Tegnap újabb rekordot értek el az amerikai tőzsdék a készülő amerikai gazdaságsegítő program és az oltásokkal kapcsolatos remények által hajtva. Kínában 2009 óta először mínuszba ment a fogyasztói árak változása, azaz negatív lett az infláció, ami nem jó jel. Állítólag körvonalazódik a Brexit-megállapodás, ma Boris Johnson brit miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke találkoznak, de ilyet a sok fordulat után már csak félve merünk leírni.
A kínai indexek 1,2 százalék körüli mértékben estek ma reggelre. De a többi ázsiai tőzsdén és Európában jó a hangulat, a Stoxx 600 EU-s index 0,5 százalékos pluszban van. Az amerikai határidős indexek is szerény pluszban járnak. A hazai BUX index 2,7 százalékkal messze felülteljesíti Európát, a varsói mutató is csak 1,2 százalékot ment ma.
Remekel az energia- és a bankszektor
Az OTP és a Mol együtt húznak, a bankpapír 3,8, az olajcég 3,6 százalékkal emelkedik. Ez egyébként, kisebb mértékben ugyan, de összeurópai jelenség. A Stoxx 600 Oil & Gas ágazati részvényindex ugyanis 1,9, a hasonló bankpapír-index 1,2 százalékkal ment fel ma. A Richter 1,1 százalékkal drágul, a Telekom pedig közel egy százalékkal esik. Az utóbbi napokban száguldó Rába ma nagyjából stagnál.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint is nagyon erősödik, az euró 355,80, közel három forinttal van a tegnap késő esti érték alatt. A dollár ma izmosodott, emiatt is esnek a nemesfémek, de egy százalékkal drágul az olaj és a réz. Az általános optimizmus nem tesz jót a menekülő-eszközöknek, az aranyhoz csatlakozott a digitális aranynak tartott bitcoin is. Az utóbbi 24 órában négy százalékkal 18 ezer dollárra esett.
Sok halott a németeknél, Merkel szigorítana
A koronavírus-hírek pedig nem jók.
Angela Merkel kancellár a német parlament (Bundestag) általános vitájában karácsony utánra kemény lezárásokat kért politikustársaitól. Az esetek száma riasztó szinten van - mondta az intenzív terápiás betegek növekvő számára és a növekvő halálozásokra utalva. A kapcsolattartók száma túl magas, a csökkentésük nem elegendő. Tennünk kell valamit, a tartományi és a szövetségi kormányok együtt – tette hozzá.
Nemrég a tartományi vezetők is többször elismerték, hogy Angela Merkel prognózisai a járványról sajnos eddig eléggé pontosnak bizonyultak.
Magyarországon a vírus tovább terjed, amiről itt írtunk. Az EU-s gazdaságsegítő csomag kérdése nem tisztázódott, bár a kormány már elkezdett sikerről beszélni.
Kihalóban vannak a Tesla-shortosok
A Visual Capitalist szemléletes ábrája szerint rég nem látott alacsony szintre, a részvények mintegy öt százalékára esett a Tesla-papírokra kötött short üzletek aránya. Más statisztikákból is ez látszik, forgalomban levő részvények mennyisége 947,9 millió darab, a shortolt papíroké 48 millió körüli (november 15-én).
A Marketbeat szerint ez mindössze egy napi részvényforgalomnak felel meg, ami nagyon alacsony értéknek számít, optimizmust tükröz a részvény piacán. (Vagy a korábban kötött short üzletek kényszerű likvidálását az áremelkedések miatt, lényegében a shortosok kihalását – a szerk.) Ennél a mutatónál az 1 és 4 közötti értéket erős optimizmusnak, a 10 felettit erős pesszimizmusnak tekintik az adott részvénnyel kapcsolatban.
A tavalyi csúcs egyébként 200 millió darab short részvény körül volt, azaz a jelenlegi részvénymennyiség ötszöröse. (Lásd még: Tőkét emel a Tesla.)
Most a kígyókkal van baja Musknak
A Tesla berlini “gigafactory”-jának (óriásgyárának) építkezését ezúttal az erdőben téli álmot alvó kígyók fenyegetik. Egy németországi bíróság felszólította a céget, függessze fel az erdő kiirtását a gyár tervezett helyén.
A környezetvédők szerint a fák kivágása veszélyeztetheti a hibernált kígyókat (coronella austriaca). A hatóságok megvizsgálják az aktivisták állításait a homokgyíkokról is (lacerta agilis). Októberben három fa kivágása miatt álltak a munkálatok néhány napig. A helyiek aggódnak a gyár által a vízkészletekre gyakorolt hatás miatt is, ezért a Tesla már 3,3 millió köbméterről 1,4 millió köbméterre csökkentette a tervezett vízfogyasztását – írta a Yahoo Finance.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.