Az olasz meló
Kemény eladói nyomás bontakozott ki délelőtt a nyugat-európai részvénypiacokon, és esni kezdett az euró miután a befektetők elbizonytalanodtak az olasz politikai, és gazdasági válsággal kapcsolatban. Tegnap estétől reggelig tartott a jó hangulat, amit Silvio Berlusconi távozásának híre okozott. Ma azonban ismét széleskörűvé vált az aggodalom a folytatással kapcsolatban. Ezt erősítette, hogy az olasz állampapír-hozamok az elmúlt napok emelkedését folytatva ma már a 7 százalékot is meghaladták, ami mind technikailag, mind lélektanilag nagyon ijesztő határvonal. Az olasz hozamok annak ellenére emelkednek napok óta, hogy az EKB folyamatosan veszi az olasz kötvényeket. A MarketWatch szerint az olasz állampapírhozamok megugrását azt okozta, hogy az LCH clearing house a letéti követelményeket a 7 év, vagy annál hosszabb lejáratokra 5 százalékponttal megemelte. Egyre többen tartanak attól, hogy az olasz állam előbb-utóbb nem tudja magát a piacról finanszírozni. Valószínűleg segítene a befektetők megnyugtatásában egy EKB állásfoglalás a további intézkedésekről, de ez egyelőre elmaradt. Az elmúlt napok hírözöne után ma sem Görögországból, sem Olaszországból nem érkeztek érdemi politikai hírek.
Beszakadt a magyar piac
A budapesti tőzsdén az európai hangulat fordulásakor erős eladói nyomás alá került az OTP. Ma ismét előkerültek azok a pletykák, amelyek szerint az egyik hitelminősítő (a legtöbben a Standard and Poors-ra tippeltek) a bóvli, azaz befektetésre nem ajánlott kategóriába rontja a magyar adósbesorolást. Az erősödő várakozásra úgy tűnik jó okot adott, hogy ma érkezett hazánkba az IMF delegációja a szokásos felülvizsgálatra, és az a sajtóhír is, hogy a kormány a jövő évi GDP adat felülvizsgálatára készül.
A forint piaca már a reggeli nyitásban elszabadult, dél körül jegyezték az eurót 311 forinton is, estére kismértékben korrigált az árfolyam, de 310 forint fölött maradtak a jegyzések.
A BUX az OTP vezetésével nagyot esett a zárásra. Az index 2,86 százalékkal került lejjebb 16.195 pontra. A vezető részvények gyengültek, az OTP 2.990 forinton fejezte be a napot brutális, több mint 7,5 százalékos mínuszban. Utoljára szeptember 26.-án volt a bankpapír 3000 forint alatt. A MOL 15.695 forinton zárt 1,9 százalékos veszteséggel, a Magyar Telekom 1 százalékkal gyengült 500 forintra, a Richter viszont 1 százalékkal drágult, és 35600 forinton fejezte be a kereskedést.
Meglepően erősek maradtak a nyersanyag-piacok
Az általános piaci turbulencia, és a dollárerősödés ellenére meglepően jól tartották több hetes csúcsukat a nyersanyag árak. Az arany ára 1800 dollár közelében maradt, és az olaj is őrzi 96 - 97 dollár körüli hordónkénti árat. Az arany piacát ismét menekülő útvonalnak használják a befektetők. Ehhez jó indokot adnak a jegybanki kamatcsökkentések, hiszen ezek arra utalnak, hogy a központi bankok egyelőre feláldozzák az infláció védelmét a recesszió elleni harc oltárán. Az olaj piacának pedig jól jött a múlt hétről szóló amerikai olajtartalék-adat, amely a várt enyhe növekedés helyett csökkenést jelzett az olajkészletekben. A vételi oldalt erősítette a Nemzetközi Energiaügynökség árnövekedési előrejelzése is.
Meddig tart a pánik?
Egyelőre nem látszik hol van a lejtő alja. Az elemzői közösség már hetek óta figyelmeztet, hogy a nagy esések utáni tőzsdei felpattanás csupán a medve-piacokon jelentkező szokásos átmeneti vételi kedvet jelzi. Minden bizonnyal jót tenne a hangulatnak, ha Görögországban, és Olaszországban hamar oszlana a bizonytalanság, de az elmúlt hónapok sztoriját nézve erre nincs sok esély. A magyar eszközöket sajnos egyértelműen a leminősítési félelmek irányítják. Egyelőre hiányzik a határozott európai központi fellépés is. A mai nap esése jól mutatja mennyire igénylik a befektetők a folyamatos híreket, még akkor is ha azok a legtöbbször csak tervekről, várakozásokról szólnak, és csak kevés konkrét intézkedés követi azokat.