A Plotinus volt az egyik legkedvesebb történet a vérbeli tőzsdések szívének: 2011 elején jelent meg a cég a tőzsdén, és hagyományos ipari, kereskedelmi vagy szolgáltatási tevékenység helyett a cég deklaráltan tőkepiaci befektetésekkel foglalkozott, hasonlóan egy befektetési alaphoz.
Plotinus |
A piacon már hírnevet szerzett Zsiday Viktor volt a fő tulajdonos, és egyben az „alapkezelő”, azaz a befektetési politika meghatározója. A cég kezdettől fogva jól teljesített, de az 1600 forinton induló papír két évvel később váltott igazán meredek emelkedésbe: a 2000 forintos ár átlépését követően három év alatt közel 6000 forintig szaladt fel.
Ekkor a cég stratégiát váltott, és nyitott az immár szárnyaló ingatlanpiac és általában a reálgazdasági befektetések felé, egy idő után azonban Zsiday Viktor úgy döntött, hogy ezeket egy másik cég viszi tovább, a befektetők szép hozamot érhettek el az évek során, a céget kivezeti a tőzsdéről, a részvényesek pedig megkapják pénzüket. Ez úgy vált lehetővé, hogy a cég készpénzzé tette minden befektetését, a pénzből sajátrészvényeket vásárolt, így mindenki kiszállhatott. Aki pedig Zsiday Viktor szakértelmében bízott, megvehette a Citadella alapot, a szakember ugyanis ott végzi tovább befektetési tevékenységét.
A történet ezzel logikusan le is zárult volna, ha időközben nem jelenik meg Mészáros Lőrinc a tőzsdén, és nem kezd olcsó cégeket drágán felvásárolni, majd később vagyonnal feltölteni. Innentől kezdve a kis, akár üres tőzsdei cégek felértékelődtek, hisz a befektetők azon spekuláltak, melyik cég kerülhet sorra.
A Plotinusban nem volt különösebb mozgás, amíg Zsiday Viktor volt a fő tulajdonos, de amikor tavaly megvált részesedésétől, hirtelen elszállt a papír árfolyama. Mint kiderült, a fő tulajdonos Ádámosi György lett, aki régi szereplő a tőzsdén, az Alterában (jelenleg AutoWallis) és az Appeninnben is komoly részesedése volt. A Plotinust AKKO Investre nevezték át, ma már a részvények is ezen a néven forognak, így a Plotinus korszaka véget ért.
Egy másik papírban is bejelentés érkezett: a 4ig-ben lezajlott ügyletek során az Opus részesedése 10 százalék fölé került a társaságban, nem kizárt, hogy ezzel függ össze a február 28-án lezajlott nagy emelkedés 2100 forintról, az ár azóta is stabil 2600 és 2700 forint között.
4iG |
A nagyobb részvények közül a Telekom emelkedik 0,75 százalékkal 472 forintig, azt OTP fél százalékkal javul 11 970 forintig, a Richter viszont kissé csökken 5320 forintig.
Ma is jó napja van a forintnak, a tegnapi legerősebb értéke körül kerekednek vele, 315,40-en az euróhoz képest. Egyre közeledik az árfolyam a bűvös 315-ös szinthez, utána optimális esetben jöhet annak áttörése.