Az európai tőzsdéken különböző mértékű, de egyöntetűen pozitív változások láthatók, 0,5 és 1,5 százalék között szóródik az indexek emelkedése. Az amerikai határidős indexek ritkán tapasztalható mértékben szárnyalnak, a Nasdaq 100 technológiai mutató például 1,4 százalékkal lőtt ki a határidős piacon.
Megszavazták az amerikai képviselők a kormány átmeneti finanszírozásáról szóló törvényjavaslatot, így december 20-ig ismét elhárították a fizetésképtelenséget. Beszédet mond Jerome Powell, a Fed elnöke egy konferencián, amit a tőkepiaci szereplők is árgus szemekkel figyelnek. Profitorientált vállalattá alakítja át magát a ChatGPT-t készítő OpenAI.
Megtáltosodott a BUX
A BUX index csütörtökön újabb fél százalékkal 74 747 pontig emelkedett, még soha nem állt ilyen magasan a mutató. Az OTP 0,2, a Richter 0,8, a Mol 0,1, a Telekom 1,0, az Opus 0,2 százalékkal van feljebb.
Szerdán jelentős emelkedéssel zárt a hazai részvényindex, ezzel új történelmi csúcsot beállítva. A csütörtöki kereskedés is kedvező hangulatban indult, mivel a nemzetközi klíma is pozitív – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Az euró/forint a 396-os szintet ostromolja, ami 70 filléres emelkedés szerda estéhez képest. Az olaj 1,9, az európai földgáz 1,1 százalékkal van lejjebb. A svájci jegybank az elemzői konszenzusnak megfelelően 1,25 százalékról egy százalékra csökkentette az alapkamatot, bár sokan vártak ennél nagyobb mérséklést is.
Az Erste jól megemelte a Richter célárát
A korábbi 11 340 forintról 12 695 forintra emelte a Richter célárát az Erste elemzője, és fenntartotta a “felhalmozás” ajánlást. Véleménye szerint a jelenlegi árfolyam nem tükrözi a vállalat hosszútávú növekedési kilátásait, amit “a női egészség szegmensben erősödő pozíciója és a Vraylar potenciáljának teljes kiaknázása, valamint az AbbVie-val folytatott K+F együttműködésből származó előnyök tovább növelnek, különös tekintettel a ‘Vraylar 2.0-ra’”.
Az új célár közel 18 százalékos emelkedési potenciált jelent.
Olaj: van rajta sapka, vagy nincs rajta sapka?
Nagyobb esés mutatkozik az olajpiacokon, a befektetők a kereslet csökkenésétől tarthatnak. Főleg Kínában, ahol a gazdaságélénkítő csomagok is a kereslet visszaeséséről árulkodhatnak a K&H Értékpapír szerint. Emellett kínálati oldalról is érkeznek hírek, hiszen Florida körül a hurrikánhelyzet enyhülni látszik, legalábbis az olajfinomítók, kitermelők területén stabilizálódhat a helyzet. Líbiában is konszolidálódik valamelyest a politikai helyzet, így az olajexport mértékét emelheti az ország.
A szerdai kínai gazdaságösztönző lépések az Erste Befektetési Zrt. szerint éppen ellenkezőleg, az olajár emelkedésében segíthetnek, ám a piac megosztott abban a kérdésben, hogy ezek mekkora hatással lesznek a kínai olajkeresletre.
Iráni fenyegetés Izraelnek
Az olajpiac elsősorban a közel-keleti eseményeket követi, miután szerdán az iráni elnök megfenyegette Izraelt, hogy a libanoni csapások nem maradhatnak megválaszolatlanok – írta az utóbbi brókercég.
Érdekes volt az OPEC elemzése is a piacokról, ami részben megerősítette a rövidtávú gyengébb keresleti kilátásokat, ugyanakkor 2050-ig növekvő olajkeresletet becsült előre.
Kamala Harris szép, új digitális világa
A demokrata elnökjelölt, Kamala Harris szerint az ő vezetése alatt az Egyesült Államok újra elkötelezi magát azokban az ágazatokban, amelyek „meghatározzák a következő évszázadot”, és átveszik a globális vezető szerepet. A jelenlegi alelnök szerint az Egyesült Államok „domináns marad a mesterséges intelligencia és a kvantumszámítógépek, a blokklánc és más feltörekvő technológiák terén”. Donald Trumppal ellentétben Harris a közelmúltig hallgatott a kriptopénzekről a kampánykörúton, lásd:
Néhány napja Harris röviden beszélt arról, hogy ösztönözni fogják az olyan innovatív technológiákat, mint a mesterséges intelligencia és a digitális eszközök, miközben “megvédik a fogyasztókat és a befektetőket”. Biztonságos üzleti környezetet teremtenének, következetes és átlátható szabályokkal. Ezeket a gondolatokat tükrözte a szerdán közzétett 80 oldalas gazdasági terve is – írta a The Block. Mindez jó jel a kriptoeszköz-iparág számára, különösen, hogy a politikus külön megemlítette a “blokklánc” szót.
Végre jönnek a robottaxik?
Az Egyesült Arab Emírségekben indít közös robotaxi szolgáltatást az Uber és a WeRide. Az egyezség szerint a Uber adja platformot, míg a kínai WeRide az önjáró technológiájú járműveket fogja biztosítani – írta az Equilor Befektetési Zrt. Korábban az Uber az Alphabet leányvállalatával, a Waymo-val és a General Motors Cruise-ával is kötött hasonló megállapodást.
A WeRide kapta meg az Egyesült Arab Emírségek első és egyetlen nemzeti engedélyét az önvezető járművek számára, amely lehetővé teszi a kínai cég számára, hogy tesztelje és üzemeltesse a robotaxikat az ország közútjain. Az Uber részvényei szerény csökkenéssel zárták a szerdai napot.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.