6p

Rossz hangulatba kerültek a befektetők, jókora zuhanást könyvelhettek el az amerikai tőzsdék, az eladási hullám pedig megjelent a világ többi részén is. Sajnos, ilyen helyzetben a forint sem számíthatott túl jóra, át is lépett egy fontos szintet. 

Pocsék hangulat lett úrgá a piacokon, részben az amerikai céges eredmények, a mesterséges intelligenciába vetett bizalom megingása, valamint a kínai gazdasággal szembeni várakozások miatt. A kedvezőtlen fordulat a forint árfolyamán is jól látszik. Az euró árfolyama csütörtök délelőtt már a 394 feletti szinten is járt, szemben például a hétfő reggeli alit több mint 390 forintos összeggel. 

Az euró/forint árfolyama áttörte az 50 napos mozgóátlagot, mely így 391,78-nál képez támaszt, a következő fontos ellenállás a 30 napos mozgóátlag 393,59-nél, melyet a 395-ös szint követ - kommentálták a magyar deviza vesszőfutását az Equilor szakértői, egyben ismertetve a gyengülés esetleges államásait.

Miért?

A forint értékvesztése nem Magyarország-specifikus folyamat, hanem világszerte az eladók vették kezükbe az irányítást. Az amerikai piac szerdán csapnivaló teljesítményt nyújtott. 

Az Alphabet és a Tesla nem elég jó gyorsjelentése a keddi tőzsdezárás után jelent meg, így igazán csak szerdán fejtette ki a hatását a kereskedésre. Ez igencsak keménynek bizonyult. Az ázsiai tőzsdék követték amerikai társaikat a meredek lejtőn szerdán, a tokiói vezető index a kereskedés egyik szakaszában megjárta az ezerpontos mélységet is – derült ki az AP beszámolójából. Az amerikai részvényindexek 2022 óta a legnagyobb veszteségeiket szenvedték el, miután nem tetszett a befektetőknek az Alphabet és a Tesla második negyedéves gyorsjelentése.

Zuhanás a piacokon
Zuhanás a piacokon
Fotó: Pixabay

A szakértők úgy látják, hogy az a felhajtás, ami több mint egy éve a mesterséges intelligencia körül kialakult, elérkezhetett a csúcspontjára. Innen lefelé vihet az út, miután az elemzők nem látják, hogyan hozhatna profitot az MI miután óriási befektetésekkel bevezették a legnagyobb vállalatok működtetésébe. A japán Nikkei végül 2,7 százalékkal csökkent a kereskedés első felében. A dél-koreai Kospi 1,9, a hongkongi Hang Seng 1,2, a Shanghai Composite 0,8, az ausztrál S&P/ASX-200 1,1 százalékot veszített az értékéből. A lejtmenetet a technológiai részvények vezették. A Samsung Electronics és a Nintendo kettő-kettő, a Tokyo Electron öt százalékkal gyengült. A Toyota Motor részvényei is veszítettek értékükből két százalékot, a Sony Groupnál négyszázalékos mínuszt jegyeztek fel.

A „katasztrófa” elkerülése kevésnek bizonyult

A Tesla és az Alphabet jelentése ugyan nem volt katasztrofális, ám kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy mi várható az amerikai tőzsdék technológiai nagyágyúitól – mondta Sam Stovall, a CFRA pénzügyi kutatóintézet vezető befektetési stratégája. Miután a befektetők nem tudják a választ, a „biztonság kedvéért” szabadulnak technológiai részvényeiktől, és majd csak ez után teszik fel a kérdést, hogy milyenek voltak a számok.

A túláradó óvatosság legnagyobb áldozata a Tesla volt, amelynek részvényei 12,3 százalékkal gyengültek a szerdai kereskedésben. Az autógyártó 45 százalékkal csökkent profitról számolt be, így a nyereség elmaradt az elemzők szerény várakozásaitól is. Az Alphabet megúszta ötszázalékos mínusszal, miután a vártnál jobb árbevételről és profitról számolt be tavaszi negyedéve után. Mindkét vállalatnál a mesterséges intelligenciára költött összegek megtérülésével kapcsolatban bizonytalanodtak el a befektetők. A Tesla legfontosabb ígérete ezzel kapcsolatban az autonóm módon közlekedő robotaxi kifejlesztése, amellyel egyelőre nem tudott előállni a vállalat, pedig évek óta ígéri. A tőzsde elkezdett kételkedni abban, hogy az MI belátható időn belül elkezdi visszahozni azt a pénzt, amit
elköltöttek rá.

A kisebb vállalatok lehetnek a változás nyertesei

A változásnak vannak nyertesei is, amit a kisebb tőzsdei kapitalizációjú vállalatok részvényeit tartalmazó Russell-2000 index alakulása mutat. Ez a mutató ugyan szerdán a negatív hangulatban 2,1 százalékkal gyengült, ám az elmúlt tíz napból hétben legalább egy százalékot erősödött. A befektetők ugyanis a nagy cégek részvényeiből kivont pénzüket részeben a kisebbekbe fektetik. Az infláció ugyanis csökken az USA-ban, a júniusi 0,1 százalékos havi csökkenéssel már a harmadik egymást követő hónapban zsugorodott, és az éves ráta 3,0 százalék volt a májusi 3,3 százalék után. Ez elhozhatja a Fed régen vált kamatcsökkentését, ami élénkítheti a fogyasztást, erősítve az ebből élő vállalatokat. A frissen nyilvánosságra került beszerzőimenedzser-index, amit a gazdasági növekedés legjobb előrejelzőjének tartanak szintén biztató képet mutat. A kompozit mutató 54,8 pont lett az elemzők 54,2-es várakozásával szemben. A szolgáltatások PMI-je 56, a feldolgozóiparé 49,5 pont lett. Az 50 pont feletti adatok a vállalatok aktivitásának bővülését mutatják.

Az amerikai és ázsiai tőzsdéken látott kiábrándulás Európát is elérte: csütörtökön kora délelőtt a vezető indexek közül a londoni FTSE-100 majdnem 1 százalékos mínuszba került. A frankfurti DAX 1,4, a párizsi CAC pedig 1,8 százalékos esést könyvelhetett el a kereskedés első óráiban.

Budapest sem lett kivétel, igaz, visszafogottabb gyengüléssel kezdte a csütörtöki napot. Nem sokkal 11 óra után a BUX 0,5 százalékos mínuszban volt, miután az OTP 1, a Richter 0,4, a Mol pedig 0,1 százalékkal került lejjebb. A Magyar Telekom viszont ekkor minimális, 0,2 százalékos emelkedésnél tartott.  

Nem bíznak a kínai gazdaságban a befektetők

Az olaj ára csökkent, párhuzamosan számos fontos nyersanyag, például a réz árával, miután a kínai gazdaság teljesítményének javulásával kapcsolatos kétségek felülírták az amerikai készletek zsugorodásáról szóló hírt. A Brent megközelítette a 81 dollár/hordós szintet, a WTI ára hordónként 77 dollár alá esett. A nyersolaj ára a hónap elején elért csúcsa óta folyamatosan csökken, miután a kínai gazdaság kilábalása nagyon halványan alakul. A főként Oroszországból és a Közel-Keletről érkező olajimport-szállítmányok mennyisége 2,3 százalékkal maradt el 2024 első felében az előző év azonos időszakához képest.

Az is kiderült ugyan, hogy az USA kereskedelmi tartalékai 3,74 millió hordóval csökkentek az elmúlt négy hétben, továbbá hogy estek a benzintartalékok is, ám ez nem volt elég ütős érv ahhoz, hogy a kereskedők lemondjanak olajeladásaikról. A földgáz ára 32,8 euró/MWh-ra emelkedett, mert az elhúzódó karbantartások és egy váratlan norvégiai meghibásodás miatt zsugorodott a kínálat a kontinensen. Európa erős gázpiaci kiszolgáltatottsága miatt a 83 százalékig feltöltött tartalékok sem állták útját a közel háromeurós drágulásnak egy nap alatt. Az arany kereskedése megjárt egy kisebb dombot szerdán. A nap elején és végén 2400 dollárt kellett adni unciájáért, ám napközben elérte az ár a 2432 dollár is.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A kriptósok piacán is a negatív irány volt a jellemző. A bitcoin 1,9 százalékos árfolyam-csökkenésével párhuzamosan az Ethereum 5, a Solana 4,5 százalékkal zuhant, de a Dogecoin is bő 3 százalékkal értékelődött le. 

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21850 21510 21950 +1,77% 0 0 5 270 219 310 HUF 2024-12-23 17:12:06
MOL 2692 2662 2712 +0,30% 0 0 699 892 360 HUF 2024-12-23 17:05:20
MTELEKOM 1274 1262 1274 +0,79% 0 0 279 234 726 HUF 2024-12-23 17:05:16
RICHTER 10480 10450 10560 0,00% 0 0 791 991 250 HUF 2024-12-23 17:05:22
OPUS 504 501 505 -0,98% 0 0 64 614 682 HUF 2024-12-23 17:05:24
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Karácsonyi csoda történt a forinttal? Hogy lehet ez?
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 08:07
Jót tett a halászlé?
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mennyit kell fizetni az euróért karácsonykor!
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 08:24
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda reggel kedd estéhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Kész, vége, eltűnnek a kárpótlási jegyek?
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 10:58
A Nemzetgazdasági Minisztérium december 20-ai közleményéből derült ki, hogy kezdeményezték a kárpótlási jegyek törlését a Budapesti Értéktőzsde értékapírlistájáról. De, hogy a tőzsdei kivezetésre milyen feltételekkel kerül sor, arról egy nappal az utolsó kereskedési nap előtt nem közöltek semmit. A befektetők sötétben tapogatóznak.
Részvény / Deviza / Áru Jelentős üzletet hozott tető alá a hazai tőzsde üdvöskéje
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 13:34
Az AutoWallis lehet partnerével közösen a Nissan importőre Romániában.
Részvény / Deviza / Áru Mi történik majd pénteken a forinttal? Most indul a Mikulás-rali?
Eidenpenz József | 2024. december 23. 12:53
A BUX index szépen emelkedik, a Gránit Bank részvénye jól debütált, de Európában már nem ennyire egyértelmű a helyzet. A forint gyenge, nagy kérdés, mi lesz a pénteki felemás napon. Jó szezonra számítanak az iPhone-értékesítésben, indulhat a Mikulás-rali, szomorkás lehet a kriptósok karácsonya.
Részvény / Deviza / Áru Versenytársa akadt az OTP-nek a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 10:36
Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel.
Részvény / Deviza / Áru Most azt érdemes megnézni, mennyit kell fizetni a dollárért!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:04
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ilyet is ritkán látni a parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 18:09
Sem a részvényindex, sem a blue chipek ára nem mozdult számottevően a pénteki kereskedési nap zárására.
Részvény / Deviza / Áru Megnyugodott a forint, vámháborús veszély Nyugat-Európában
Eidenpenz József | 2024. december 20. 12:37
Nagyot esnek az európai indexek, amiben szerepe lehet annak, hogy Donald Trump vámokkal fenyegette meg az EU-t, de az USA-ban is a rossz kezdés valószínű. Két napja esnek a kriptovaluták, a bitcoin 95 ezer dollár alá süllyedt. A forint viszont megnyugodott és a BUX is pluszban töltötte a délelőttöt. Vásárolnak a nagykutyák.
Részvény / Deviza / Áru Pofozgassa meg az arcát, mielőtt megnézi, mit csinált a forint!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 07:39
Itt vannak a péntek reggeli árfolyamok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG