A nap tőzsdei hírei (frissítve).
Csúnya irányba megy a forint, jön a szaúdi Tesla?
Egyelőre nem túl jó a kép az európai tőzsdéken, lefelé indultak a nyitás után, a BUX még éppen artja magát. Az OTP szépen javít, a Mol a kezdeti pluszból jelentős esésbe váltott. Az amerikai határidős mutatók pluszból mínuszba mentek át, a forint gyengül, 390 felett áll az euró. A nap tőzsdei hírei (frissítve).
Ki nyer ma? (Mi várható a tőzsdéken?)
Enyhén esnek ma az európai tőzsdeindexek a nyitás előtt a határidős piacon, az amerikai futures mutatók viszont némi pluszban vannak. Így egyelőre nem látszik az irány, miközben a befektetők főleg a múlt heti rengeteg makroadatot és jegybanki döntést emésztik.
Féltucatnyi jelentős jegybank döntése után körülbelül a felük emelt a kamaton, a többi tartotta, és a kamatemelés tudvalevőleg nem kedvez a tőzsdéknek.
Az EURHUF átlépte a 390-es határt, ez mintegy 2,30 forintos emelkedést jelent a péntek esti állapothoz képest. A kőolaj mintegy fél százalékos pluszban van, az európai földgáz is hasonló mértékben, 0,8 százalékkal drágul.
A nap fontosabb témájuk közé tartozik majd egy német adat, az Ifo hangulatindex közzététele. Ezen kívül az olajat is nagyon figyelik, amelynek ára nagyobb emelkedés esetén komolyan befolyásolhatja az inflációt és azon keresztül a kamatvárakozásokat is. A kamatok, kötvényhozamok rángatják mostanában a tőzsdéket is.
Az előző napi tőzsdetudósítást lásd:
Az összes befektetési tárgyú cikkünk itt olvasható.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.
Újabb feszültségek az autófronton
Az Európai Unió kereskedelmi főtárgyalója hétfőn Kínába tett látogatása során arra figyelmeztette Kínát, hogy az államszövetség erőteljesebben fog fellépni a tisztességes verseny fenntartása és érdekeinek védelme érdekében – írta a Bloomberg.
A kölcsönösség és az egyenlő versenyfeltételek hiánya Kína részéről, valamint a szélesebb körű geopolitikai változások arra kényszerítették az EU-t, hogy határozottabbá váljon – mondta Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke.
Eközben Európa autós lobbija, az Európai Autógyártók Szövetsége sürgeti az Európai Bizottság döntéshozóit, hogy halasszák el a Brexit után az elektromos járművekre kivetett vámokat. Ezek a tervek szerint januárban lépmének hatályba a Nagy-Britannia és az EU közötti kereskedelemben, és a szervezet szerint három év alatt 480 000 autóval csökkenthetik a régió termelését.
Azt már mi tesszük hozzá, hogy közben az egész európai autószektor a kínai konkurenciától retteg, lásd:
Az irány eldőlt, lefelé mutat
A nyitás után 20 perccel eldőlni látszik az irány Európában, minden index piros, azaz esik. De nem nagy az esés, 1-3 ezrelék körüli.
Mégsem jön a szaúdi Tesla?
Sok minden rángatta a Tesla árfolyamát a múlt héten, többek között az egyik amerikai autós szakszervezet sztrájkja és egy indiai akkumulátorgyár építéséről szóló hír. De az is, hogy esetleg Szaúd-Arabiában gyárat építene az elektromosság úttörője. Elon Musk elnök azonban a hétvégén egy Twitter-üzenetben cáfolta az utóbbit.
A tőzsdén a nyitás előtti kereskedésben 0,3 százalékos mínuszban van a részvény, de pénteken már négy százalékot, egy hét alatt pedig nyolcat esett.
Újdonság: Percről percre tőzsde
Hogy mi történt kedvenc olvasmányával? Megújult formában jelentkezik a sok éve hagyományos délelőtti tőzsdei összefoglalónk, a gyorsaság érdekében percről percre, óráról órára frissül, időrendben sorba szedve. Míg eddig a szöveg statikus volt, a megjelenés után többnyire nem változott, most nap közben is kiegészül majd. Így érdemes lesz időnként vissza-vissza nézni, mert újdonságokat találhatnak benne.
Az összes befektetési tárgyú cikkünk itt olvasható.
Miért gyengécske a forint?
A 390 feletti forinttal kapcsolatban a KBC Equitas írja:
- Ezzel a szeptember eleji lokális csúcsok körül jár az árfolyam.
- Ráadásul a csökkenő trendvonalat is áttörte, ami technikailag szintén nem túl kedvező.
- Technikailag pedig a 390 utáni fontosabb ellenállások már 393 környékén vannak.
- Látható az is, hogy "a nemzetközi piaci hangulat nem támogató".
A múlt hét végi forintgyengülés okairól írtuk pénteken:
Jön az MNB-kamatdöntés
Fontos szint fölé lépett az euró-forint árfolyam az Equilor Befektetési Zrt. szerint. Pénteken a 389-es ellenállás fölé került az árfolyam.
Amennyiben itt stabilizálódik, további forintgyengülés jöhet, ez esetben 395-nél lehet a következő fontosabb akadály.
A holnapi, keddi MNB kamatdöntő ülésen elhangzó üzenetek lehetnek meghatározhatóak a forint szempontjából (kamatpálya, Inflációs jelentés). Abban nagyrészt egyetértenek az elemzők, hogy az egynapos betéti kamatszint 13 százalékon összeérhet az alapkamattal, és az előbbit kivezethetik – írja a brókercég.
Jó hír=rossz hír
Kijött az IFO gazdaságkutató intézet német üzleti hangulati indexe, ami jobb lett a vártnál. A jelenlegi helyzetet a válaszadók többsége jobbnak ítélte meg, mint ahogy az elemzők számítottak rá, a jövőbeli kilátásokra adott válaszok pedig nagyjából megfeleltek prognózisoknak. Az európai tőzsdék nem reagáltak jól, talán azért, mert nagyobb a tere lehet a további kamatemelésnek, ha a gazdasági kilátások egy kicsit jobbak. Az európai tőzsdeindexek süllyedése valamelyest fokozódott, most fél százalék körüli mínusz a jellemző.
Kezd magához térni az OTP
A Budapesti Értéktőzsde fő indexe nulla körül kezdte a napot, majd innét felfelé indult el. Jelenleg 0,6 százalékos az emelkedés, és a trend felfelé mutat. Az OTP 1,2, a Mol 0,3, a Richter 0,4, az Opus 0,7 százalékkal megy. A vesztes oldalon látható a Waberers 0,8 százalékkal, valamint szembetűnő az Appenin öt százalékos esése.
A Richter folytatja sajátrészvény-vásárlásait. Az OTP pedig forintkötvényeket bocsát ki, amelynek a kamata fix 8,75 százalék, futamideje egy év.
Az OTP a múlt héten nagyot esett, miután egy politikus a banki adók emeléséről beszélt.
Még nagyobb bajban az Evergrande
Újabb fizetési nehézségekkel néz szembe a gyengélkedő kínai ingatlancsoport, a China Evergrande. Bejelentése szerint a Hengda Real Estate, az Evergrande ingatlanrészlegének alapvállalata nem tudta teljesíteni a szerkezetátalakítási tervben szereplő új értékpapírok kibocsátásához szükséges követelményeket.
Zűr zűr hátán
A leányvállalat ugyanis a kínai szabályozó hatóságok célkeresztjébe került a tájékoztatási követelmények állítólagos megsértése miatt. Július végén a Hengda adósságai összesen mintegy 38 milliárd dollárt tettek ki. Több, mint 1900 per van folyamatban a bíróságokon. A China Evergrande a vártnál rosszabb ingatlaneladások miatt kénytelen elvetni a 35 milliárd dolláros adósságátütemezési tervet – írja a német N-Tv.de. Pedig ez a vállalat túlélését volt hivatott biztosítani.
Zuhannak a kínai ingatlanrészvények
Az Evergrande most keresi a kiutat és új tárgyalásokat folytat hitelezőivel. A részvények elvesztették értékük negyedét hétfőn reggel Hong Kongban.
A többi kínai ingatlanóriás közül a China Country Garden közel hét százalékos mínuszban van. A vállalat szintén likviditási gondokkal küzd, de az utóbbi időben sikerült fizetési haladékot kapnia. A Longfor 4,8 százalékot, a China Vanke pedig 2,6 százalékot veszített.
Vita, vita, feszültség
Nagy-Britanniában kiújultak a viták a környezetvédelmi beruházások körül, miután a miniszterelnök különböző korábban kitűzött célok lazítását tervezi. Ez főleg a beruházók és a vállalatok ellenérzését váltotta ki, akik már hatalmas összegeket tettek félre vagy költöttek el a területen.
Az Amazon mintegy négymilliárd dollárt készül befektetni egy Anthropic Investment nevű társaságba, amely a mesterséges intelligencia terén erősítené a pozícióit. A kezdeti beruházás csak 1,25 milliárd, azonban opciót kapott egy további csomag megvásárlására.
Véget ért a hollywoodi forgatókönyvírók sztrájkja, megegyeztek a szerzők és a különböző stúdiók, szórakoztatóipari társaságok. Kiújult viszont a vita az amerikai költségvetés körül. (De nem a költségvetési korlát körül, most kormányzati fizetésképtelenség fenyeget.) Vészesen közeledik az október 1-jei határidő, ameddig rendezni kellene a kérdést.
Csak rosszabbodott a helyzet délben
A tőzsdéken csak rosszabbodott a helyzet az utóbbi 1-2 órában. Az európai indexek mínusza nagyobb lett, a német DAX már 0,8, a párizsi párja 0,7, a brit mutató 0,5 százalékos mínuszban van. A BUX emelkedése mérséklődött, már csak minimális, pedig az OTP tovább hőz, 1,5 százalékkal javít. A reggel még szolid Mol viszont 1,2 százalékkal mínuszban tartózkodik.
A forint mintegy 50 fillérrel van a 390-es határ felett. Csak átmenetileg tudott délelőtt 390 alá süllyedni az árfolyam. Energiafronton az európai földgáz ugrott meg, volt nyolc százalékos pluszban is, most körülbelül hét százaléknál tart, ami 42,60 eurós ár.
Az amerikai határidős indexek is mínuszba mentek át, igaz, ez a mínusz egyelőre nagyon kicsike.