Annak ellenére, hogy általában rendkívül optimista szokott lenni, Donald Trump nagyon pesszimista hangot ütött meg, amikor kijelentette, rendkívül fájdalmas két hétre kell felkészülnie az Amerikai Egyesült Államoknak. A Fehér Házban már úgy vélik, hogy százezer és 240 ezer közötti számú halálesettel kell számolni a járvány következtében. A halottak száma az USA-ban négy nap alatt több mint a kétszeresére emelkedett.
Főleg ezzel magyarázzák, hogy csúnya eséssel indítottak az amerikai tőzsdék. Elsősorban a pénzügyi, az energia- és a közszolgáltatói szektor részvényeinek árfolyama zuhant. Este hat körül az S&P 500 index 3,5 százalékos mínuszban volt, a Nasdaq Composite 2,7, a Dow Jones ipari átlag 3,1 százalékkal süllyedt.
OTP a mélyben
Európában a német, francia, brit indexek négy százalék körüli zuhanást produkáltak zárásig. Néhány másik tőzsde, mint a svájci vagy a holland, megúszta egy-két százalékkal. Itthon a BUX-index 2,3 százalékkal esett, ami nagyrészt az OTP hét százalékos zuhanásának köszönhető. A részvény 8840 forinton zárt. A Mol és a Telekom bő két százalékkal esett (1889 és 357 forintra), a Richter viszont 3,3 százalékkal emelkedni tudott. A vesztesek közé tartozott az AutoWallis és a CIG Pannónia is kilenc, illetve nyolc százalék körüli zuhanással.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Hatalmas mélyrepülést mutatott be a forint
Ám a nap sztorija Magyarországon a forint volt, amely a délután folyamán valósággal szabadesésbe váltott. Legrosszabb pillanataiban 369,635 forint volt az euró ára, pedig tegnap kora este még csak 359 körül járt. Az MNB végül közbelépett, és egy újfajta egyhetes betéti tender bevezetését jelentette be. A forint zuhanása ezután megállt és korrigált az árfolyam. Este 263 körül van az euró ára.
Elemzők azonban felhívták a figyelmet arra, hogy a forint gyengülése nem csak a külföldi hatások, a tőkepiaci válság következménye. Devizánk alulteljesítő volt más térségbeli fizetőeszközökhöz képest. A gyengülésben nagy szerepe lehetett annak is, hogy a magyar kormány egyelőre késlekedik a valóban hathatós gazdasági intézkedések bevezetésével más országokhoz képest.
Hazudnak a kínaiak?
A rossz hírek közé tartozik, hogy egyre több jel mutat arra, a kínaiak eltitkolták a járvány valódi kiterjedését. A Bloomberg szerint a fertőzöttek összes száma és a halottak száma is magasabb a hatóságok által hivatalosan közöltnél. Erről az amerikai titkosszolgálatok jelentést nyújtottak be a Fehér Ház számára, bár ennek pontos tartalma titkos.
Szakadék szélén az olajipar
Nincsenek túl jó hírek az olajpiacon sem. Bár állítólag az amerikai és az orosz elnök tárgyalnak az árháborúról és a túltermelés visszafogásáról, az elemzők kételkednek abban, hogy ez egyáltalán képes eredményre vezetni. A fogyasztás ugyanis olyan óriási mértékben esik vissza, hogy nemsokára mindenképpen meg fognak telni a tárolók.
A kitermelő kapacitások egy részét várhatóan be kell zárni. Egyre többen már tíz dollár alatti, sőt negatív olajárakat emlegetnek. Ami előfordulhat akkor, ha a termelő hajlandó fizetni a vevőnek azért, hogy egyáltalán átvegye, így megszabaduljon valahogy az árujától.
Rosszak a vállalatok kilátásai
Közben jöttek különböző gazdasági adatok, beszerzési menedzserindexek érkeztek Magyarországon és külföldön egyaránt. Egyik jobb, másik rosszabb volt a vártnál, de az alapvető hangulatot nem tudták megváltoztatni. Sok vállalat jelenti be egymás után, hogy osztalékfizetését elhalasztja vagy törli. Egyre másra módosítják lefelé idei prognózisaikat vagy tesznek közzé profitfigyelmeztetéseket.