Tegnap az európai tőzsdék már egy szépet raliztak, látszott, hogy a korábban oly nagy hangú görög miniszterelnök megadja magát a körülményeknek, hisz népének zárt bankokkal és leálló külkereskedelemmel semmit nem tud nyújtani. Amerika viszont még gyengélkedett: miután előző nap az S&P 500 a 200 napos mozgóátlag alá esett 8 hónapja először, feltehetőleg sok automatikus eladási megbízás lépett működésbe, így noha emelkedett az index, a bűvös szintet nem tudta áttörni. Talán majd ma, és akkor fals letörés lesz a dologból.
Kínában viszont folytatódott a már tegnap megkezdődött emelkedés. Egyrészt rengeteget esett a piac és ideje volt egy korrekciónak, másrészt a névleg még mindig kommunista kínai kormány elképesztő eszközöket vetett be: vásárlásra kötelezett egyes állami alapokat, saját maga is óriási pénzt különített el erre a célra, az eladásokat adminisztratívan korlátozta. Így miután a kényszereladások az előző napokban lezajlottak Hongkongban, Tajvanon és az amerikai piacokon, az állam pedig maga állt be zsákolni, jó nagyot emelkedtek az indexek: a Sanghaj Kompozit 4 és fél, a B-részvények 8 százalékot, de még a Hang Seng is tudott 2 százalékkal erősödni.
Sanghaj Kompozit, 1 hónap |
A kínai gyógyulás megadta az alaphangot reggelre Európának, amit aztán tetézett a görög miniszterelnök ajánlata, melyet a hitelezőknek nyújtott be. A javaslatban gyakorlatilag minden szerepel, amit a hitelezők két hete kértek, és amit Ciprasz a népével elutasíttatott. Most pedig az óriási nyomás hatására, népe döntésének ellenére benyújtja ugyanazt a programot, hisz most már pontosan látja, hogy nincs más lehetősége, ha el akarja kerülni országa teljes elszegényedését.
Hogy ez miért volt jó neki? Talán sokat képzelt magáról, talán gyengének hitte Európát, azt gondolta, ő fújja a passzátszelet. De hát végülis nem a farok csóválja a kutyát, pénz beszél, kutya ugat, a pénz pedig a második mentőcsomaggal és az európai türelemmel együtt elfogyott, neki magának, pontosabban államkincstárának pedig nincs egy petákja sem. Így európai megegyezés és pénz nélkül maradna a drachma és a szegénység, ettől azért megriadt a derék miniszterelnök. Országa sokkal jobban járt volna, ha ezt a fordulót kihagyja.
Hogy ebből létrejön-e a megegyezés, az még vasárnapig nyitott kérdés, de a piacok megelőlegezik a dolgot. A DAX és a CAC-40 elképesztő réssel nyitottak: több mint 2 százalék pluszban. Igazi európai örömünnep.
Dax, 3 nap |
Az jókedvből most a BÉT is ki tudja venni a részét: a BUX 1,3 százalékos pluszban van, az OTP 2, a másik három nagypapír nagyjából 1 százalékot emelkedik. A forint is összekapta magát: a 318-as mélypont után most már kevesebb, mint 313 forintot kell adni egy euróért.
Friss árfolyamok >> |
Az euró is örül: már 1,12 dollárt ért, míg az ijedelem napjaiban 1,10 alatt volt. Az olaj is szárnyra kapott: a WTI 54, a Brent közel 60 dollárig emelkedett.