A Wall Streeten az árfolyamok mínuszból pluszba, majd pluszból ismét mínuszba mentek át ma az újrainduló gyorsjelentési szezon kezdetén. Az amerikai piacot elsősorban a pénzintézetek húzzák. A bankrészvények indexe 2,2 százalékkal ment fel, miután az amerikai államkötvények hozama március óta nem látott magasságba érkezett. Ez a bankok számára pozitív fejlemény. Pénteken több nagybank is közzéteszi gyorsjelentését.
Az S&P 500 index jelenleg fél százalékos mínuszban van, a Dow Jones ipari átlag csak 0,3 százalékkal esik, a technológiai papírok mutatója 0,9 százalékkal süllyed. Így a technológiai papírok felől a hagyományos ágazatok felé áramlik a tőke. Európában is a mínuszok domináltak, Frankfurtban, Párizsban, Londonban és Milánóban pár ezrelékkel csökkentek az indexek, Hollandiában és Belgiumban pedig emelkedtek.
Mennek az olajcégek, de a Mol nem
Budapesten a BUX index 1,1 százalékos süllyedéssel végzett, az OTP, a Mol és a Magyar Telekom egyaránt 1,3 százalékkal esett, a Richter csak 0,1 százalékkal süllyedt. Az utóbbi időben sokat emelkedő Masterplast négy százalékos mínuszban zárt.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint ma körülbelül annyit nyert, mint amennyit tegnap elveszített, közel két forinttal lejjebb, 359,20-on áll az euró. A dollár több napos erősödés után ma végre kissé gyengült, az olaj 1,3 százalékos pluszban van. Szépen menetelnek az olajcégek is.
Tévedésből tépték meg a részvényt
Elon Musk, a Tesla vezére egy Signal nevű üzenetküldő szolgáltatást említett a klasszikus Twitter és Facebook helyett, mint olyan platformot, amely nem gyűjti a felhasználók adatait. Bár ennek működtetője egyáltalán nem szerepel a tőzsdén, a befektetők megtaláltak egy hasonló nevű, egészségügyi szolgáltatásokkal foglalkozó céget, a Signal Advance nevűt.
Ennek árfolyamát 5643 százalékkal hajtotta fel a világ leggazdagabb emberének megnyilatkozása, így 3,2 milliárd dollárról 55 milliárd dollárra ugrott a társaság tőzsdei kapitalizációja. Pedig elég korán elkezdett arról cikkezni a tőzsdei média, hogy a két cégnek semmi köze sincsen egymáshoz, csak tévedésről van szó. Az árfolyam ezután persze egy idő után újra zuhanni kezdett.
Féktelen a Tesla
A Zoom Video egy százalékkal esik, miután kiderült, hogy másfél milliárd dollárért szeretne részvényeket kibocsátani. A General Motors két százalékkal emelkedett, miután elektromos kisteherautókat szállít a FedEx csomagküldő szolgálat számára.
A Tesla részvénye pedig a tegnapi esés után ma újra rekordjaihoz közelít, öt százalékkal 854 dollárra ment fel. “Féktelenül száguld” a KBC Equitas szerint.
A negyedik negyedéves értékesítési és gyártási számok igen erősek lettek, ezeket viszont már árazhatta a piac. A lélektani szintet jelentő 1000 dollárig ugyan nincs kizárva a további menetelés, de novemberhez képest már jóval kevésbé kedvező most a kép, miközben a rövid távú korrekciók esélye továbbra sem elhanyagolhatóak.
Tőzsdei buborék alakult ki?
Buborék alakult ki a tisztaenergia-cégek részvényeinek piacán? – teszi fel a kérdést az Oilprice.com, miután egy elemző több szektorbeli céget leminősített.
A tisztaenergia-részvények legnagyobb kockázata most az, hogy túl optimisták a befektetők, miközben az iparág jövője részben azon a vékony többségen múlik, amelyet a demokraták megszereztek a szenátusban. (Itt 50-50 fős patthelyzet alakult ki, de a demokrata házelnök szava dönt – a szerk.) Nem világos, hogy a Biden-kormány mennyire fogja agresszíven folytatni a tervezett környezetvédő politikát. Számára jelenleg a legfontosabb prioritás a pandémia megfékezése, amely különben gyorsan kikerülhet az irányítás alól. A tőzsdei buboréktól való félelem egyébként általános, az E*Trade felmérése azt mutatta, hogy a befektetők mintegy 66 százaléka szerint a részvénypiac teljesen vagy részben buborékban mozog.
Ez is érdekelheti: Ha elzárják a pénzcsapokat, azt a tőzsdék is megérezhetik
Miért más a kriptodeviza-piac, mint 2017-ben?
Magához tért a bitcoin a hétvégi nagy, mintegy 27 százalékos zuhanás után, ma tíz százalékkal emelkedik, és majdnem 35 ezer dollár, az ether közel 1100. Hétfőre egy nap alatt annyival esett a bitcoin, 7000 dollárral, amennyibe tavaly áprilisban még egy egész bitcoin került összesen – írta a Cryptobriefing.
Azt gondolhatják sokan, hogy ez csak egy újabb buborék, mint 2017-ben volt, és az árak bármikor összezuhanhatnak. De ezúttal nagyon más érzése van az embernek, mint akkor. A minőségi kriptodeviza-projektek mutatnak fel erőt, nem pedig semmitmondó alapító dokumentumokkal (white paper) és eltúlzott ígéretekkel aládúcolt tervek. A fejlesztők és az alapítók a valós problémák megoldására összpontosítanak, nem pedig a semmiből rángatnak elő megoldható problémákat. Az erős intézmények hajtják fel a kriptodeviza-befektetések árát, nem pedig a gyenge lakossági befektetők.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.