Lefelé tartanak az európai tőzsdék, Londonban, Frankfurtban és Párizsban mintegy fél százalékkal süllyed a vezető index. Némi kivárás jöhet azelőtt, hogy pénteken publikálják a Fed által preferált amerikai PCE-árindexet, amelyben újabb lassulást várnak az elemzők.
Szerda este az amerikai tőzsdeindexek jókorát estek, másfél százalék körüli mértékben, amire nem találni igazán jó magyarázatot. Sokak szerint egyszerűen csak számos befektető vakációra készül, és ezért csökkenti pozíciói méretét. Tehát “profitrealizálás” folyt a sok emelkedés után. Az amerikai határidős indexek ma egyébként már 0,4-0,5 százalékkal ismét felfelé tartanak.
Itthon a BUX index a szerdai új történelmi csúcs után szintén korrigál, fél százalékkal esik. Az OTP 1,0, a Mol 0,3, a Telekom 0,5 százalékkal süllyed. A Richter 0,1 százalékkal emelkedett.
Az euró ma 383,50 forint, ami 50 fillérrel alacsonyabb a szerda estinél. A dollár, a nemesfémek és az olaj alig mozognak.
Csak semmi földgáz-pánik
Ma a földgáz mintegy öt százalékkal drágul, pánikra azonban semmi ok. Az árfolyam az utóbbi napokban hullámvasutazott, de alapvetően lefelé tart a trend. Amint a grafikonon látszik, ma jóval alacsonyabban van, mint 2021 őszén, az orosz invázió előtti hónapokban.
Orbán Viktor és az MNB az inflációról
A lassú inflációs mozgások kora jöhet jövőre, sokkal lassabb ütemben fog mérséklődni a pénzromlás, mint ahogy az elmúlt hónapokban megszokhattuk – véli az Erste Befektetési Zrt. Ugyanis:
- A bázishatás jövőre már kiesik.
- Az energiaárak normalizálódtak, jelentős csökkenésnek már nincs tere.
- A bérek vásárlóereje ismét növekedésnek indult, ami támogatja a fogyasztást és nehezíti az infláció elleni harcot.
Ez lehet az MNB új inflációs jelentésének fő üzenete, amely szerint most decemberben hat százalék körül alakulhat az infláció, és csak jövő év vége felé éri el a három százalékos célt. De “hasonló üzenetet lehetett kiolvasni” Orbán Viktor miniszterelnök interjújából is, aki óvatosabb volt, mint az MNB. Decemberre hét százalék alatti, jövőre pedig öt százalék körüli inflációt vár.
Szárnyalt a Raiffeisen
A Raiffeisen-csoport megvásárolja a Strabag közel 28 százalékos részvénycsomagját egy orosz oligarcha érdekeltségétől, a tranzakció értéke meghaladja a másfél milliárd eurót. Ezzel párhuzamosan dolgoznak az orosz leányvállalat, az AO Raiffeisenbank eladásán, amivel csökkentenék az orosz kitettséget – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Az árfolyam tegnap 12,8 százalékkal emelkedett a bécsi tőzsdén, és jöttek a céláremelések.
A Citi 17 euróról 21 euróra növelte a célárfolyamot, az ajánlást semlegesről vételre javította. A JP Morgan 17,50 euróról 19,50 euróra emelt, változatlanul semleges ajánlás mellett.
Kiújul a kereskedelmi háború?
Az Egyesült Államok fontolgatja a kínai elektromos autókra és más árukra kivetett vámok emelését, próbálná korlátozni az Ázsia legnagyobb gazdaságától való függőséget és védelmet nyújtani saját zöld iparának – jelentette a Wall Street Journal . Joe Biden elnök kormányának tisztviselői korábban nagyrészt helyben hagyták a Donald Trump idejében kivetett vámokat mintegy 300 milliárd dollárnyi kínai árura. Most a Fehér Ház és más szervezetek újra megvitatják ezeket, hogy az új év elején megtörténhessen a vámok felülvizsgálata.
Kína a várhatóan a világ 14,1 millió új elektromos személyautó-értékesítésének mintegy 60 százalékát adja majd 2023-ban. Ez a dominancia máshol is feszültséghez vezetett, leginkább Európában, ahol szeptemberben vizsgálatot indítottak a kínai elektromos autók állami támogatásának ügyében.
Az USA-ban a vámok már most is meglehetősen magasak – írja a Bloomberg. Kína idén októberig közel 48 ezer elektromos autót exportált Észak-Amerikába, szemben a Nyugat-Európába küldött több mint 564 ezer járművel. A kínai elektromos járművekre jelenleg 25 százalékos adó érvényes az Egyesült Államokban, ami korlátozza a piacra jutásukat.
A nagy vita a Bitcoin körül
A Bitcoin mellett más blokkláncokon is (Avalanche, Arbitrum, Ton stb.) problémát okoztak mostanában a “bevésések” (inscriptions), ami okosszerződések és NFT-k tárolására szolgáló technológia. Sokszor eldugítják a rendszert, lassulást és a forgalmi díjak többszöröződését, sőt rendszerleállásokat okozva. Az ellenzőik ezért javasolják, hogy blokkolják a bevésések létrehozását.
A híveik szerint azonban a bevésések új felhasználási lehetőséget adnak a Bitcoin számára, lehetővé téve a rendszerben eredetileg hiányzó okosszerződések létrehozását. Ezeknek köszönhetően a Bitcoin rendelkezik végre az NFT-k létrehozásának képességével is. A megnőtt forgalom miatt több jutalékbevétel megy a Bitcoin-bányászoknak is. Ráadásul a bevéséses technológiával készült NFT-k létrehozása sokkal olcsóbb, mint másutt a más technológiával készülteké.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.