Tegnap nagy átlagban szerény mínuszban zártak az amerikai részvényindexek, ma pedig ugyanez a helyzet Európában, 1-2 ezrelékes süllyedést látunk a főbb mutatóknál. A német gyáripari megrendelések alacsony szintje nyomasztja kissé a hangulatot, míg tegnap az USA-ból jöttek rossz hírek.
Az ISM szolgáltatási PMI májusban 50,3-ra esett az áprilisi 51,9-ről, ami 2020 májusa óta a legalacsonyabb érték, és elmarad az 52,4-es előrejelzéstől is. A befektetők jelenleg 70 százalék esélyt adnak annak, hogy a Fed tartani fogja a kamatot júniusban. De a ma, kedden megjelenő amerikai fogyasztói árindex lehet a legfontosabb dolog, ami az esélyeket eldönti. Ha az infláció magas lesz, az újabb kamatemelés irányába tolódhat a mérleg.
Itthon a BUX index 0,3 százalékkal emelkedik, az OTP és a Richter ugyanis 0,6-0,6 százalékkal javít. A Mol eközben 0,4 százalékkal süllyed, a Telekom stagnál, az Opus egy százalékkal drágább. Alig változik ma a forint, az euróért 369,1-et adnak belőle.
Jó hírt kaphat a forint a héten?
Ma tették közzé az áprilisi kiskereskedelmi forgalmi adatot itthon, ami újabb negatív meglepetést hozott. A várt 10,6 százalékkal szemben áprilisban 12,6 százalékkal csökkent a fogyasztás (a márciusi 13,2 százalékos visszaesést követően) – írta az Erste Befektetési Zrt.
Ám pozitív hozadéka is lehet ennek a lanyha keresletnek, mégpedig a kereskedelmi mérleg oldalán. Hiszen a fogyasztáshoz kapcsolódó import így alacsony, ami valószínűleg pozitív irányba tolta a külkereskedelmet.
A csütörtökön napvilágot látó külkereskedelmi mérleg így jó lehet a márciusi 833 millió eurós többletet követően. Ez pedig fontos a forint megítélésnek szempontjából – véli a brókercég.
Újra esik az olaj és szakad a földgáz
Ma a hollandiai földgáz árfolyama 5,5 százalékkal esik, aminek fontos előzménye, hogy tegnap hatalmas, húsz százalék körüli pluszban is volt. Ebben szerepe lehetett az olaj drágulásának, de talán egy orosz hadgyakorlatnak is Európa északi vizein – nem nagyon messze a norvég földgázlelőhelyektől.
Ma két százalék körüli mínuszban van az olaj, ezzel vissza is adta a tegnapi emelkedést. Végül nem igazán ugrott nagyot az olaj arra a hírre hétfőn, hogy Szaúd-Arábia csökkenti a kitermelését. Ma pedig már két százalék körüli csökkenést látunk. A kereslettel kapcsolatos aggályok, a recessziós félelmek úgy látszik, többet nyomnak a latban, ezen kívül a többi OPEC+ tag többet termelhet ki.
Méregdrága lesz az Apple készüléke
Az Apple tegnap este bemutatta a rég várt VR (virtuális valóság) készülékét. A Vision Pro hét év fejlesztés után 2024 első felében kerülhet az üzletekbe. Ez az első teljesen új termékkategória a cég okosórájának 2015-ös bemutatása óta – írja az Equilor Befektetési Zrt.
Forradalmasíthatja a játék-és filmélményt, és megváltoztathatja a felhasználók interakcióját a világgal – ígérik.
A szemüveget 3499 dollárra árazták, ami mintegy 1,2 millió forint. Remélik, hogy sokan készek lesznek kifizetni a magas árat a jövőbe mutató technológiáért, és 900 ezer Vision Pro-t terveznek eladni az első évben.
Szoftvercég az egekben
A piaci szereplők viszont szkeptikusak a termék várható sikerével kapcsolatban, így az Apple árfolyama a bejelentést megelőző történelmi csúcsról visszaesett az egy héttel ezelőtti szint környékére.
Az Unity Software fejlesztőcég 3D játékai és alkalmazásai teljes hozzáférést kapnak a készülék VisionOS funkcióihoz. Ennek hatására az Unity Software árfolyama 17,16 százalékos emelkedéssel zárt.
Bajban a Binance kriptotőzsde?
A bitcoin ma négy százalékos mínuszban van 25 700 dolláron, az ether pedig három százalékkal 1616 dollárra esett. Ez már szerény javulás, miután tegnap este hirtelen 4-5 százalékot zuhantak a főbb kriptovaluták árfolyamai, amikor kiderült, hogy az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) pert indít a Binance tőzsde és annak vezérigazgatója, Changpeng Zhao (“CZ”) ellen.
A szervezet szerint megsértették az értékpapírokra vonatkozó szabályokat, amikor a BNB érméket és a BUSD dollárhoz kötött kriptovalutát értékesítették az amerikai ügyfeleknek. A BNB így átlagon felül, nyolc százalékkal esik, de sok más olyan alternatív kriptó is (“altcoin”), amelyre rá lehet fogni, hogy részvények.
A Binance a világ legnagyobb kriptotőzsdéje, az amerikaiak pedig tőkeerejüknél fogva fontos befektetői a kriptovaluta-piacnak. Így az eset, illetve általában a hatóságok fellépése a kriptós szektorral szemben az USA-ban igen nagy fontosságú ezen a piacon.
Mikor jönnek végre az önvezető autók?
A belső égésű motorral felszerelt járművek már nem szívesen látott vendégek a sűrűn beépült városokban. A jövő az alternatív közlekedési eszközöké és a kibocsátásmentes erőforrásoké. A Fidelity International szerint az éghajlatkímélő meghajtások versenyét az elektromos autók fogják megnyerni, és idővel teljesen kiszorítják majd a levegőszennyező társaikat.
Az önvezető járművek piaca viszont lassabban fejlődik, és az iparág előtt továbbra is jelentős akadályok állnak, tisztázásra váró etikai, biztonsági és jogi kérdésekkel. A technológia sem teljesen kiforrott még, bővülésének záloga, hogy mennyire képesek elfogadni a vevők, akiknek a biztonsággal kapcsolatos fenntartásait még nem sikerült eloszlatni.
Halasztott az Apple
Az Apple a közelmúltban egy évvel távolabbra, 2026-ra tolta el az önvezető elektromos autója piaci megjelenését, ami jól jelzi, hogy milyen lassú ütemben fejlődik ez a piac. Ráadásul megerősítette, hogy a kocsi nem lesz tökéletesen „önjáró”. Ettől függetlenül a vezető nélküli járművek a jövőben fontos szerepet fognak betölteni az autógyártásban. A Statistas szerint a piac mérete 2030-ra megközelítheti a 14 milliárd dollárt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.