Az európai részvénypiacokon enyhe optimizmus van a nagy napon, a főbb indexek 1-3 ezrelékkel emelkednek, a német DAX átlépte a 20 900 pontos határt is. Az amerikai határidős indexek is szerény pluszban állnak.
A fő esemény ugyanis Donald Trump elnöki beiktatása lesz, miközben az amerikai tőzsdék Martin Luther King napja miatt zárva tartanak. Trump nagy csomag elnöki rendelettel kezdheti meg a második elnökségét, a befektetők pedig ennek hatásait találgatják. Folytatódik a gyorsjelentési szezon is, a héten a fontosabbak a Netflix, a Johnson & Johnson, a Procter & Gamble és az American Express adatközlései lehetnek.
A BUX index napról napra új történelmi rekordot dönt, hétfőn további 0,8 százalékkal, 85 500 pont fölé ment. Az OTP Bank 1,1 százalékka, 24 ezerre, a Mol 0,4 százalékkal, 2900-ra, a Richter 1,0 százalékkal, 10 800-ra ért. Az euró/forint stabil, 413,30, mintegy ötven fillérrel magasabb a péntek estinél.
Mi mozgatja a forintot a héten?
Fontos makroadat a héten nem esedékes, így a hazai piac is elsősorban az USA-ból érkező hírekre figyelhet: érkeznek-e gyors lépések az új elnök hivatalba lépése után. A hét második felében pedig egyre inkább a jövő keddi MNB-kamatdöntés kerülhet a fókuszba – írta az Erste Befektetési Zrt.
Fontos támasznál jár az euró-forint az Equilor Befektetési Zrt. szerint, a pénteki kereskedésben a 414-es ellenállásnál megakadt a forintgyengülés, majd korrekció indult.
Most a 30 napos mozgóátlagra érdemes figyelni, mely 411,83-nál képez támaszt, alatta az 50 napos mozgóátlag 411,44-nél.
Rossz hírt kapott a Richter
Pénteken kijött azon gyógyszerek listája, amelyeknél az USA csökkenteni szeretné az árat a Medicare rendszerben. Ezen a listán a Richter gyógyszere, az AbbVie által forgalmazott Vraylar is rajta van – írja az Erste Befektetési Zrt. „A hír annyiban nem meglepő, hogy az amerikai kormányzat már számtalanszor nekiment a támogatott gyógyszerek árának, s mindig téma volt, hogy a Vraylar bekerül-e. Hát most bekerült” – kommentálták.
A brókercég becslései szerint a „teljes gyógyszeréletciklus-árbevételt” mintegy 1,5 milliárd dollárral érintheti az árcsökkentés, ami a Richter esetében kevesebb mint 300 millió dollár (120 milliárd forint) mínuszt jelenthet a bevételben és nagyjából az eredményben is.
Ez egy részvényre vetítve valamivel nagyobb, mint a napi volatilitási tartomány.
Közben a hazai cég gőzerővel dolgozik azon, hogy a Vraylar 2030 után drasztikusan csökkenő pénzáramát új gyógyszerek forgalombahozatalával kiváltsa.
Olajpiacért békét?
Az olajárak hétfőn lejjebb csúsztak, mivel Trump bejelentései között állítólag szerepelhet az orosz energiaszektorra vonatkozó korlátozások enyhítése az ukrajnai háborút lezáró megállapodásért cserébe. Az olaj ebben a hónapban eddig tíz százalékkal emelkedett az orosz nyersolajra vonatkozó további nyugati szankciókkal kapcsolatos aggodalmak közepette. Az izraeli-palesztin tűzszünet ugyanakkor az olcsóbb olaj irányába hathat.
Kétszáz elnöki rendeletet adhatnak ki hétfőn
Donald Trump beiktatása után várhatóan több mint 200 elnöki rendeletet fog kiadni, amelyek jogilag kötelező erejűek ugyan, de jogi úton felül lehet vizsgálni azokat. Ezek a kérdések széles körét érintik majd, beleértve a bevándorlást, a környezetvédelmi szabályozást és a vállalati sokszínűségi politikát.
A befektetők tisztábban szeretnének látni Trump terveivel kapcsolatban, különösen azok potenciális hatásáról az inflációra és az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve esetleges idei kamatcsökkentéseire – foglalta össze az Investing.com. Mások szerint Trump regnálásától egyrészt tartanak a befektetők az intézkedések inflációs veszélyei miatt, másrészt viszont az kedvező hatással lehet a vállalati nyereségekre.
Jó évük volt az alapoknak
A 2024-es évben 27,7 százalékkal nőtt a hazai befektetési alapokban kezelt vagyon az alapkezelők szervezete, a Bamosz szerint. Továbbra is a kötvényalapok kategóriája a legnagyobb, ebben 6236 milliárd forint volt, ami egy év alatt 1002 milliárdos növekedés után alakult ki. Ennek 56 százalékát a tőkebeáramlás adta.
Az előző évben még második helyen álló ingatlanalapok vagyona alig nőtt, amelyet kihasználva a vegyes és az abszolút hozamú alapok is megelőzték. Így a második legnagyobb kategória 2771 milliárdos vagyonnal a vegyes alapok, a harmadik legnagyobb pedig az abszolút hozamú alapok, 2451 milliárddal.
Csúcsot döntött a bitcoin
Hétfőn délelőtt 108 786 dolláron döntötte meg korábbi rekordját a bitcoin árfolyama (egyes rendszerek szerint 109 ezer felett is volt), a kriptópiacon továbbra is alapvetően pozitív a hangulat, és különösen sokat várnak Donald Trump beiktatásától. A bitcoin egy hét alatt 16, az ether 6,4 százalékkal ment fel. Salvador növelte a naponta vásárolt bitcoinok mennyiségét.
Legalább öt pénzügyi csoport nyújtott be kérelmet az USA-ban Solana, XRP és Litecoin ETF-ek létrehozására (VanEck, Canary, Oasis Capital, CoinShares, ProShares). Massachusetts és Wyoming államokban pedig olyan törvényjavaslatokat terjesztettek elő, amelyek lehetővé tennék az állami tartalékok egy részének bitcoinba fektetését. Állítólag már tizenöt USA-tagállam vizsgálja a bitcoin-tartalékok létrehozásának lehetőségét.
Mindenki fel akar ülni a Trump-vonatra
Szombaton és vasárnap a feje tetejére állt a kriptovaluta-piac egy része, miután Donald Trump amerikai elnök bejelentette a “TRUMP„ jelű saját, “hivatalos mémérméje” létrehozását. A szóban forgó kriptó árfolyama nulla közeléből kevesebb mint egy nap alatt szökött fel 73,4 dollárra, a piaci kapitalizáció pedig ekkor elérte a tízmilliárd dollárt is.
Az összes, a jövőben kibocsátandó érme értéke piaci áron (FDV) jelenleg mintegy 50 milliárd, de volt a hétvégén 70 milliárd dollár felett is. Az érmék több mint 90 százaléka azonban öt nagy befektető kezében van, és kérdés, mennyit is keres mindezen az új elnök.
Nyomul az elnöki hitves is
Az „elnöki mémérme” kirobbanó sikere a Solana blokkláncot is magával ragadta. A SOL érme árfolyama is hatalmasat ugrott, 293 dollár felett új csúcsra ért, egy hét alatt pedig ötven százalék körüli az emelkedése. A blokklánc pedig órákra bedugult, lelassult.
Melania Trump, az elnök hitvese is bejelentette, hogy elindítja saját tokenjét, a Melania-t, szintén a Solana blokkláncon. Donald Trump is megosztotta párjának posztját, de ezt követően a Trump érme árfolyama közel 40 százalékkal visszaesett. A Melania érmék összértéke (FDV) is tízmilliárd dollár felett van.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.