7p
Jelenleg nagyjából egyensúlyban vannak a pozitív és negatív hatások a magyar részvénypiacon, kúszhatnak még feljebb az árfolyamok, de nagyobb megugrást már nem várnak a KBC Equitas elemzői. A részvények egy része már elérte a korábbi célárakat, a részvényelemzők is túl optimisták. Ennek ellenére nem zárható ki, hogy a BUX elérje a 40 ezer pontot.
Medve jön a Molra, vagy bika? (INA-benzinkút medveszoborral)

Lesz-e 40 ezer pont a BUX index az idén? A válasz alapvetően az, hogy nem, de nem ennyire egyszerű a kérdés, azt sem lehet határozottan kijelenteni, hogy nem mehet fel odáig – mondta Sándor Dávid vezető elemző a KBC Equitas webináriumán. Két év alatt nagyjából duplázódott a BUX index, 16 ezer pont körüli szintről 32-33 ezer pont közé emelkedett.

Egy külföldi befektetőnek vajon mi a véleménye a BUX ekkora emelkedéséről? Egy dollárban gondolkozó befektető vagy egy euróban befektető invesztor szemszögéből hogyan néz ki ez? Külföldről nézve nem annyira komoly az emelkedés, a 2006-os, 2007-es történelmi csúcsok dollárban vagy euróban még messze vannak.

Mi a hajtóerő?

Mivel mozog együtt a BUX index, mi hajtja vajon? – merült fel a következő kérdés. Az index az utóbbi egy évben eléggé együtt mozgott a Brent olaj árfolyamával, az MSCI feltörekvő piaci indexével és a magyar csődkockázati mutatóval (CDS, pontosabban annak inverze) is. Nagyjából a magyar GDP-várakozások alakulását és a államkötvény-árfolyamokat is követte.

Így az a kérdés, mi várható az említett, a BUX indexet eddig segítő mutatókkal kapcsolatban az idén? A GDP növekedése ebben az évben javulhat 2016-hoz képest, a lakossági fogyasztásnak és az EU-s forrásoknak köszönhetően. Ami az olajárat illeti, a Molon kívül a Richternek és az OTP-nek is van orosz kitettsége, Oroszország az olajtól függ, így az olajhoz igazodó BUX többszörösen sem véletlen. A Brent típusú olaj mostanában 55 dollár körül van, az elemzők lassú emelkedést várnak tőle az idén. Ez is támogathatja még a BUX index emelkedését.

Van bőven kockázat is

Ami a feltörekvő piacokat illeti, régiónk még mindig nagyon alulsúlyozott a többihez képest. Elképzelhető, hogy még jön ide plusz tőke, a nagyon lemaradó piacokra előbb-utóbb a befektetők rátalálnak. Ha pedig a régiós indexalapokba tőke áramlik, annak egy részét kötelezően nálunk kell majd ezen alapok kezelőinek fektetniük.

A nemzetközi kötvénypiacon viszont hozamemelkedés figyelhető meg, ha tartós marad, ez alól a magyar piac sem tudja majd kivonni. Ez inkább a további BUX-emelkedés ellen ható tényező. A CDS-felárunk a Brexit-szavazás idején is emelkedett, ha újabb piaci turbulenciák lesznek (francia, német választások, Trump-meglepetések stb.), az Magyarország kockázati megítélését is negatívan befolyásolhatja. Ez is inkább akadályozhatja a további emelkedést.

Felülértékeltek a részvények

Olcsó-e még a magyar részvénypiac? Az elemző szerint inkább felülértékeltnek mondható a lengyel és cseh tőzsdéhez képest, többféle mutatószám alapján is. Ennek ellenére a magyar részvényekre ajánlásokat megfogalmazó elemzők meglehetősen optimisták és vételre javasolják a magyar részvényeket. Kevés a pesszimista, ami nem feltétlenül jó jel. Utoljára 2010-2011-ben volt hasonlóan magas a pozitív elemzői vélemények aránya, ami után esés következett.

Egyelőre három pozitív és három negatív tényező van, amelyek kiegyensúlyozzák egymást. Ám az idén kiemelkedő emelkedésre Sándor Dávid már nem számít.

A Telekom osztaléka

A KBC Equitas tavaly háromszor is vételre ajánlotta a Magyar Telekom részvényeit 444-446 forintos árakon, ezek jó beszállási pontoknak bizonyultak – mondta el Cinkotai Norbert elemző. Ami a jövőt illeti, az idén pozitív adóváltozások jönnek, pozitív a lakossági fogyasztás növekedése is. A béremelkedés ellenére azonban lehet, hogy sokan inkább fognak internetes szolgáltatásokat használni, minthogy a telefonszámlájukat növelnék.

Ami a Telekom legfontosabb mutatóját, az osztalékkilátásokat illeti, idén 25, jövőre 35, az azután következő években 40 és 45 forintot várnak tőle. Így az osztalékhozam ötről 7,5-8,0 százalékra emelkedhet, ami régiós szinten nagyon jó. Így a 2019-ben esedékes osztalék teheti majd igazán vonzóvá a Magyar Telekomot.

Nem volt mostanában osztalékrali

Osztalékrali” – az osztalékfizetés előtti egy hónapban tapasztalható áremelkedés – viszont 2012 óta nem volt a részvénynél. Ha az állampapír-hozam három százalék körül marad, a pozitív a Telekomra nézve, ha viszont elindul felfelé, az kockázatot jelent. A Digi megjelenése, aminek részleteit még nem ismerjük, szintén jelentős negatív hatással járhat a cég eredményességére, árversenyt generálhat. Rosszabb esetben a Telekom fair értéke 50 forinttal is eshet – mondták el.

Az Equitas ennek ellenére enyhe felértékelődési potenciált lát a részvénynél, fair értékbecslése 530 forint. (Szerdán 515 forinton zárt a részvény.)

Ennyit érhet a Richter

Ami a Richtert illeti, sikersztori, a KBC Equitas tavalyi kereskedési ötletei 12, illetve 25 százalékos nyereséget hoztak. Ez a társaság is profitálhat ugyan az adóváltozásból és a bérek növekedéséből, de utóbbitól csak kis mértékben a magyar piac alacsony súlya miatt. A rubel értékének változása viszont akár több milliárd forintos pluszt is jelenthet. A dollárt is érdemes figyelni, egyre több dolláros bevétele van a cégnek.

A Richter becsült fair értéke 6500 forint, amiből 4400 forintot tesz ki az alapműködés, a többi az új gyógyszerek várható értéke – hangzott el. Ha azok sikere nagyobb lesz, ez a különbség növekedhet is. A Telekomhoz hasonlóan itt is „enyhe vételt, erős tartást” javasolnak.

Drága, de mehet feljebb az OTP

Ami az OTP-t illeti, Sándor Dávid szerint a részvény elérte vagy megközelítette a fair értékre vonatkozó becsléseket, de ettől még előfordulhat, hogy túllendül az árfolyam, lehet a papír akár tízezer forint is. A papír 2007-ben volt utoljára ezen a szinten. A második legjobban teljesítő európai bankrészvény volt a Raiffeisen után az utóbbi egy évben, 2015 vagy 2014 elejéhez képest pedig az első.

Az eredmény növekedése tekintetében is az élmezőnyben volt, de valamivel kevésbé. A részvény reálisan árazottnak mondható – mondta az elemző. A nagyja már beárazódott a bank teljesítményének, de azért még szépen lassan kúszhat felfelé egy darabig.

Az INA ára a nagy kérdés

A Mol részvényeiben már nagyobb potenciált látnak az Equitasnál, az INA-részesedés visszavásárlása lehet a katalizátor. Az INA finomítói ugyanis nem túl hatékonyak, és a jó finomítói környezet ellenére is csak alig tudtak profitot csinálni. A Mol nem akart beruházni a horvát kormány piszkálása miatt, és így patthelyzet alakult ki. Emiatt a Mol pénze egy olyan befektetésben áll, amely nem tud kellő megtérülést elérni. Így az INA eladása értékteremtő lehet.

De milyen áron? Ha egy egymilliárd dollár körüli árat ki lehetne alkudni, az elemző szerint az már megfelelő lenne, és 23-24 ezer forintos részvényárat tenne indokolttá. Ha pedig 2,5 milliárd dolláros árat sikerülne kialkudni, az már 28 ezer forintos árfolyamot alapozna meg. Az INÁ-val együtt a Mol Sándor Dávid szerint csak mintegy 20 ezer forintot ér részvényenként.

Plafonja van a Molnak

Ami a kockázatokat illeti, a Mol nagy tulajdonosa, a CEZ vélhetően meg akar válni papírjaitól, és 7,5 százalékos csomagja mögött átcserélhető kötvények vannak. Joggal tart tőle a piac, hogy ha a Mol emelkedik, a kötvényesek átváltják kötvényeiket és nyomás alá helyezik az árfolyamot. Ez plafont képez az árfolyam előtt a jelenlegi ár közelében.

Nagy vevői nem lennénk a magyar piacnak, de egyes papírokban lehet még fantázia – foglalták össze. Lesz-e tehát 40 ezer pont az idén a BUX index? Jó kérdés. Legyen – mondta Sándor.

Kis papírok

A kisebb részvények közül az Állami Nyomdára, a Graphisoft Parkra és a Masterplastra voltak a brókercégnél az utóbbi időben optimisták. A Nyomda elérte a fair értéket, a GS Parknál és a Masterplastnál még lehet tíz százalék körüli felértékelődési potenciál a becsült fair értékhez képest.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21470 21350 21620 0,00% 0 0 12 033 911 120 HUF 2024-12-20 17:05:28
MOL 2684 2652 2692 +0,60% 0 0 6 028 057 966 HUF 2024-12-20 17:06:18
MTELEKOM 1264 1254 1282 +0,16% 0 0 1 111 346 684 HUF 2024-12-20 17:05:16
RICHTER 10480 10480 10610 -0,38% 0 0 2 550 488 090 HUF 2024-12-20 17:05:21
OPUS 509 500 509 +1,80% 0 0 217 941 861 HUF 2024-12-20 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Most azt érdemes megnézni, mennyit kell fizetni a dollárért!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:04
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ilyet is ritkán látni a parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 18:09
Sem a részvényindex, sem a blue chipek ára nem mozdult számottevően a pénteki kereskedési nap zárására.
Részvény / Deviza / Áru Megnyugodott a forint, vámháborús veszély Nyugat-Európában
Eidenpenz József | 2024. december 20. 12:37
Nagyot esnek az európai indexek, amiben szerepe lehet annak, hogy Donald Trump vámokkal fenyegette meg az EU-t, de az USA-ban is a rossz kezdés valószínű. Két napja esnek a kriptovaluták, a bitcoin 95 ezer dollár alá süllyedt. A forint viszont megnyugodott és a BUX is pluszban töltötte a délelőttöt. Vásárolnak a nagykutyák.
Részvény / Deviza / Áru Pofozgassa meg az arcát, mielőtt megnézi, mit csinált a forint!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 07:39
Itt vannak a péntek reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Fájdalmas órákon van túl a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:31
Csütörtökön a forint gyengült a főbb devizákkal szemben a kora reggeli árfolyamához képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mi történt a budapesti parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 578,17 pontos, 0,73 százalékos csökkenéssel, 78 665,14 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Vérfürdő a tőzsdéken és a forintpiacon, ráadásul az OTP is zuhan
Csabai Károly | 2024. december 19. 12:22
Rossz passzban kezdték a csütörtököt a pénz- és tőkepiacok, szinte alig találni olyan eszközt, amely az általános rossz hangulattal képes dacolni. Az egyik a dollár, amelyet az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed 25 bázispontos kamatvágása utáni héja – szigorú – üzenetek az euróval szemben több mint kétéves csúcsra repítették, a forintot viszont lehúzták, másfél nap alatt öt egységet veszített. Rajta kívül csak a bitcoin tudott erősödni.
Részvény / Deviza / Áru Még nagyobbat harapott az Unicredit
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 11:39
Az olasz bank összesen majdnem 30 százalékos részvénypakettet szeretne a Commerzbankban. 
Részvény / Deviza / Áru Váratlan fordulat: magához tért a készpénz
Buksza blog | 2024. december 19. 07:49
Meglepő fordulatot tapasztalnak az áruházláncok az Egyesült Királyságban. Az utóbbi időben egyre többen fizetnek készpénzzel, nem csupán a „nosztalgiázó” idősek, hanem a fiatalok is.
Részvény / Deviza / Áru Méregdrága euró, nagyon gyenge forint – így várják a karácsonyt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 06:41
Bőven a 410 forint felett ligában található az euró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG