Pénteken a tengerentúlon ismét aggódni kezdtek a befektetők, így az S&P 500 index 0,14, a Dow Jones 0,33, a Nasdaq Composite 0,24 százalékos mínuszban zárt. Ennek ellenére a távol-keleti tőzsdék többségében pluszban intettek búcsút a múlt hétnek: a japán vezető index 0,9 százalékkal növekedett, a Hong Kong-i tőzsde 1,4 százalékkal erősödött, a kínai tőzsdék fél százalékkal emelkedtek. Európában viszont korántsem ilyen optimista az összkép, hiszen minimális pluszokat vagy kisebb mínuszokat láthatunk.
A befektetők egyértelműen kivárnak, mikor és milyen eredménnyel folytatódnak az amerikai adósságplafon emelésével kapcsolatos tárgyalások. A német DAX és a francia CAC40 is 0,1 százalékos veszteségben állt késő délelőtt, míg a londoni tőzsde irányadó indexe 0,3 százalékos pluszt mutatott. Ráadásul mérvadó makrogazdasági adatok sem látnak napvilágot a hét első kereskedési napján, így az elemzők komolyabb elmozdulásra nem is számítanak.
Budapest is az európai fősodornak megfelelő képet mutatta, hiszen a BUX összességében alig változott. Igaz, az egyes részvények azért mozogtak, hiszen az OTP minimális veszteséget szedett össze, és 11 280 forint körül forgott, míg a Richter Gedeon 20 forintos pluszban 8115-ön állt. A nagyobb részvények közül egyedül a Mol esetében beszélhetünk érezhető árfolyamváltozásról, az olajrészvény fél százalékkal erősödött és megközelítette a 2800 forintos szintet.
Joe Biden elnök hétfőn találkozik Kevin McCarthy republikánus házelnökkel, hogy megpróbálja újra sínre tenni a megbeszéléseket, miután a republikánus tárgyalócsoport pénteken váratlanul megszakította a megbeszéléseket az adósságplafonról szóló egyeztetésekről. Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter a hétvégén megismételte, hogy június 1-je továbbra is "kemény határidő" a szövetségi adósságlimit emelésére, és nehéz döntéseket kell hozni, ha a kongresszus nem emeli meg a 31,4 billió dolláros adósságplafont ezen időpont előtt.
Békülékeny hangulatban a G7-ek
Ugyanakkor a piacok pozitívan fogadták a hétvégi, Hirosimában tartott G7-es csúcstalálkozót követően kiadott nyilatkozatot, amely szerint nem a Kínától való eltávolodásra törekszenek. Még ennél is kecsegtetőbbnek tűnt Joe Biden kijelentése, mely szerint az Egyesült Államok és Peking közötti kapcsolatok javulására számít a közeljövőben. A G7-ek ugyanakkor jelezték, hogy a globális gazdaságot jelentősen torzítja a kínai politika, többek között az erőteljes állami beavatkozás, illetve az is, hogy a szellemi tulajdon védelmét nem tartják tiszteletben.
Ha már pozitívumok, akkor érdemes megemlíteni, hogy a hétfőn közölt adatok szerint Németországban 2022-ben stabil maradt a külföldi befektetések volumene a nehéz gazdasági helyzet ellenére - derült ki az ország gazdaságfejlesztési ügynöksége, a Germany Trade & Invest adataiból.
Erős éve lehet a Ryanairnek
A vállalati hírek közül a Ryanair negyedéves számait kell kiemelni, hiszen - ahogy arról laptársunk, az Mfor.hu beszámolt - a légitársaság rekordközeli nyereséget ért el a március végéig tartó évben. Az ír légitársaság, amely az utasok száma alapján Európa legnagyobb légitársasága, azt jelezte, hogy óvatosan optimista, prognózisuk szerint a következő 12 hónapban a nyereség szerényen emelkedni fog, mivel a nyári kereslet kifejezetten erősnek ígérkezik.
A bankvilágból már kicsit árnyaltabb információ érkezett, hiszen sajtóértesülések szerint a kötvények törlése miatt perelő befektetőket képviselő ügyvédi irodát több volt felsővezető is megkereste, hogy bíróság elé vinnék az összesen mintegy 400 millió dollárnyi bónusz eltörlésének ügyét - számolt be reggeli hírlevelében az Equilor. A törlésre azután került sor, hogy az UBS beleegyezett a Credit Suisse felvásárlásába.
A MNB-re vár a forint
Pénteken igen komoly forintgyengülést láthattunk, hiszen a korábbi 370 körüli szintről 378-ig mozdult az euróval szemben a magyar fizetőeszköz. Igaz, a múlt hetet ennél kedvezőbben, 375,5 körül fejezte be. A forint gyengülésében éppen úgy szerepe volt a dollár erősödésének, mint annak a várakozásnak, hogy az MNB keddi kamatdöntő ülése után valamiféle iránymutatás következik - írja az Mfor.hu. A piaci szereplők egy része ugyanis azzal számol, hogy jelzést adnak arra, az irányadó 18 százalékos ráta mikor kerül lejjebb. Hétfőn délelőtt ugyanakkor itt is kivárást láthattunk, a kurzus alig változott.
Amennyiben akár még májusban elindulna a kamatcsökkentési ciklus és elkezdik közelíteni az irányadó rátát és az alapkamatot, az rövid távon kisebb forintgyengüléssel járhat. Nehéz megtippelni, hogy ez valójában mikor indul meg, hiszen az infláció továbbra is az Európai Unión belül a legmagasabb.
Ugyanakkor a gazdasági növekedés és a hitelpiac szempontjából fontos lenne, hogy elkezdődjék meg a kamatok vágása.