4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Ukrajnán keresztül folytatott orosz földgázszállítások leállítása olyan hiányt okoz a susogó energiahordozó piacán Európában, amit 2025-ben alig-alig tud pótolni a kontinens LNG-importtal.

A világ előtt olyan tizenkét hónap állhat, amelyben a földgázt fogyasztó országok és kontinensek várhatóan éles versenyt vívnak majd a szűkösen rendelkezésre álló energiahordozóért. A gázéhes Európa elszívhatja a folyékony energiaforrást a világ szegényebb országai elől, amelyek nem tudják majd megfizetni a megugrott gázárakat. Legalábbis erre jutott a Bloomberg összefoglalója, amely a kilátásokat firtatja. 

Eddig példátlan esemény

Először fordul elő 2022 óta, amikor az Ukrajna ellen indított agresszió nyomán az európai országok korlátozni kezdték gázimportjukat Oroszországból, hogy gondok lehetnek a kontinens gáztározóinak feltöltésével a következő tél előtt. Az idei tél hátralévő heteire van elég tartalék, ám a január elején beköszöntött fagyos idő növelte a fogyasztást.

Eközben az utolsó Ukrajnán keresztül vezető orosz-európai gázvezeték leállítása szűkíti a kínálatot. Ennek eredményeként szakértők szerint az egész 2025-ös évet egy energiarés fogja jellemezni. Magyarán, az összes új LNG-exportkapacitást el fogja nyelni az újabb kieső orosz gázforrás pótlása. Európának tízmillió tonna új LNG-forrást kell találnia, ami tíz százalékkal több a 2024-es LNG-importnál – mondta Saul Kavonic, a sydney-i MST Marquee tanácsadó cég elemzője.

Kezdődhet a kiszorítósdi a földgáz megszerzéséért

Az Egyesült Államok exportőrei valamennyit tudnak pótolni a hiányzó mennyiségből, de hogy mennyit, az azon múlik, milyen gyorsan tudják felpörgetni a gázkitermelést. Így más lehetőség híján az európai importőröknek ázsiai források felé kell fordulniuk ahhoz, hogy fel tudják tölteni a tárolókat a következő téli időszak előtt. 

Ázsia azonban a világ legnagyobb gázfogyasztóinak kontinense, így az új kereslet borítékolhatóan fel fogja tornászni az árakat. Ezek végül olyan szintet érhetnek el, amit az indiai, a bangladesi vagy az egyiptomi vásárlók nem tudnak megfizetni. A német fogyasztóknak még lenne pénzük, de a vállalatok amúgy is megromlott versenyképessége tovább hanyatlik majd az energia további drágulása miatt. A földgáz határidős árai Európában – amelyek egyébként is hatást gyakorolnak az ázsiai spot árakra – 45 százalékkal vannak az egy évvel ezelőtti szint felett. Az energiaválság előtti szinthez képest háromszoros a különbség. Nem véletlen, hogy Németországban a február 23-án esedékes parlamenti választások egyik fő kampánytémája az ország cégeinek energiaellátása. A közvélemény-kutatások szerint a második legnépszerűbb párt, az Alternatíva Németországért (AfD) azzal kampányol, hogy visszaállítja az orosz földgáz olcsó vezetékes importját. 

A korábbi harmadik világ országai lehetnek a legnagyobb vesztesek

Az ázsiai és latin-amerikai feltörekvő országok lehetnek az európai háború legnagyobb vesztesei. Az LNG-szállítók a növekvő árak megfizetésére képes európai vevők felé fordulnak. Brazíliának gondot okoz a szárazság miatt kiesett vízierőmű-kapacitás pótlása az áramtermelésben, Argentína, amely a nyári szezonból tart a télibe, lemaradhat az LNG-ért folyó versenyben.

Fókuszban az LNG
Fókuszban az LNG
Fotó: Quatargas

Egyiptom meglepte a világot 2024-ben azzal, hogy gázexportőrből -importőrré vált a nyári áramkimaradások idején. Az országnak idén is számos LNG-szállítmányra lehet szüksége, hogy túlélje a forróságot hozó nyarat. Eközben a folyékony gáz exportőrei a 2022-eshez hasonlóan növelik az exportkapacitásukat, kivéve Oroszországot, amelynek új LNG-üzemeit amerikai szankciók sújtják.

2026 lesz a nyerő?

Ha nem sikerül a piaci problémákat kezelni, az további gázdrágulást eredményezhet. Enyhülés 2026-tól kezdődően várható – derül ki a Jefferies Financial Group pénzügyi szolgáltató előrejelzéséből. E szerint 2030-ig a jelenlegin felül 175 millió tonna új földgázkínálat jelenhet meg a világpiacon, főként egyesült államokbeli és katari forrásból. Ez nyomást fog gyakorolni az árakra.

Florence Schmit, a Rabobank európai energiastratégiája úgy látja, hogy 2026 a fény a gázellátás jelenlegi sötét alagútjának végén.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
Makro / Külgazdaság Megint vágott a kamatokon az EKB
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 14:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
Makro / Külgazdaság Horváth Gábor: Szűk a mozgástér, de a magyar költségvetési politika jó irányba tart
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:03
A Költségvetési Tanács elnöke szerint a magyar gazdaságpolitika továbbra is stabil.
Makro / Külgazdaság Megörült az árrésstopnak? Ezt tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 07:41
Bejött, de hamarosan kilőhetnek az árak.
Makro / Külgazdaság Már nem vagyunk rekorderek – de ennek most örülni kell
Csabai Károly | 2025. április 17. 06:03
A márciusi jelentős hazai inflációlassulás megtette a hatását. Szemben februárral, a múlt hónapban már nem Magyarországon volt az Európai Unió 27 tagállama közül a legmagasabb az éves fogyasztói árindex, Lengyelországban és Romániában is nagyobb volt a pénzromlás, mint nálunk – derül ki a Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Mivel pedig a Magyar Nemzeti Bank nem változtatott az alapkamatán, a visszatekintő reálkamatok rangsorában is sikerült előrébb lépnünk.
Makro / Külgazdaság Vége az áresésnek, nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 10:20
Csütörtökön ezúttal nem változnak a hazai üzemanyagárak sem a benzin, sem pedig a gázolaj tekintetében.
Makro / Külgazdaság Nőni kezdett a bankok feketelistája
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 07:23
Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma.
Makro / Külgazdaság Köszönjük, Trump: Magyarország lehet a vámháború egyik legnagyobb vesztese
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:59
Ha az autóipart nézzük. Svédország és Szlovákia mellett. 
Makro / Külgazdaság Varga Mihály kezdeményezi az MNB alapítványainak megszüntetését
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 13:37
Törvényi szinten is módosítanák a jegybank hatáskörét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG