A közműadó végső elfogadott változata a korábbi becslésünknél nagyobb mértékben sújtja a Magyar Telekomot. Ennek oka, hogy az adó mértékét méterenként 125 forintban állapították meg, míg korábban 100 forintos mértékről érkezett bejelentés. Továbbá az adó nem csak a föld alatt futó, hanem a föld feletti vezetékeket is érinti. Az adót nem a helyi önkormányzatok, hanem az állam veti ki - összegzi Gyurcsik Attila, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzési vezetője, milyen változások miatt sújtja a közműadó nagyobb mértékben a különadóval, majd telefonadóval sújtott szektor szereplőit.
A telekom szektor szereplői először a szektorális adót kapták a nyakukba, ezt a kormány ugyan év végén kivezeti, de az idei hiánycél tartásához bevezette már nyártól a telefonadót (hívások és üzenetek után), ennek nagy részét a szolgáltatók áthárították a fogyasztókra. A szektor szereplői egészen októberig azt hihették, vége a kettős adóprésnek: de tévedtek. A közműadó ugyanis őket sújtja, ráadásul mint azt látjuk, az eredeti elképzelésekhez képest jóval nagyobb mértékben.
"A közműadó bevezetése miatt a Magyar Telekomra vonatkozó ez év végi fair érték becslésünket 467 forintra csökkentjük 526 forintról. A következő év végi fair érték becslésünket pedig 483 forintban állapítjuk meg" - mondja Gyurcsik, hogyan változtatták meg prognózisukat a piacvezető, tőzsdén is jegyzett MTelekom kapcsán.
10 milliárd felett lehet a befizetni való - mi lesz az osztalékkal?
Elképzelhető, hogy ezt az adót az EU diszkriminatívnak fogja találni és emiatt vélhetően néhány éven belül módosítani kell a most elfogadott törvényen. |
A Magyar Telekom előzetes becslései szerint 9-11 milliárd forint közműadót fog fizetni 2013-ban, amely jelentős mértékben rontja a társaság szabad készpénztermelő képességét. Az új adó hatására az osztalékfizetés céljából felhasználható összeg, 58 forintra csökkenhet a korábban számolt 66 forintos részvényenkénti árról. Ez még mindig elegendő lehet a „szokásos” 50 forintos részvényenkénti osztalék kifizetésére. A társaság menedzsmentje azonban jellemzően a fenti részvényenkénti 8 forintnál nagyobb tartalékot szokott hagyni a váratlan eseményekre. Így kérdéses, hogy tartósan is képes-e ezt a mértékű osztalékot kifizetni a részvényeseknek - véli Gyurcsik.
"Ebben az esetben is alapvetően azzal számolunk, hogy a társaság 45 forintra csökkenti az osztalékfizetés mértékét a korábbi 50 forintról a 2013-as eredmény után, ami még mindig igen vonzó osztalékhozamot biztosít a részvényeseknek. Továbbá a 2012-es eredmény után a társaság kifizetheti a szokásos 50 forint osztalékot és pusztán 2014-ben dönt az osztalékvágás mértékéről. Ez azért lenne ésszerű lépés, mert ez esetben már láthatóak lennének az adónak a piaci versenyre és az árakra gyakorolt hatásai. Így felmérhető lenne az is, hogy milyen mértékben képesek a szolgáltatók áthárítani az új terhet a fogyasztókra" - írja elemzésében a Concorde szakértője.
A közműadó sávos kialakítású, ami annyit tesz, hogy 170 km-es vezetékhosszig pusztán az adó 20%-át, 170- 250 km között az adó 40%-át, 250- 300 km között pedig az adó 80%-át kell fizetni. A teljes adómértéket 300 km felett fizetik a szolgáltatók. A Magyar Telekom 80 000 km vezeték után fizet adót.