A mai kijárási korlátozások háttérbe szorítják a holnapi oltások adta reményt – foglalták össze a mai tőzsdenapot. Pedig az is pozitív hír volt, hogy “a tőzsdék egy 90 éves nénire figyelnek”. Az első, Nagy-Britanniában koronavírus ellen beoltott 90 éves hölgy képei bejárták a világsajtót, de a tőzsdék ezt már napokkal, hetekkel előbb beárazhatták.
Új fejlemény volt, hogy a Pfizer-Biontech oltásról érkezett egy pozitív nyilatkozat, egy előzetes hatósági vélemény az FDA-tól, de ez sem keltett nagy hullámokat. Sok amerikai régióban döntöttek viszont lezárásokról. De a héten sok esemény várható, az EU-csúcs és az európai uniós csomag, az amerikai mentőcsomag, a Brexit, a Fed és az EKB ülései. Mivel még egyik témában sincs átütő előrelépés, a piacok keveset mozogtak.
Átlag felett a BUX
Az S&P 500 index jelenleg 0,2 százalékos pluszban van, miközben a Nasdaq 100 index 0,3 százalékkal esik. A német index 0,1 százalékkal emelkedett, a francia 0,2-vel esett.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A BUX index bőven az európai átlag felett, 1,2 százalékkal emelkedett. Az OTP 2,1, a Richter 1,3 százalékkal ment fel, miközben a Mol és a Telekom kissé süllyedt. A Rába az utóbbi napok árrobbanása után ma hét százalékkal esett. A forint erősödött, 359,10 az euró, 90 fillérrel a tegnap esti ár alatt.
Az infláció és a magyar állampapír
A ma közzétett inflációs adat szerint októberhez viszonyítva 0,2 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak, az elmúlt év azonos időszakához képest 2,7 százalékkal nőttek.
Lassult az infláció novemberben, de az ingyenes parkolás és az üzemanyagár-csökkenés nélkül stagnált volna. Az idén 3,3 százalékos infláció várható, jövőre pedig 3,2 százalékkal lehet számolni a mostani kilátások alapján – írta Németh Dávid, a K&H Bank Zrt. vezető makrogazdasági elemzője.
Ha az elemzőnek igaza lesz az inflációval kapcsolatban, a PMÁP inflációkövető kötvények legközelebb 4,3, illetve 4,7 százalékos kamatot fizetnek majd. (A három, illetve öt éves, jelenleg kapható papírok, amelyek 1,0, illetve 1,4 százalékos kamatprémiumot fizetnek az infláció felett.) A MÁP Plusz ezzel szemben egy év után 3,75, öt év után évi 4,95 százalékot fizet.
Forinterősödés jövőre?
Nagy forinterősödés jöhet jövőre, de valami korlátot szab neki – írtuk délután. A Concorde Értékpapír elemzői szerint
ha az EU-s csomag problémája megoldódik, és a 2021-es fellendülés jelei látszanak már, az jelentős forintkorrekciót okozhat. A forint idei gyengülésének jelentős része korrigálódhat jövőre.
Tőkét emel a Tesla
A Tesla tegnap még hatalmasat ugrott, mintegy hét százalékkal új történelmi csúcsra. Tőzsdei összértéke is elképesztő, 600 milliárd dolláros szintre ment fel. Ma viszont három százalékos mínuszban van. Talán azért, mert nagy tőkeemelésről számolt be.
Az elektromosautó-gyártó ötmilliárd dolláros tőkeemelést hajd végre. Tíz nagybank, köztük a Goldman Sachs, a Citigroup Global Markets és a Morgan Stanley értékesíti a részvényeket. Az új tőkével a Tesla csökkenti adósságszintjét, és új járműmodelleket szeretne piacra dobni. Három hónapon belül ez a második tőkeemelés a cégnél – írta az N-Tv.de.
Kína miatt van csúcson a vasérc
Újabb nap, újabb vasércár-rekord – írja a Mining.com.
A vasérc ára tovább erősödött hétfőn, miután a kínai import meghaladta az egymilliárd tonnát, csökkentek a kikötői készletek és az ország acélgyártói – amelyek a világ termelésének több mint felét adják – felpörgették a termelést. A Fastmarkets MB adatai szerint az Észak-Kínába (CFR Qingdao) importált 62 százalékos vasérc pénteken tonnánként 146,93 dollárért cserélt gazdát, ami 2013 márciusa óta a legmagasabb szint. Idén már 60 százalékkal drágult ez a nyersanyag.
Egy munkás miatt szárnyalt tovább a Cameco
Nagyot ugrott a Cameco, a világ egyik legfontosabb uránérc-termelőjének árfolyama hétfőn is. Egy munkás koronavírus-tesztje pozitív lett, ami veszélyezteti a kitermelést a nagyon fontos Cigar Lake bányában. Paradox módon ez a részvények emelkedését okozza, mert a kisebb termelés kisebb kínálatot, ezzel növekvő uránárakat okozhat a szabadpiacon.
Nagyon hasonló jelenséget lehetett megfigyelni tavasszal is, amikor lezártak egyes bányákat a vírus miatt – derül ki a zeroHedge írásából. (Az uránbányákat segítő másik fontos eseményről tegnap itt írtunk.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.