Miközben az új koronavírus több országban még gyorsuló ütemben terjed, és az Amerikai Egyesült Államokban az elnök is sokkal pesszimistább, mint korábban, az amerikai tőzsde hétfőn szép emelkedésre képes. Az elnök elismerte, hogy több millió fertőzöttre és akár 200 ezer halottra is lehet számítani országában, és meghosszabbította a vírussal kapcsolatos korlátozásokat.
Ennek ellenére az amerikai indexek este hatkor kettő százalék körüli pluszban álltak. Az európai mutatók sokáig bizonytalankodtak, de a finisben rájuk is átragadt az optimizmus. A német DAX 1,9, a francia CAC 0,6 százalékos pluszban zárt. A svájci, holland, svéd indexek két százalék feletti emelkedést értek el.
Itthon a BUX csak negyed százalékkal ugyan, de mínuszban búcsúzott. A Mol 1,9 százalékos esése hízta le elsősorban, bár az OTP is süllyedt 0,6 százalékkal. A Richter 1,1, a Telekom 2,1 százalékkal javított.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Csúnyán néz ki a forint, amely napközben is gyengült, de estefelé tovább romlott a pozíciója. Jelenleg 359,30 az euró ára, ami több mint három forintos, majdnem egy százalékos emelkedés. Ám a lengyel zloty, a cseh korona és a horvát kuna is 0,4-0,5 százalékkal gyengült, csak a román lej stagnált ma.
Jött két jó hír az oltásról
A tőzsdei optimizmus egyik oka lehet, hogy kora délután a Johnson and Johnson nevű konszern bejelentette, megkezdi egy kísérleti koronavírus-oltás klinikai tesztjeit. A céljuk, hogy az oltóanyagot 2021 elején élesben be is lehessen vetni. A Marketwatch emlékeztet arra, hogy a Johnson and Johnson az első cégek között volt, amelyek bejelentették az oltóanyag kutatásának megkezdését még januárban. A részvény árfolyama szépen emelkedik, közel hét százalékos pluszban jár. (Az oltások kifejlesztésének nehézségeiről itt írtunk.)
A Regeneron és a Sanofi cégek konzorciuma is bejelentette ma, hogy kezelték az első pácienst egy Kevzara nevű gyógyszerrel. A kísérletek hét országban folynak majd, súlyos állapotban levő betegeken. Ezt a gyógyszert eredetileg a reumatoid artritisz, egy ízületi gyulladásos betegség kezelésére fejlesztették ki.
Legalább 16 cég pályázik
A Marketwatch gyűjtése szerint legalább 16 cég dolgozik koronavírus-oltások és gyógyszerek elkészítésén. Közöttük az ismertebbek a Roche Holding AG, a Sanofi-Regeneron konzorcium, a Gilead Sciences, a Moderna Inc. Valamint számos kisebb biotech-vállalat van a listán.
Sok cég különböző amerikai vagy nemzetközi szervezetektől kap erre pénzt, mások magántőkéből oldják meg a kutatások finanszírozását. Több esetben a cégek összeállnak és partnerekként, közösen próbálják gyorsan kifejleszteni a megfelelő oltóanyagot vagy gyógyszert. Egyes vállalatok már februárban vagy márciusban elkezdtekt gyógyszerekkel kísérletezni, az első tesztek eredményei áprilisban vagy májusban várhatók legkorábban.
Nem fizetnek az európai bankok
Az európai bankoknak nem volt jó napja, mert az európai központi bank azt javasolta nekik, hogy ne fizessenek osztalékot legalább őszig. Több európai bank részvénye, mint például az ING, az UniCredit, a Commerzbank, a Raiffeisen Bank vagy az Erste Group 6-9 százalékkal esik. Egyébként Magyarországon az OTP Bank szintén bejelentette nemrég, hogy az osztalékfizetés elhalasztását tervezi.
A nap talán legnagyobb mozgását az olajárak produkálták, amelyek mintegy két hete különösen szenvednek. Nemcsak a koronavírus, hanem a szaúdi-orosz árháború miatt is. A WTI 5-6, a Brent hét százalék körüli esést utat ma, mint pénteken. A múlt hét végén a szaúdi illetékes cáfolta, hogy ismét tárgyalna az orosz féllel. Ma ráadásul a sivatagi királyság bejelentette, hogy még tovább növeli olajkitermelését, napi 10,6 millió hordóra.