Évtizedes folyamat
A szénbányászat hanyatlása 30-35 éve, Margaret Thatcher idején gyorsult fel, mivel már akkor sem volt igazán gazdaságos az iparág: más energiahordozók kezdték kiszorítani a szenet, a bányászoknak viszont óriási bér-, és szociális követeléseik voltak. Az utóbbi évtizedben aztán a szén árának hanyatlása és a környezetszennyezés elleni egyre erőteljesebb fellépés elhozta az iparág végét.
Az Egyesült Királyságban a Bloomberg szerint már csak egy pár felszíni szénlelőhely marad nyitva, ahol bányászokra már nincs szükség, legfeljebb gépkezelőkre. Ezek még 8 millió tonna szenet termelnek évente, miközben száz évvel ezelőtt 292 millió tonna volt a teljes brit kitermelés.
Ott kezdődött, ott ér véget
A szénbányászat már a római hódítás előtt megkezdődött a brit szigeteken, de csak elenyésző mennyiséget tudtak előhozni, és azt sem igazán tudták használni. A döntő lépés az ipari forradalom kezdetén volt, az 1700-as években, amikor már a mélyben lévő jó minőségű szenet is ipari méretekben kezdték kitermelni, és ez lehetővé tette az acélgyártást, illetve a gőzgép megalkotását és szénnel való fűtését.
Mélyművelésű szénkitermelés Nagy-Britanniában, 100 év |
Mindez Nagy-Britanniában indult, és a 20. század elején már 3000 mélyművelésű bánya volt az országban, dübörgött a szénalapú gazdaság. Az olaj használata és a belsőégésű motor megalkotása akkor épp csak megkezdődött.
Még egy kis import
Az Egyesült Királyság mindazonáltal még használ szenet néhány erőműben, de ezt most már importálja, tavaly 42 millió tonna volt a behozatal. Azonban ez is meredeken vissza fog esni, mert a szennyező erőműveket bezárják, egyelőre gáztüzelésű ill atomerőművekkel pótolják őket. 2025 után már csak olyan szénerőművek üzemelhetnek, melyekben olyan szűrők vannak, amik minimálisra csökkentik a kibocsátást.
A kormányok világszerte szép lassan beszüntetik a szénbányászat támogatását, és az olcsó palagáz is szerepet játszik a szén árának csökkenésében. A bányák bezárnak, sok tönkremegy, Amerikában több is csődvédelmet kért. A szénkorszak véget ért, egy napon feltehetőleg hasonló sorsra jut majd az olajkorszak is.