5p

A magyar miniszterelnök optimista volt a tegnapi varsói csúcs után, Angela Merkel szerint ugyanakkor egyelőre nincs megoldás a vétó ügyében. Eközben Manfred Weber is előjött a B-tervvel, amellyel kipöckölnék a helyreállítási alapból Magyarországot és Lengyelországot.

Jó esély van arra, hogy a csütörtökön kezdődő EU-csúcson megállapodás születik a magyar-lengyel vétó ügyében, jelentette ki tegnap Orbán Viktor Varsóban, miután néhány héten belül harmadszor egyeztetett Mateusz Morawiecki lengyel kormányfővel, valamint találkozott a nagyobbik lengyel kormánypárt elnökével, Jaroslaw Kaczynskival és a mérsékeltebb, kisebbik kormánypárt vezetőjével, Jarosław Gowin miniszterelnök-helyettessel is. 

Egy pennyt sem veszítünk?

A magyar kormányfő a Polsat lengyel televíziónak úgy fogalmazott:

Ha a következő napok tárgyalásai a kívánatos irányban haladnak, akkor jó esélyünk van a győzelemre.

Egy másik lengyel televíziónak, a TVP-nek arról is beszélt, hogy a német uniós elnökséggel folytatott tárgyalások „elég ígéretesek”, a megállapodás pedig előnyös lehet Magyarország, Lengyelország és az EU számára is. Részleteket a készülő kompromisszumról ugyanakkor nem közölt.

Éjszakai bevetés: Orbán Viktor és Mateusz Morawiecki találkozója Varsóban 2020. december 8-án. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Éjszakai bevetés: Orbán Viktor és Mateusz Morawiecki találkozója Varsóban 2020. december 8-án. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

A miniszterelnök továbbra is úgy véli, hogy azokat a jogállamisági kérdéseket, amelyeknek nincs semmi közük a pénzügyi kérdésekhez, külön kell választani a költségvetési ügyektől. Szerinte nem szabad pénzügyi szankciókat kiszabni például azért, mert valamelyik tagállam nem követi az európai irányvonalat gender- vagy migrációs ügyekben.

Hozzátette: Budapest és Varsó között egyetértés van minden főbb témában, és kitartanak egymás mellett a tárgyalások végéig. Szerinte a két ország együtt elég erős a pénzügyi érdekeik megvédéséhez, és

egyetlen pennyt sem fognak veszíteni.

Más források szerint ugyanakkor nagyon is sokat veszíthet a két ország, hogyha ragaszkodik a vétóhoz. Ebben az esetben ugyanis az Európai Bizottság életbe léptetné a B-tervet, azaz kihagyná őket a koronavírus-válság okozta gazdasági károk enyhítését célzó, 750 milliárd eurós helyreállítási alapból. Ezáltal Lengyelország 23,1, Magyarország 6,2 milliárd eurótól esne el egyes számítások szerint.

Sorsdöntő hét

Korábbi hírek szerint a két kormánynak tegnapig kellett jeleznie, hogy hajlandók elállni a vétótól, ellenkező esetben életbe lép a B-terv. Most úgy tűnik, hogy ez a fenyegetés az uniós nyomásgyakorlás része volt, azaz a határidőt rugalmasan kezeli Brüsszel és a német uniós elnökség is.

Egy berlini kormányközeli forrásunk korábban szintén azt valószínűsítette, hogy valamilyen megállapodás lesz:  

Sok tárgyalásra számítok. Valamilyen eredményre szükség van. Az uniós költségvetést el kell fogadni.

Ezzel párhuzamosan tegnap Michael Roth, Németország uniós ügyekért felelős államminisztere Brüsszelben azt mondta: felelőtlenség lenne tovább késleltetni a helyreállítási alapból származó források elosztását, a német uniós elnökség pedig egy, az összes tagállam számára elfogadható megállapodás létrejöttén dolgozik. Szerinte ez a hét meghatározó lesz.

Angela Merkel német kancellár ma a német parlamentben úgy fogalmazott: egyelőre nincs megoldás az EU-s források körüli kérdésekre.

Továbbra is keresik a megoldásokat arra, hogyan lehet feloldani a magyar-lengyel blokádot úgy, hogy megtartják a jogállamisági mechanizmust, fűzte hozzá.

A B-terv, azaz Magyarország és Lengyelország kihagyása az alapból  továbbra is reális lehetőség.

Szeretnénk Európát összetartani, de ha továbbra is fennmarad a magyar és a lengyel kormány blokádja, akkor támogatni fogjuk a B-tervet, hogy nélkülük haladhassunk előre

figyelmeztetett tegnap Manfred Weber, az Európai Néppárt európai parlamenti frakcióvezetője.

Mi áll a háttérben?

A krízis azután robbant ki, hogy Magyarország és Lengyelország megvétózta a 2021-2027 közötti uniós költségvetést és a helyreállítási alapot magában foglaló jogalkotási csomagot a jogállamisági mechanizmus (az uniós pénzek kifizetésének jogállamisági kritériumokhoz kötése) miatt.

A mechanizmusról a júliusi EU-csúcson előzetes megállapodás született, azt azonban ősszel a német uniós elnökség - főleg az Európai Parlament nyomására - szigorította.

Orbán Viktor szerint az EU nem határozza meg pontosan, hogy mi a vélt jogsértés, kettős mércét alkalmazhat, ami önkényesen politikai alapú költségvetési szankciókhoz vezethet. Magyarul: a kormányfő attól tart, hogy a mechanizmus politikai-gazdasági furkósbotként szolgál majd az „illiberális államok” megfegyelmezésére.

Ezzel szemben Brüsszel szerint a mechanizmus lényege, hogy az uniós pénzek kifizetését a jövőben egyértelműen jogállamisági kritériumokhoz kapcsolják – tehát csak olyan ország kaphat a közös pénzből, amely betartja a demokrácia játékszabályait.

A vétó ügye és az annak nyomán előállt patthelyzet az e hét csütörtöki-pénteki EU-csúcs egyik fő témája lesz.

A helyreállítási alap szűkítésének veszélyéről itt (Meredek, de nem kizárt lehetőség a nukleáris opció), a vétó hátteréről itt (Orbán Viktor vagy Brüsszel rántja előbb félre a kormányt?), a német álláspontról pedig itt írtunk (Megtudtuk a német kormánytól, mit gondol Orbán Viktor vétójáról.)

A nemzetközi gazdasági hatásokat ebben a cikkben (Ők lesznek Orbán Viktor vétójának a nagy vesztesei), a magyarországi következményeket pedig ebben az írásban (Magát is lábon lövi a magyar kormány, ha bukik az uniós csomag) elemeztük.

Jegyzetünket arról, hogy a magyar kormány feladná-e az EU-tagságot, itt olvashatják (Mire készül Orbán Viktor? Az EU elhagyására?).

Videókommentárunkat az eseményekről és az EU szétszakadásának veszélyéről pedig itt tekinthetik meg:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kicsit javult a hangulat az euróövezetben, de ez nem az igazi
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 17:03
Van hová fejlődni még.
Makro / Külgazdaság Elektromos járművekkel erősít az Erzsébet-táborok alapítványa, nem is akárkitől
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 16:42
A Mészáros Lőrinc köreihez tartozó cég nyerte az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyerekekért Alapítvány elektromos járművekre kiírt közbeszerzését.
Makro / Külgazdaság „Hiába emelkedik a bérek vásárlóereje, a fogyasztói bizalom erősítéséhez ez nem elég”
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 13:08
Elemzői véleményeket szedtünk csokorba, ami megkönnyítheti a mai béradat összefüggésbe helyezését.
Makro / Külgazdaság Most Ön is kérdezhet Kéri Lászlótól! Ma délután fél 4-kor a Klasszis Klub Live!-ban
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 08:57
Politológus, szociológus, tanár vendégünkkel alapvetően a hazai bepolitikai helyzetet járjuk körül. Olyan kérdésekre keresünk választ, mint hogy megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter, kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig, meddig marad szankciós listán Rogán Antal, vagy hogy mi lesz a régi ellenzékkel? De nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, ehhez elég csak egy ingyenes regisztráció.
Makro / Külgazdaság A keresetek növekedése alábbhagyott novemberben
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 08:30
Novemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 695 100, a kedvezmények figyelembevételével nettó  478 ezer forint volt. 
Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG