Tart a Hong Konggal kapcsolatos feszültség, ezrek tüntetnek a városban a gyülekezési tilalom ellenére is. Az USA és Kína üzengetnek egymásnak, és aggódásukat fejezik ki egymás miatt. Dél-Amerikában és Mexikóban súlyosbodik a járványhelyzet, a többi területen azonban általában javul, így optimizmusra ad okot.
Így a tőzsdék hangulata is kedvező, a német DAX már 1,8, a francia CAC pedig 1,2 százalékos pluszban jár. Az amerikai határidős indexek is emelkednek, de ma az USA-ban a hősi halottak emléknapja (Memorial Day) miatt zárva maradnak majd a tőzsdék. Itthon a BUX index 0,6 százalékkal emelkedik, a Mol 0,9 százalékos drágulása húzza. Az OTP és a Richter 0,3, a Magyar Telekom 1,4 százalékkal emelkedett 11 óráig.
Braziloknak tilos
Itthon új költségvetést nyújtanak be holnap. A forint kissé gyengül, 350,5 az euró ára. (Reggel írtuk: hol tart a forint a globális deviza-roncsderbiben?)
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az USA-ban felmerült, hogy 28 év után felújítanák az atomkísérleteket, valószínűleg Kínának és Oroszországnak szánt üzenetként. Az USA megtiltotta a beutazást a brazil állampolgárságú utasoknak. A lépés eléggé megkésettnek látszik, miután a dél-amerikai állam már a második a fertőzöttek számát tekintve a világranglistán az USA mögött. A fertőzöttek száma átlépte a 363 ezret. (USA: 1,64 millió.)
Jó hírek Németországból
A válság ellenére még előfordul, hogy új részvény jelenik meg a tőzsdén. Most Frankfurtban jól sikerült az Exasol adatbázis-szolgáltató partkettre lépése. A 14 eurós nyitóár 47 százalékkal, a legutóbbi árfolyam már 51 százalékkal volt a 9,50 eurós kibocsátási ár felett.
Javult a hangulat a német menedzserek körében – írta az N-Tv.de. Az Ifo német üzleti hangulatindex az áprilisi 74,2-ről májusban 79,5 pontra emelkedett. A mozgási korlátozások első lazításai némi reménysugárral töltötte el a cégvezetőket. Februárban egyébként még 96,1 volt az index értéke, 2018 végén pedig 101.
Csőd-cunami indul
Pénteken csődvédelmet kért a Herz autókölcsönző a turizmus összeomlása miatt. Ám a Zerohedge szerint valójában hatalmas “csőd-cunami” kezdődik az USA-ban. Az amerikai ingatlan-tulajdonosok például már ezerszámra küldik ki a csődértesítéseket a magánszemély bérlőiknek. Az áprilisi bérleti díjak 45 százalékát nem fizették ki a CoStar Group elemzése szerint. Ez az ingatlantulajdonosok hitelezőit is hamar bedöntheti. “A likviditási problémát felváltotta a fizetőképességi probléma” – írják.
A vállalati szektorban is még csak most kezdődik a tánc. A Zerohedge ábrája szerint nagyon szoros összefüggés volt a múltban a munkanélküliség és a vállalati csődök között. Azaz az állástalanok számának megugrását a csődök elszabadulása kísérte, vagy előzte meg, és részben okozta. A folyamat megkezdődött. De nem az olajcégek vezetik a listát, ahogy várták, hanem a kiskereskedelmi vállalkozások, amit a telekommunikáció és a szolgáltatási szektor követ.
Emelkedik, mert mindenki esést vár
A májusi csúcsokat követően általában esni szoktak a piacok – írja az Erste Befektetési Zrt. reggeli hírlevele. Nagy külföldi elemzőházak szerint a következő hetekben a Dow Jones ipari átlagnak meg kellene néznie a 22 ezer pontos lokális minimumot.
Ráadásul most még eléggé drágák is (az amerikai részvények), hiszen az elmúlt 15 évben nem látott magas előremutató P/E értékeltségen forognak, s akkor itt van a kínai feszültség meg a bizonytalan járvány helyzet, egy komoly gazdasági lassulással. Ráadásul elnökválasztás is lesz idén az USA-ban… Sok a lefelé mutató kockázat, és mindenki, vagy majdnem mindenki esést vár… pedig komoly pénz várhat a partvonalon befektetésre. Így tehát miközben a piaci szereplők jelentős része esést vár, a piac erről nem igazán vesz tudomást – írta az Erste Befektetési.