kereskedés elején a Mol árfolyama, a részvény 2430 forinton volt a kereskedés első órájának végén. A Richter árfolyama nem változott, a Magyar Telekom pedig 0,1 százalékkal csökkent. A nap elején az általános negatív hangulattal nem törődve több kisebb papír is felfele mozdult. A Delta papírja 2,7 százalékkal erősödött, míg a Waberers 2,5 százalékkal drágult.

Tovább erősödött a forint

Kis mértékben erősödött a forint, ehhez hozzájárult az MNB újabb lépése is. A kialakult duális kamatrendszerben a jegybank ismételten kamatot emelt. Az MNB 3,10 százalékon hirdette meg egyhetes betétjét csütörtökön, az előző hetinél 20 bázisponttal magasabb kamaton. A monetáris tanács kedden döntött a kamatfolyosó kiszélesítéséről és aszimmetrikussá tételéről. Az egynapos jegybanki betét kamatát 45 bázisponttal 1,15 százalékról 1,60 százalékra, míg az egynapos és az 1 hetes fedezett hiteleszköz kamatát 105 bázisponttal 3,05 százalékról 4,10 százalékra emelte. Ezzel a múlt heti, 2,90 százalékon meghirdetett egyhetes betététi tender után fennmaradt 15 bázispont felett további teret nyitott a kamatemelés előtt.

A forint ennek köszönhetően 361 forintig erősödött az euróval szemben, igaz onnan volt egy kisebb gyengülés. A forint így közel egyhónapos csúcsra ért. Továbbra is sok a bizonytalanság, de a jegybank határozott lépéseinek hatása úgy tűnik a piacon is egyre inkább érződik, és sikerül stabilizálni a forintot.

Az omikron mozgathatja a piacot

A piacokon ahogy az elmúlt napokban, várhatóan a következő időszakban is az új vírusmutáció lehet meghatározó. Az Egészségügyi Világszervezet jelentése szerint hat régió közül ötből már megjelent, és már 23 országnál több ilyen megbetegedésről adtak számot a WHO adatai szerint. Ráadásul a szervezet arra számít, hogy ez a szám növekedni fog.

Az ENSZ ügynöksége azt valószínűsíti, hogy napokon belül több információval rendelkeznek majd az új vírusmutációról. Aggasztó ugyanakkor, hogy Dél-Afrikában, ahol először fedezték fel az új változatot, egyre nő a kórházi kezelések száma. A megbetegedések mind nagyobb százaléka tudható be az omikron változatnak. A szakértők a most ismert információk alapján azzal számolnak, hogy ez a vírusmutáció lesz, amely a három-hat hónapban a járvány szempontjából meghatározó lesz.

Esik a piac? Vegyél!

Az elmúlt bő öt évben, Donald Trump megválasztása óta több alkalommal is voltak komoly esések a piacokon, ám ezeket eddig minden alkalommal gyorsan kiheverték a piacok. Akinek volt bátorsága megvenni úgymond ezeket a szakadásokat, azok rendre nagyon jól jártak, hiszen a mélypontokhoz képest később komoly emelkedések voltak. Az elmúlt napokban a korábbi rekordszinthez képest az omikron miatt most is érezhető a visszaesés. Erre reagálva a JPMorgan stratégái annak a véleményüknek adta hangot, hogy meg kell venni a beesést a tőzsdéken.

A szakértők szerint az Omikron variáns kevésbé halálos, mint a korábbi verziók, így megjelenése akár jó hír is lehet a gazdaság szempontjából. Ez a gyengülés egyébként egybeesik a korábbi vírusok historikus változásával, az influenza is jóval halálosabb volt az első hullámok idején. Szerintük az új variáns akár a vírus végét is jelentheti gyengesége miatt, ezért szerintük a mostani eladási hullám jó vételi lehetőség, különösen az újra nyitásból profitáló cégek estén, melyeknek papírjait jelentősen eladták az utóbbi napokban.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 29690 29650 30160 -0,84% 0 0 9 935 990 370 HUF 2025-09-09 17:05:11
MOL 2890 2870 2898 +0,35% 0 0 1 023 869 742 HUF 2025-09-09 17:06:53
MTELEKOM 1854 1850 1896 -1,49% 0 0 1 178 789 634 HUF 2025-09-09 17:05:17
RICHTER 10400 10320 10450 +0,19% 0 0 963 797 900 HUF 2025-09-09 17:05:17
OPUS 552 550 560 -1,25% 0 0 41 837 066 HUF 2025-09-09 17:11:05
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csak a zöldhasú karatézta le a forintot
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 9. 18:45
A forint tartotta magát az euróval és a svájci frankkal szemben kedden.
Részvény / Deviza / Áru Megbicsaklott kedden a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 9. 17:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 320,35 pontos, 0,31 százalékos csökkenéssel, 102 653,31 ponton zárt kedden.
Részvény / Deviza / Áru Rekord zárás után emelkedéssel nyitottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 9. 16:12
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok kedden.
Részvény / Deviza / Áru A Magyar Telekom már kevésbé szenved
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 9. 14:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 0,12 pontos nyitás után csökkent kedden kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Egyéves csúcson a forint – de miért is?
Eidenpenz József | 2025. szeptember 9. 14:10
Viszonylag erős a forint, amihez az MNB-elnök nyilatkozata és a gyenge dollár is hozzájárulhatott. De ezen kívül a forintot erősítő spekuláció is kialakult. Vége a több évtizedes, apránkénti kúszó leértékelésnek? Hogy állunk a lengyelekhez képest?
Részvény / Deviza / Áru Fájdalmasan indult a kedd a Magyar Telekomnak
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 9. 11:47
Délelőtt több mint 1 százalékkal csökkent a Magyar Telekom részvényeinek értéke, a Mol viszont erősödni tudott.
Részvény / Deviza / Áru Rég látott pánikot okozott egy választási kudarc
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 9. 10:38
Nyekkentek az argentin piacok.
Részvény / Deviza / Áru Emelkedett a Brent-olajár, a párizsi tőzsde is tartja magát
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 9. 09:38
A francia kormányválság közepette 0,2 százalékos emelkedéssel indított a párizsi tőzsde, a BUX szintje alig változott a hétfői záróértékhez képest.
Részvény / Deviza / Áru A forinttal és az euróval szemben is tovább gyengült a dollár
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 9. 07:41
Két éve nem volt ilyen: 333-mal kezdődik a dollár-forint árfolyam.
Részvény / Deviza / Áru Közeleg a Fed ülése, emelkedtek az amerikai tőzsdei mutatók
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 9. 07:16
A Nasdaq emelkedett a legnagyobb mértékben, de a Dow Jones és az S&P 500 is jól zárta a hétfőt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG