Európában nagyon jó a hangulat a tőzsdéken, miközben az USA-ban és Londonban zárva vannak a piacok. Az optimizmus egyik oka, hogy a járványügyi statisztikák javulnak, a korlátozások feloldása folytatódik. Németországban például július 5-től megszűnhet a koronavírus-járvány miatt bevezetett összes mozgási korlátozás – írta a német sajtó Angela Merkel kancellár hivatalára hivatkozva. Spanyolország pedig július 1-től visszaengedné a turistákat is az országba.
A német DAX index 2,9, a francia társa 2,2 százalékkal emelkedett a zárásra. Az amerikai határidős indexek is 1,2-1,3 százalékos pluszban vannak. Itthon a BUX index fél százalékkal emelkedett, az OTP 0,2, a Richter 0,9, a Telekom 1,6 százalékkal ment fel. A Mol stagnált. A forint kissé gyengült, 351 körül járt az euró.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Javaslat készül az EU költségvetéséről
A jó hangulat egyik oka, hogy reggel egy vártnál jobb Ifo-menedzserindex érkezett. (Erről itt írtunk.) Igaz, hogy az IW német gazdaságkutató intézet viszont a német kormányénál (6,3 százalék) jóval nagyobb, kilenc százalékos recessziót vár erre az évre. De legalább jövőre nyolc százalék ebből szerintük növekedés formájában vissza is épülhet. Persze csak akkor, ha nem lesz szükség újabb korlátozásokra, nem lesz második hullám.
A piacokon azt várják, hogy az Európai Bizottság szerdán új javaslatot tesz a költségvetésről. Azután az EU vezetői a következő hetekben csúcstalálkozót folytatnak majd erről és a kapcsolódó koronavírus-helyreállítási alapról – írta a Reuters diplomatákra hivatkozva. Az Európai Unió vezetői azóta szenvedtek videokonferenciákkal, hogy márciusban fokozatosan leállt a kontinens a koronavírus elterjedésének megfékezése érdekében.
Végre személyesen üléseznek
De úgy tűnik, hogy ez eddig nem működött igazán. A költségvetési ügyeket személyes találkozó nélkül nem sikerült megtárgyalni. “Még nem találkoztam senkivel, aki ezt videokonferencián lehetségesnek gondolná” – idéznek egy vezető diplomatát.
Nemrég Franciaország és Németország megállapodott egy 500 milliárd euró értékű segélyalapról, de Ausztria, Svédország, Dánia és Hollandia ellenzi a tervet – emlékeztetnek rá. Felszólítottak arra, hogy a segítség visszafizetendő kölcsönök formájában történjen, ne pedig ingyenes támogatások formájában.
Csökkentett létszámmal nyílik a tőzsde New Yorkban
A New York-i tőzsde, a NYSE megszokott kereskedőinek csak egynegyede tér vissza holnap a parkettre, amikor a járvány miatt elrendelt két hónapos bezárást követően újból megnyílik az intézmény. A visszatérő brókereknek maszkot kell viselniük, kerülniük kell a tömegközlekedést, és be kell tartaniuk a társadalmi távolságtartás szabályait. Újonnan felállított plexi akadályokkal is segítik őket a távolságtartásban.
Azt is alá kell írniuk, hogy ezt saját felelősségükre teszik, megakadályozva őket abban, hogy bepereljék a NYSE-t, ha a munka során megfertőződnének. Elmaradnak a megszokott ünnepélyes becsengetések és az IPO-k (elsődleges részvénykibocsátások) alkalmából tartott ünnepségek. A média sem közvetít a parkettről – írta a SeekingAlpha.
Újabb koronavírus-részvény árrobbanása
Pénteken tették közzé, hogy a Gilead nevű cég remdesivir gyógyszere a kutatások szerint csak bizonyos esetekben hatásos. Csak azok számára, akik oxigénterápián vannak, de lélegeztetőgépre nincs szükségük. Ma a német hatóságok zöld utat adtak az Abivax nevű biotechnológiai cégnek a koronavírus-gyógyszere további kísérleteihez. Az Abivax részvénye emiatt Párizsban 11 százalékkal 22,55 euróra ugrott.
A Volkswagennek viszont az időközben bekövetkezett használat értékével csökkentett kártérítést kell fizetnie. Illetve vissza kell vásárolnia a dízelbotrány által érintett autókat – döntött egy bíróság egy fogyasztó precedens értékű perében. A részvényeket ez túlságosan nem befolyásolta, az elsőbbségi papírok 0,8 százalékkal emelkedtek ma. Nemrég egy másik döntés értelmében egyébként a cég vezetőit elmarasztalták. De a büntetést a Volkswagen kilencmillió eurós fizetéssel váltotta meg, hogy az ügyet mielőbb lezárják.