Lendületesen indult a nap a legtöbb részvénypiacon, a dollár gyengült és emelkedtek a nyersanyagárak miután az EU-csúcson szóban sikerült megállapodni az új, állandó európai mentőmechanizmus, az ESM létrehozásáról és több kisebb kérdésben is egyetértésre jutottak az uniós vezetők. A kommentárok többsége viszont már reggel hangsúlyozta, hogy a lényeges görög válság kérdésében nem jutottak előre a tárgyalások. Az euró napközben az 1,32-es szint fölé erősödött a dollárral szemben, az olaj ára pedig átlépte a 100 dollárt. Drágult az arany is. Délután azonban egymást érték a rossz hírek, elsősorban vállalati fronton és az amerikai gazdaságból.
Megbetegítette a hangulatot a gyógyszergyártó
A Pfizer amerikai gyógyszergyártó nyeresége az egy évvel korábbi 2,89 milliárd dollárról, azaz részvényenként 36 centről, 1,44 milliárd dollárra, részvényenként 19 centre esett vissza a negyedik negyedévben, miután egyszeri adótételek és a Lipitor koleszterincsökkentő kizárólagos gyártási jogának lejárata csökkentették a bevételeket. A Pfizer, amely értékesítéseit tekintve a világ első számú gyógyszergyártója, éves összehasonlításban 3,5 százalékkal alacsonyabb, 16,74 milliárd dolláros árbevételt ért el a negyedik negyedévben. Az egyszeri tételek nélkül számított nyereség 47 centről 50 centre nőtt. Elemzők 47 centes kiigazított részvényenkénti nyereséget és 16,61 milliárd dolláros árbevételt vártak.
A negyedik negyedévi adatok már egy hónapot tartalmaznak abból az időszakból, amikor már nincsen érvényben a Pfizer legnyereségesebb termékének számító, a koleszterincsökkentő Lipitor kizárólagos amerikai értékesítési joga. A negyedik negyedévben a Lipitor értékesítéséből származó árbevétel 24 százalékkal 2 milliárd dollárra csökkent. Az Egyesült Államokban 24 százalékos visszaesés volt. A Pfizer csökkentett az idei évre vonatkozó eredmény előrejelzésén. A korábban közölt 2,25-2,35 dolláros részvényenkénti nyereség és 62,2-64,7 milliárd dolláros árbevétel helyett immár 2,2-2,3 dolláros részvényenkénti profitot és 60,5-62,5 milliárd dolláros bevételt remél az amerikai gyógyszergyártó. A társaság papírjaival 21 centtel magasabb árfolyamon 21,79 dolláron kereskedtek az amerikai nyitás előtt a határidős piacon.
Rossz hír az amerikai lakáspiacról
A szakértők által vártnál nagyobb mértékben csökkentek az amerikai lakóingatlan árak novemberben - derült ki az S&P/Case-Shiller lakásárindexből. Novemberben az Egyesült Államok 20 legnagyobb városában a lakásárak 0,7 százalékkal kerültek lejjebb szezonálisan kiigazítva, jelentősebben a szakértők által várt 0,5 százalékos csökkenésnél. A lakásárak 3,7 százalékkal maradtak el tavaly novemberhez képest a húsz legnagyobb amerikai városban. Októberben az éves szintű csökkenés szerényebb, 3,4 százalék volt.
Az amerikai lakóingatlan-piac továbbra is lanyha az alacsony árak és kamatok ellenére, elsősorban a lassú gazdasági növekedés, illetve a szigorúbb jelzáloghitel feltételek miatt. A múlt héten hozzák nyilvánosságra, hogy 2,2 százalékkal 307 ezerre csökkent az új építésű lakóingatlanok decemberi értékesítésére. Az új építésű lakások decemberi értékesítési középára 210.300 dollár volt, 12,8 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Tavaly összesen 302 ezer új lakóingatlan talált gazdát, 6,2 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban.
Elbizonytalanodtak az amerikai fogyasztók
Gyengült az amerikai Conference Board gazdaságkutató intézet fogyasztói bizalmi mutatója januárban a szakértők által várt erősödés helyett. Az 5000 háztartás megkérdezése alapján készülő index 61,1 pontra csökkent a decemberi 64,8 pontról. A szakértők 68 pontot vártak januárra. A jelenlegi helyzet megítélését jelző részmutató a decemberi 46,5 pontról 38,4 pontra esett, miközben a hat havi várakozások alindexe szerényebben, 77 pontról 76,2 pontra változott.
A "jelenleg nehéz-e munkához jutni?" - kérdésre a felmérésben részt vevők 43,5 százaléka felelt igennel, több a decemberi 41,6 százaléknál. Eközben 6,6 százalékról 6,1 százalékra mérséklődött azoknak az aránya, akik szerint "van bőven munkahely". A következő hat hónapban több munkahelyre számítók aránya a decemberi 14 százalékról 16,2 százalékra nőtt, a kevesebb munkahelyet várók aránya 20,2 százalékról 19,5 százalékra mérséklődött. A megkérdezettek 13,8 százaléka vár bérnövekedést a következő hat hónapban. Ez az arány decemberben nagyobb, 16,3 százalék volt. A bércsökkenésre számítók aránya eközben 14,3 százalékról 14,7 százalékra nőtt.
Tőzsdezárás Budapesten
A BUX 1 százalékos veszteséggel zárta a napot, a vezető részvények az OTP kivételével drágultak. Az OTP 1,1 százalékkal drágult, 4046 forintra, a Mol 2,1 százalékkal gyengült, 18895 forintra, a Richter 1,1 százalékot veszített, 36800 forinton fejezte be a napot, a Magyar Telekom szintén 1,1 százalékos veszteséggel zárt, 534 forinton zárt.