7p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Nem szavazta meg hétfőn az amerikai szenátus a kriptoeszközök adószabályainak szigorítását. Bár ezt ma még megteheti, ez is elég volt a 46 ezer pont áttörése után kis pihenőt tartott bitcoin visszaerősödéséhez. A külföldre utazó magyaroknak jó hír, hogy a júliusban befékeződött infláció hírére a forint erősödött. Igaz, az olaj is magához tért, ami megálljt parancsolhat a holnaptól olcsóbb hazai üzemanyagárak további csökkenésének. Ma, tőzsdezárás után teszi közzé a Magyar Telekom a második negyedéves számait, amelyek a piaci várakozások szerint kedvezőek lehetnek, megy is feljebb a távközlési részvény árfolyama.

Blokkolta az amerikai szenátus hétfőn a kriptoeszközök jelentési előírásait tartalmazó törvénytervezetet, mely az infrastruktúra-csomag része lett volna. A szabályozás értelmében a bányászoknak és a szoftverfejlesztőknek is adózáshoz szükséges adatokat kellett volna küldenie az adóhatóságnak, azonban olyanokat, amelyekhez az entitásoknak jelenleg nincs közvetlen hozzáférése – foglalta össze a lényeget az Equilor Befektetési Zrt. ma reggeli hírlevele. Pedig az elmúlt hetekben pedig már egyre növekedtek a kriptotermékek felügyelete és szabályozása körüli igények, ígéretek. Ugyanakkor még korai az öröm, a szenátus ugyanis a mai napon még szavazhat az 550 millió dolláros infrastruktúra csomag utolsó passzusainak elfogadásáról.

A bitcoin-bányászok is várják, mi lesz az adószabályok tervezett szigorításával. Fotó: Pixabay
A bitcoin-bányászok is várják, mi lesz az adószabályok tervezett szigorításával. Fotó: Pixabay

Mindenesetre a kriptoeszközökbe fektetők optimistán tekintenek a jövőbe. Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy például a bitcoin árfolyama kedd délelőtt közel 5 százalékos pluszban tartózkodott, így ismét közel került a 46 ezer dolláros szinthez, amelyet hétfőn tört át, hogy aztán negatívan korrigáljon. 

„A befektetők a szabályozás körüli pozitívumokat keresik, nem pedig a negatívakat” – adott egy lehetséges magyarázatot az optimista hozzáállásra Joel Kruger, az LMAX Digital intézményi kriptovaluta-tőzsde stratégiája, megjegyezve, „az amerikai kormány pontosan tisztában van azzal, hogy az infrastrukturális törvényjavaslat egyes pontjai még finomításokra szorulnak”.

Jó két hete foglalkoztunk egyébként azzal, milyen tényezők miatt szárnyal a bitcoin. Akkor még árfolyama 38-39 ezer dollár között mozgott, ám a felsorolt okok a 46 ezer dolláros szinthez közel is érvényesek lehetnek. 

Most egyébként alapvetően a nagybefektetők vadászterepe most a bitcoin, az ő vételeik döntően járultak hozzá a kriptoeszköz közel 20 százalékos múlt heti drágulásához. Míg az 1 millió dollár alatti tranzakciók 2020 júliusában még a nyélbe ütött ügyletek 70 százalékát tették ki, addig ma már csak a 30-40 százalékát.

Washington más részén is kivárás tapasztalható. Folyik ugyanis az össznépi találgatás arról, vajon mikor kezd szigorítani az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed. Tegnap újabb két döntéshozó mondta el a véleményét. Raphael Bostic és Thomas Barkin is a monetáris lazítástól való mielőbbi visszalépés mellett tette le a voksát, mondván, azt az infláció egyre emelkedő szintje már megköveteli, miközben az amerikai gazdaság gyorsan bővül, így nincs ok további serkentésre. Igaz, az elismerték, hogy még kell tenni azért, hogy teljesüljön a kamatemeléshez támasztott feltétel, vagyis a teljes foglalkoztatottság. Ám, ha a munkaerőpiaci folyamatok ilyen ütemben javulnak, akkor Bostic szerint akár már szeptemberben megkezdődhet az eszközvásárlási program szűkítése, igaz, kamatemelésre még így is csak 2022 végén kerülhet majd sor.

Nem úgy, mint Magyarországon, ahol a Magyar Nemzeti Bank (MNB) vezetői már júniusban egyértelművé tették, hogy az akkor 0,6 százalékos jegybanki alapkamatot több lépésben feljebb viszik. 

Eddig már két ütemben, megduplázódott az irányadó ráta, s Virág Barnabás monetáris politikai alelnök megerősítette, hogy augusztusban, sőt szeptemberben is tovább szigorítanak. 

Csak a mértékek kérdésesek, amelyek pedig attól függenek, hogy a júniusban 2021-es csúcsára, 5,3 százalékra ugrott éves infláció hogyan alakul. Nos, a ma reggeli számok talán még a vártnál is alacsonyabbak lettek, a 4,6 százalékos pénzromlás alapján nőni látszik annak az esélye, hogy az MNB Monetáris Tanácsa a 30 bázispontos júniusi és júliusi mértéknél kevesebbel emeli a jegybanki alapkamatot.

A piac is a júniusinál jóval alacsonyabb inflációra számíthatott, legalábbis ennek tudható be, hogy a forint a KSH közlése után erősödni kezdett. Ami visszahathat az inflációra, azon keresztül, hogy így kevesebbet kell fizetni az import után.

Más kérdés, hogy a világpiaci kőolajárak mai mozgása viszont áremelő hatású. Azt követően ugyanis, hogy például az északi-tengeri Brent fajta ára a néhány héttel korábbi 75 dollár feletti szintekről tegnap már a 68 dollár közelébe zuhant, felpattant és kedd délelőtt már ismét átlépte a 70 dolláros szintet. Márpedig, ha így marad, az rossz hír az autósoknak. Akik szerdától még annak örülhetnek, hogy további 4, illetve 5 forinttal csökken átlagban a benzin, illetve a gázolaj literenkénti ára, ám ha tovább emelkednek az olaj-jegyzések, akkor ismét drágulás jöhet.

A tőkepiacokon az egyik legérdekesebb hír, hogy a mértékadónak tartott amerikai Jefferies brókercég elemzői a korábbi tartásról vételre módosították a Tesla részvényeire vonatkozó ajánlásukat. Úgy vélik ugyanis, az elektromosautó-gyártó vállalat hatékonyabban használja fel a tőkéjét, mint korábban és a gyártásban is sikerült előrelépnie, ami a következő időszakban javuló marzsokat eredményezhet. E felminősítésre a Tesla-részvények több mint 2 százalékos drágulással reagáltak.

Ez kiugrónak számított, hiszen a vezető amerikai tőzsdék a hét első napját iránykereséssel töltötték. A pénteken egyaránt történelmi rekordot döntött Dow Jones és S&P 500-as 0,3, illetve 0,09 százalékkal ment feljebb, míg a Nasdaq 0,16 százalékkal. Hasonló mozgások jellemezték az európai börzéket is kedd délelőtt, a német DAX, a francia CAC és a londoni FTSE is stagnálásközeli állapotban volt, annyi különbséggel, hogy az előbbi kettő zöldben, míg az utóbbi pirosban pompázott.

Itt nézheti meg, hogyan teljesítenek részvényei >>

A BUX a német-francia duót követte, a 11 órás pillanatfelvételünk idején 0,16 százalékos pluszban állt. Alapvetően a Magyar Telekom és a Richter 0,12, illetve 0,11 százalékos emelkedésének köszönhetően, amelyeket nem tudott kioltani az utóbbi napokban rakétázott Mol-részvények 2,8 százalékos negatív korrekciója, valamint az OTP-papírok 0,4 százalékos olcsóbbodása.

Friss árfolyamokat itt talál >>

Meglehet, a Telekom drágulása már a cég tőzsdezárás után publikálandó gyorsjelentésének szól. Az elemzői konszenzus szerint ugyanis a hazai távközlési óriás árbevétele a második negyedévben éves alapon 3 százalékkal emelkedhetett. Az adó és kamatfizetés előtti eredménye pedig 10 százalékkal, míg a nettó eredménye még ennél is jobban, 12 százalékkal. Az Equilor a bevételemelkedést alapvetően a magasabb adatértékesítéseknek tudja be, valamint annak, hogy a rendszerintegrációs és informatikai üzletág eddig gyengülő tendenciája is lassulhat. Hozhatott a konyhára a Telekom makedón leányvállalata is, amelynél az előző negyedévek tendenciáinak megfelelően enyhe árbevételnövekedésre lehet számítani.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21000 20640 21050 +0,96% 0 0 10 207 199 780 HUF 2024-11-15 17:11:54
MOL 2642 2632 2672 -1,05% 0 0 920 835 202 HUF 2024-11-15 17:07:30
MTELEKOM 1188 1188 1216 -1,16% 0 0 499 642 242 HUF 2024-11-15 17:05:16
RICHTER 10700 10660 10830 -0,74% 0 0 2 207 302 850 HUF 2024-11-15 17:05:24
OPUS 523 517 526 +0,77% 0 0 102 396 113 HUF 2024-11-15 17:05:11
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szomorú lesz, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 19:31
Gyengült a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Csak az OTP zárta jól a hetet
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 19:05
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 4,8 pontos, 0,01 százalékos emelkedéssel, 77 771,12 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Az MNB kezében a forint kulcsa, Magyarországra jön a Revolut kriptotőzsdéje
Eidenpenz József | 2024. november 15. 12:33
A nagyobb európai tőzsdék indexei tartják magukat, de a kisebbek esnek, és Amerikában is rossz hangulat várható. A BUX-ot az OTP Bank tartja meg, amely már 20 900 forint felett is járt. A forint stabil, kérdés, mi lesz a dollárral és mit lép kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A kriptovaluta-piac mérete beérte Franciaország GDP-jét, hozzánk is jön a Revolut kriptotőzsdéje.
Részvény / Deviza / Áru Tovább püfölik a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 07:28
A péntek reggel sem indul jól.
Részvény / Deviza / Áru Már 21 ezer az OTP, 1500 forint felett lesz a Telekom?
Eidenpenz József | 2024. november 14. 12:26
Átlépte a 21 ezer forintot is az OTP ára, a jó gyorsjelentése után a Telekom részvénye viszont süllyed. Mesebeli árakon forgott a bitcoin, razziáztak a kriptós fogadóiroda vezetőjénél. Az európai tőzsdeindexek emelkednek, de nagy különbségek vannak az egyes országok között. Csendesen gyengül a forint, drágul a gáz.
Részvény / Deviza / Áru A forint enerváltan, de mégiscsak felébredt csütörtök reggel
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 07:44
A forint árfolyama csak lehheletnyit változott csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Gőzerővel terjeszkedik a Waberer’s
Eidenpenz József | 2024. november 13. 18:44
A Waberer’s International Nyrt. gyorsjelentése szerint mintegy tíz százalékos csoportszintű bevételnövekedést ért el. Erről és stratégiai projektjeik helyzetéről, a 2024 éves kilátásokról beszélt a cég vezetése, szó volt a holding tervezett szervezeti átalakításáról, illetve a Magyar Posta Biztosítók akvizíciójának státuszáról is.
Részvény / Deviza / Áru Még egy-két ilyen nap, és újra 400 alá mehetne forintárfolyam
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 18:27
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szerdára időzítette meglepetését a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 157,06 pontos, 0,2 százalékos emelkedéssel 77 123,76 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru A dollár elintézheti a forintot, a kisbefektetők kriptót vesznek?
Eidenpenz József | 2024. november 13. 12:35
Az európai tőzsdék stagnálnak, a piacok kivárnak a nagyon fontos amerikai inflációs adat előtt. Szétvált a magyar részvények mezőnye a héten, az OTP a húzópapír. A forintra kifejezetten rosszul hat a dollár erősödése, válságot jósol a Graphisoft Park. Kiszálltak az aranyból a brókerek, a kisbefektetők tömegesen jelenhetnek meg a kriptovaluta-piacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG