Európában nem egyértelmű a tőzsdék képe kedden, Németországban például felfelé, Franciaországban lefelé megy az index, és más tőzsdéken is vegyes a kép. Az amerikai határidős indexek alapján az USA-ban viszont emelkedéssel indulhat a nap, már csak azért is, mert a hétfői globális emelkedésből ünnepnap miatt ők kimaradtak.
Kiemelkedő esemény lesz ezen a héten a májusi személyes fogyasztási kiadások árindexe, pénteken jön, és úgy ismert, mint a Federal Reserve által is preferált inflációs mérőszám. A keddi programban pedig a Conference Board fogyasztói bizalmi felmérésének legfrissebb adatai szerepelnek. Az elemzők arra számítanak, hogy a májusi adat kissé visszaesik, az előző havi 97,0-ról 96,0-ra.
Erős forint, oldalazó BUX
Kora délelőtt rövid ideig pluszban volt a BUX index, a 70 ezer pontot is átlépte, új nap közbeni csúcsot érve el. Később azonban némi mínuszba süllyedt, jelenleg 0,2 százalékos a vesztesége, ugyanennyit látunk az OTP-nél is. A Richter stagnál, a Mol 0,8 százalékkal megy lejjebb.
A forint csendesen tovább erősödget, az euró már csak 383,90, ami 80 fillérrel van a hétfő esti érték alatt. Hasonló szinten utoljára február elején járt az árfolyam. A hollandiai gázár két százalékkal esik, a Brent olaj kissé emelkedik. Az arany is felfelé araszol, de igazán nagyot az ezüst ment, majdnem négy százalékkal.
Még magasabb lehet az OTP ára
Hétfőn a Morgan Stanley emelte meg 21 500 forintra az OTP-re vonatkozó célárát, kedden reggel a Goldman Sachs frissítette vételi ajánlását, 24 000 forintos célárral – írta a K&H Értékpapír. Korábban is viszonylag magas, 22 600 forintos árat adott meg az utóbbi elemző, ehhez képest is jelentős emelést hajtott végre.
A konszenzusos célár – az elemzői célárak átlaga – ezzel 21 531 forintra nőtt. A papír jelenleg 17 920 forint, így a konszenzus húsz százalékos felértékelődési potenciált sejtet.
Új történelmi csúcson a BUX
A Magyar Telekom kivételével az összes vezető részvény emelkedéssel zárta a hétfői kereskedést, a kedd viszont iránykereséssel indult – írja az Equilor Befektetési Zrt. Technikai elemzésük szerint:
- Az OTP árfolyamában 18 ezer forintnál látható fontos ellenállás, melynek áttörése esetén viszonylag nagy tér nyílna felfelé.
- A Richter a 9420 forintos szint fölé került, a következő akadály 9 585 forintnál húzódik.
- A Molnak 2860 forintnál ellenállási szintet jelent a 200 napos mozgóátlag.
- A Magyar Telekom árfolyamában 972 forintnál látható ellenállás.
Júliusban is vághat az EKB?
Az EKB francia jegybankára, Francois Villeroy de Galhau szerint a már biztosra vehető júniusi kamatcsökkentést követően nem zárható ki a júliusi vágás sem – írja az Erste Befektetési Zrt. Az EKB folyamatosan az adatvezéreltséget hangsúlyozza, így igyekszik nyitva tartani a rugalmasság lehetőségét.
A piac azonban mostanra szinte teljesen kiárazta a júliusi csökkentés esélyét, kevesebb, mint tíz százalékra teszik csupán, ami kényelmetlenül alacsony az EKB számára. A mostani nyilatkozat a mozgásteret lehetett hivatott növelni. A német állampapírok öt bázispontos hozamcsökkenést mutattak a hírre a hétfői kereskedésben.
Ethereum ETF-re várva
A főbb kriptovaluták enyhe mínuszban vannak ma, a bitcoin 68 ezer, az ether 3820 dollár körül. A piac azt várja, hogy a napokban engedélyezett Ethereum ETF-ek az USA-ban ténylegesen is megkezdjék működésüket. Azt várják ettől, hogy – a Bitcoin EFT-ek januári engedélyezéséhez hasonlóan – ez majd milliárd dolláros nagyságrendű tőkét fog vonzani a piacra.
Sokmilliárd dollárnyi bitcoin lebeg a piac feje felett
A 2014-ben csődbe ment japán Mt. Gox kriptotőzsde öt év óta először mozdított meg legalább 2,9 milliárd dollárnyi bitcoint (legalább 42 830 darab BTC-t), áttéve azokat egy ismeretlen ázsiai címre – jelentette az Arkham Intelligence blokklánc-elemző cég. Egy frissítés szerint ez után azonban további tranzakciókat hajtott végre, így végül legalább 9,6 milliárd dollár értékű bitcoint utalt át.
Az Mt. Gox felszámoló vagyonkezelője 2023 szeptemberében azt jelentette be, hogy a károsultak számára történő visszafizetés határidejét 12 hónappal kitolták, 2024. október 31-re.
Túlélhet-e egyáltalán a Tesla?
A Tesláról mindenkinek más a véleménye, de ritkaságszámba megy, hogy valaki a létjogosultságát is megkérdőjelezi. Most ezt teszi a német N-Tv.de. Bár a Tesla a világ legértékesebb autógyártójává vált, megváltozott a széljárás, és lejtmenetbe került – írják. Hangsúlyozva, hogy nem az iparágat temetik, csak a céget.
Árháború dúl az elektromos autók piacán, az eladások és az árrések csökkennek, a konkurencia pedig feni a fogait. Elhibázott volt a modellpolitika, fenyegető tényező Kína. A több mint 14 ezer alkalmazott elbocsátása is rossz jel, a mexikói „Gigafactory 6” építésének leállítása szintén negatívan hatott. A tervezett kanadai „Gigafactory 7” építésének elhalasztása és a brandenburgi Grünheide üzem bővítése elleni tiltakozások szintúgy.
A Tesla csak egy epizód az autóipar történetében? – teszik fel a kérdést.
Már mindenki utolérte?
A válaszuk pedig igen. Hosszú távon a Teslának a jelenlegi struktúrában kevés esélye van a túlélésre a globális autópiacon. Kiszorulhat a piacról, és aligha tekinthető felvásárlási jelöltnek, mert az iparág minden elképzelhető érdeklődője tudja ma már ugyanazt, mint maga a Tesla, sőt, technológiailag még többet is.
Jelenleg nincs piaca a gigagyáraknak sem, és nem is lesz, ki tudna bármit is kezdeni ilyen hatalmas telephelyekkel? – teszik hozzá.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.