7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Ma is jó a hangulat a nemzetközi tőzsdéken, amit egy történelmi jelentőségűnek tartott ázsiai kereskedelmi megállapodás, valamint az oltásokkal kapcsolatos remények alapoztak meg. Mások szerint azonban csak jövő őszre lehet a helyzet normalizálódására számítani, ha az oltás igazán elterjedt. A BUX és a forint ma alulteljesítő.

Ma ismét emelkednek a tőzsdeindexek, Európában és Kínában egy százalék körüli, Japánban két százalékos a plusz. Az amerikai határidős indexek is fél-egy százalék közötti többletet mutatnak. Varsóban 1,6, Budapesten csak 0,1 százalék az emelkedés.

A Mol és az OTP 0,4 százalékos mínuszban van, a Richter 1,1, a Telekom 0,8 százalékos pluszban. A forint gyengül, 358,60 az euró, 1,3 forinttal van feljebb a péntek estinél, miközben a zloty és a cseh korona stabil. Kissé gyengül a dollár, erősödnek a nemesfémek és az olaj is.

További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók

Mikor léphet közbe az MNB?

Továbbra is a nemzetközi befektetői hangulat fogja főleg befolyásolni a forint áralakulását a K&H trendmonitor blog szerint.

Ami a járványhelyzet romlása és egy októberihez hasonló korrekció esetén még lépésre kényszerítheti az MNB-t. A forint túlzott gyengüléséhez hasonlóan a deviza túlzott erősödése esetén is lépne, hiszen az ország versenyképessége szempontjából fontos a forint fokozatos leértékelődése. Nyáron a 345-ös szinten kezdett lazításba az MNB, várhatóan ennél a szintnél most is közbelépne, így alulról is behatárolt a forint mozgástere. Addig a jegybank folytatni fogja kiváró hozzáállását, a forint árfolyamban pedig marad a sávozás 350 és 365 közötti szinteken írják.

Forint és pfennig (Pixabay.com)
Forint és pfennig (Pixabay.com)

Szigorítások és enyhítések is jönnek

November másodika óta részleges korlátozások vannak érvényben  Németországban, de a fertőzések száma nem csökkent annyira, mint remélték. Ezért Angela Merkel kancellár és a tartományok vezetői kiértékelik a helyzetet és további korlátozásokat akarnak megvitatni a következő koronavírus- csúcstalálkozójukon. Az N-Tv.de szerint november 23-án vagy 25-én döntenek arról, hogy új intézkedésekre van-e szükség. Leginkább az oktatásban várhatók ilyenek.

Segít a magyaroknak az időjárás?

A hét végére Magyarországon várható szárazabb idő inkább az embereknek és kevésbé a vírusnak kedvez az Erste Befektetési Zrt. szerint, a vírus fertőzőképessége remélhetőleg csökkenni fog.

Miközben az osztrákok tovább szigorítanak az általános iskolák, plázák bezárásával, addig a cseheknél, ahol a bezárásokat már október közepén megtették, szerdán az általános iskolák újraindításával megkezdődik a nyitás. A bezárásoknak köszönhetően ugyanis meglepően gyorsan csökken az új megbetegedések száma. Ez pedig bizakodással tölthet el bennünket és a sógorokat is véli a brókercég.

Jelentett a Vodafone, a Unity, a Palantir

Ezen a héten kevés gyorsjelentés érkezik, az egyik fontosabb a Vodafone, amelynek jelentése jó lett, a cég biztató kilátásokról számolt be. A papír 3,8 százalékkal erősödik Londonban. Elon Musk Tesla-vezér most már biztosan koronavírusos, de bízik benne, hogy enyhe lefolyású lesz a fertőzés.

A Unity és a Palantir is 50 százalék fölötti árbevétel-növekedést jelentettek. Mindkét vállalat először tette közzé gyorsjelentését, miután szeptemberben tőzsdére ment. A videojáték-fejlesztők által használt Unity részvényei 13 százalékkal emelkedtek, amivel az IPO óta megkétszereződött az árfolyama. A kormányzat és nagyvállalatok számára adatelemzést végző Palantir-papír 8,2 százalékkal nőtt, így összesen 60 százalék pluszban van írta az Equilor Befektetési Zrt.

Szövetkezik a világ harmada, Kínával az élen

A mai adatok szerint Kína októberi gazdasági fellendülése erősödött, a fogyasztói kiadások is élénkültek és az ipari termelés is a vártnál gyorsabban nőtt. Ez is hozzájárulhatott az ázsiai indexek mai jó teljesítményéhez. Mások szerint az ipari termelés már nem volt olyan jó, megegyezett a szeptemberi növekedéssel. A kiskereskedelem növekedése pedig enyhén elmaradt a várttól.

Az igazán jó hír azonban az lehet Ázsia számos országa számára, hogy az ASEAN-tagállamok és partnereik vasárnap aláírták a Regionális Átfogó Gazdasági Partnerség (RCEP) nevű ázsiai szabadkereskedelmi megállapodást egy virtuális csúcstalálkozó zárásaként. A szerződés a világ népességének közel harmadára, 2,2 milliárd emberre és a globális GDP csaknem 30 százalékára terjed ki. A vámok 92 százalékának leépítése képezi a megállapodás gerincét.

A közgazdaságtani tankönyvek szerint a vámok csökkentik, a vámmentesség növeli a felek gazdasági teljesítményét, az országok jólétét. (Ezért is tartják sokan károsnak Donald Trump kereskedelmi háborúját, még akkor is, ha elismerik, hogy a kínai protekcionizmus ellen egyébként fel kell lépni – a szerk.)

Még egy év, mire normális állapotok lesznek?

A Biontech oltóanyag-fejlesztő cég társalapítója, Ugur Sahin arra számít, hogy 2021 telére tér vissza a világba a normalitás. De ehhez feltétlenül szükséges jövő ősz előtt elérni a koronavírus elleni magas oltási arányt – mondta a BBC brit televíziónak. A Biontech és az amerikai Pfizer gyógyszeripari óriás által kifejlesztett vakcina a világjárvány elleni küzdelem egyik nagy reménysége, a múlt hét elején ennek kedvező hatásfoka nagy ugrást hozott a tőzsdéken is.

Sahin szerint a vakcinát már ez év végén vagy 2021 elején szállíthatják, “ha minden jól megy. De zord télről beszélt, és rámutatott, hogy ezeknek az oltásoknak a jelenlegi hideg évszakra még nem lehet nagy hatásuk. A Biontech célja több mint 300 millió adag kiszállítása áprilisig, de igazából nyárra lehet vele a széles körű védettséget elérni. Aminek azután a következő télre lehet hatása mondta. Egyébként is sok még a nyitott kérdés, mint a két komponensű oltás második beadott komponensének működése, az idősek védettsége, a védettség várható időtartama.

Gyorsítósáv az USA-ban?

A BBC emlékeztet rá, hogy a múlt hétfői Pfizer-Biontech bejelentés után Sir John Bell, az Oxfordi Egyetem orvostudományi professzora még azt mondta, tavasszal normalizálódhat az élet. Sahin ennél pesszimistább. Ám a Pfizer-Biontech vakcina csak egyike a jelenleg a tesztelés utolsó szakaszában lévő 11-nek. (További cikkünk a témában.)

Péntek este az amerikai kormány vakcináért felelős akciócsoportja, az „Operation Warp Speed” bejelentette, hogy ha jóváhagyást kap a Pfizer terméke, akkor idén decemberben mintegy húszmillió amerikai számára válik elérhetővé a koronavírus elleni védőoltás. Januártól havi 25-30 millió dózist terveznek elérhetővé tenni, ami február-március körül tovább emelkedhet, ahogy egyre több oltóanyagot hagynak jóvá – írta az Erste Befektetési.

Válságálló az Alteo?

Kimagaslóan jó negyedévnek nevezi a harmadikat az Alteo-csoport közleménye, amikor a konszolidált árbevétel 30, az EBITDA 58 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest. A nettó eredmény pedig megháromszorozódott.

A főleg a bőnyi szélerőműpark tavalyi megvásárlásának, a szintén 2019-ben átadott naperőműveknek, továbbá a társaság hő- és villamosenergia szegmensében realizált rekordbevételnek köszönhető teljesítmény nem csupán kiemelkedőnek számít. Hanem ismételten megerősíti azt, hogy az új generációs energiaszolgáltató fő profittermelő tevékenységeinek dinamikáját a járványhelyzet sem képes megtorpantani. A beruházások és a sikeres kötvénykibocsátás is erősíti az Alteo válságálló képességét írják.

Ki hitte volna, csúsznak a Brexit-tárgyalások!

Már a Bloomberg is gúnyos hangnemben számol be az újabb halasztás lehetőségéről.

Micsoda meglepetés, a Brexit-tárgyalások a kereskedelmi megállapodásról tovább húzódhatnak. George Eustice, az Egyesült Királyság környezetvédelmi államtitkára szerint lehetséges ennél a hétnél tovább is „kitolni a hosszabbítást”. David Frost, a Brexit főtárgyalója azt mondta, hogy további tárgyalásokra indul vissza Brüsszelbe, és hogy az Egyesült Királyság nem változtatja meg álláspontját.

Közben Boris Johnson miniszterelnök újra karanténba vonult, miután egy fertőzött képviselővel találkozott. De jól van.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17365 17240 17400 -0,29% 0 0 5 768 638 320 HUF 2024-04-24 17:09:55
MOL 2996 2948 3008 +1,90% 0 0 1 297 941 998 HUF 2024-04-24 17:09:26
MTELEKOM 942 935 942 +0,21% 0 0 561 510 659 HUF 2024-04-24 17:14:14
RICHTER 9100 8925 9100 +1,56% 0 0 1 880 165 955 HUF 2024-04-24 17:07:58
OPUS 396 396 403 -0,88% 0 0 89 629 866 HUF 2024-04-24 17:05:07
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Van egy rossz hírünk a forintról
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 19:01
Már megint lejjebb csúszott az árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Nagy Márton bejelentést tett a benzinárról, szárnyalt a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 17:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 437,29 pontos, 0,66 százalékos emelkedéssel, 66 376,55 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Megrángatták a Molt az ársapka előtt, Musk felbeszélte a Teslát
Eidenpenz József | 2024. április 24. 12:21
Kedvező a hangulat a tőzsdéken, az amerikai gyorsjelentések is jók voltak és egy makroadat is reményt keltett. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatdöntése inkább megnyugtatta a forintpiacot, az euró árfolyama enyhén esett. A pesszimista várakozásoknál is pocsékabbak lettek a Tesla számai, mégis emelkedni tudott. Letiltják a szankciók kikerülésére használt venezuelai kriptószámlákat.
Részvény / Deviza / Áru Félénk mosoly ülhet ki az arcára, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 07:27
A forint még mindig a 393-es szint felett cserél gazdát.
Részvény / Deviza / Áru Mit szólt a forint Matolcsy Györgyék döntéséhez?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 19:04
Délutánra erősödött a főbb devizákkal szemben a hazai fizetőeszköz. 
Részvény / Deviza / Áru Már most fáj a Molnak a kormány terve
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 18:11
Újra bevezethetik az ársapkát, a lépés a Mol-részvények keddi kereskedésére is hatott. 
Részvény / Deviza / Áru Az MNB-n a forinttulajok szeme, nem szabad leírni az elektromos autókat?
Eidenpenz József | 2024. április 23. 12:23
Az európai tőzsdék hangulata jó, amihez egy kedvező menedzserindex sokat tehetett hozzá. A BUX is jól néz ki, de a Mol esik. A forintpiac feszült nyugalommal várja az MNB kamatdöntését, nagyot esett az arany, drágulnak az energiahordozók. Tesla- és GM-eredmények, elektromosautó-eladások, magyar kamatdöntés van még a láthatáron.
Részvény / Deviza / Áru Néhány fillért hozott a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 06:51
Minimálisan erősödött a forint a legfontosabb nemzetközi devizákkal szemben. 
Részvény / Deviza / Áru Jobb, ha még egyszer megnézi, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 19:04
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfő estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Egyáltalán nem volt hétfői hangulat a tőzsde parkettjén
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 17:25
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 80,46 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel 65 125,52 ponton zárt hétfőn.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG