Egy napos emelkedés után folytatódik az olajár egy hónapja kezdődött eső trendje. Különösen az amerikai WTI esik, 59 dollár alatt van, de a Brent is szépen ereszkedik, 69,15 az ár. Az ismét nagyra nőtt különbséget magyarázza, hogy az amerikai kitermelés csúcson van napi 11,6 millió hordóval, ezzel immár világelső lett, ráadásul a szám valószínűleg átlépi a 12 milliót jövőre, és közben a rengeteg olaj elszállításának nehézségeit is megoldja az infrastruktúra kiépítése.
Emellett Oroszország is csúcsra járatja termelését, és Szaúd-Arábia sem fogja vissza magát. Az amerikai elnök többször kérte az OPEC országokat és minden olajkitermelőt, hogy ne fogják vissza magukat, ő magasnak tartja az olajárat, essen csak a bőséges túlkínálat hatására (úgy tűnik, két év múlva esedékes elnökválasztási kampányában is szerepet játszhat az amerikai benzinár alakulása).
Szaúd-Arábia közben megijedt az árzuhanástól, friss még a 2014-es összeomlás emléke, és megemlítette, hogy kellene egy kis visszafogás a kitermelésben jövőre is, de az amerikai elnök szokásos Twitter-üzenetében jelezte, hogy hallani sem óhajt erről.
Tegnap az amerikai részvénypiacok is úgy zuhantak ismét, ahogy azt októberben láthattuk. A Nasdaq Composite 2,8 százalékkal esett 7200 pontig, így már nincs is sokkal októberi mélypontja fölött, és az S&P 500 is 2 százalékkal került lejjebb, ismét alulmúlva a 200 napos mozgóátlagot, ezzel kiújult az októberben indult eső trend.
S&P 500, újra a kritikus szint alatt |
Ezúttal nagyot zuhant az Apple: 5 százalékot vesztett értékéből a világ legnagyobb cége, 194 dolláron zárt. Az Amazon is nagyot szakadt, 4,4 százalékkal 1636 dollárig, ezzel ismét alulmúlta a trendjelző 200 napos mozgóátlagot. Közel 10 százalékkal került lejjebb a mostanában népszerű chipgyártó, az AMD, de szektortársa, a NVidia is 8 százalékot veszített értékből.
NVidia. Három év alatta a tízszeresére emelkedett, de most pukkad a lufi |
Nemcsak a technológiai szektorban volt fekete nap a tegnapi: a Goldman Sachs is 7,5 százalékot zuhant 206 dollárig, ezzel alul is múlta októberi mélypontját.
Európában ma megnyugodtak a kedélyek, a főbb indexek közel egy százalékot emelkedtek nyitáskor, amiben nem kizárt, hogy ebben szerepet játszik a dollár erősödése, vagyis az euró gyengülése is (az amerikai befektetők számára az árfolyamváltozás miatt olcsóbbak lettek az európai papírok). A délelőtt folyamán azonban olvadnak a pluszok, lehet, hogy ahogy az amerikaiak ébredeznek, kezdik megint az eladást.
A hazai börzén csak az OTP emelkedik, igaz, mindjárt másfél százalékkal 11 170 forintig. A BUX 0,6 százalékkal erősebb ennek köszönhetően, mint tegnap záráskor, 38 350 pont az értéke.