4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország megvétózza az uniós költségvetést, és a helyreállítási alapot. Mindez azzal jár, hogy a válság vesztesei, a dél-európai országok, komoly érdeksérelmet szenvednek.

Hétfőn délután derült ki, hogy levélben tájékoztatta Orbán Viktor miniszterelnök Angela Merkel német kancellárt, Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét és Charles Michelt, az Európai Tanács elnökét arról, hogy a magyar kormány megvétózza az EU hétéves költségvetésével és a helyreállítási alappal kapcsolatos jogalkotást.

A háttérben az áll, hogy a magyar kormány nem szeretné, ha a támogatások a jogállamiság feltételeihez lennének kötve. A miniszterelnök sajtófőnöke, Havasi Bertalan ezt úgy kommentálta: az intézkedés veszélyezteti a tagállamok közötti bizalmat, emellett Magyarország érdekeit, ha a következő hétéves költségvetést, illetve a rendkívüli helyreállítási csomagot olyan feltételekhez kötnék, amelyek pontosan nem határozzák meg, hogy mi a vélt jogsértés, és önkényesen vezethetnek politikai alapú költségvetési szankcióhoz kettős mérce alkalmazásával. Magyarország számára alapvetőek a közös értékek, beleértve a jogállamiságot, ezek érvényesülését és alkalmazását a magyar embereknek kell megítélniük, akik erre ugyanúgy képesek, mint bármely más európai nép. Az Orbán kormánnyal kevésbé szimpatizálók persze azt mondják, hogy a jogállamiságra eddig fittyet hányó kabinet attól tart, hogy az Európai Bizottság ezzel egy való "fegyelmező eszközt" kapna a kezébe, ami nem érdeke a miniszterelnöknek.

Orbán Viktor és Charles Michel könyökpuszija a nyár brüsszeli EU-csúcs előtt - a mostani vétó medvepuszi lett (Fotó: Európai Tanács)
Orbán Viktor és Charles Michel könyökpuszija a nyár brüsszeli EU-csúcs előtt - a mostani vétó medvepuszi lett (Fotó: Európai Tanács)

A nagyokban bízhatnak Orbánék

Függetlenül attól, hogy melyik olvasatot fogadjuk el, a magyar (és a szintén bejelentett lengyel) vétó, az egyébként sem gördülékeny európai folyamatokat biztosan meg fogja akasztani. A nagy kérdés, hogy az EU lenyeli-e a békát, vagy megpróbál példát statuálni ebben az esetben. Feltételezhető, hogy a magyar és a lengyel kormány úgy érzi, nagyobb a baj jelenleg, minthogy a közösség leragadjon a jogállamisághoz kötött támogatásoknál, és fel fogják annyira puhítani az előírást, amely már a két érintett ország számára is elfogadható. Ebben már csak azért is bízhatnak, mert a magyar kormánnyal nem feltétlen szimpatizáló francia elnök, Emmanuel Macron a közelmúltban a gyors gazdasági segítség oltárán hajlandónak mutatkozott komoly engedményekre. Európa nagyasszonya, Angela Merkel pedig eddig sem konfrontálódott élesen a magyar kormánnyal.

A nyár folyamán megvívott költségvetési csaták folyamán egyébként a francia-német páros jóvoltából már történt a magyar kormány számára kedvező változás. Akkor ugyan az Európai Unió arról határozott, hogy a jövőben demokratikus normákhoz kötheti az uniós pénzek kifizetését, azonban az eredeti javaslatot jelentősen felvizezték, amit a magyar kormány elfogadhatónak tarott, így a szakértők azt jelezték, hogy ennek aligha lehet majd érvényt szerezni a gyakorlatban.

Új haragosokat szerzett Orbán Viktor

A magyar és a lengyel vétó, ahogy jeleztük, a költségvetés mellett a helyreállítási alapot is parkolópályára teszi. Az ebből származó források ugyanakkor létfontosságúak lennének számos dél-európai ország számára. A procedúra egyébként is viszonylag lassú, hiszen előbb a tagállamoknak ratifikálni kell a megállapodást, majd ezt követően lehet előkészíteni a közös kötvénykibocsátást, és csak annak lebonyolítását követően lehet szó pénzosztásról. Ennek realizálását a szakértők eredetileg a második negyedévre tették. A mostani vétó viszont biztosan problémákat fog okozni, és tovább csúszik a pénzek lehívhatósága.

Többféle forgatókönyv van, attól függően, hogy a felek milyen kompromisszumokra hajlandók. A legjobb esetben is csak jövő őszre tölthetik fel a helyreállítási alapot, de még az is elképzelhető, hogy a tagországok csak 2022 elején kaphatnak ebből pénzt.

Az biztos, hogy ez a késedelem politikai és gazdasági szempontból is súlyos érvágás a válságot erősen megszenvedő Olaszország és Spanyolország számára. Emellett a francia, a portugál és a görög gazdaság is komoly „plusz löketet” remélt az innen származó forrásokból. Erre viszont egy ideig biztosan várniuk kell. Nem nehéz azt belelátni a helyzetben, hogy a magyarokra eddig is ferde szemmel néző gazdag északiak (pl. hollandok, dánok) után most délen is sikerült a kormánynak néhány ellenséget szerezni. Ebből a szempontból tehát mindenképpen kérdések, hogy mennyire lesz összességében sikeres a lengyel és a magyar kormány konfrontatív politikája.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG