5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A tőzsdéken időnként látszólag logikátlan mozgások vannak, és a rossz hírekre felfele mozdulnak az árfolyamok, míg a jó hírekre reagálva stagnálnak vagy esnek. Könnyen lehet, hogy a javuló gazdaságról szóló hírek sem fogják tovább tolni felfele az árfolyamokat.

Eséssel zártak hétfőn este a tengerentúli piacok, az S&P 500 0,66 százalékkal, a Dow Jones 0,29 százalékkal, a technológiai vállalatok részvényeit tömörítő Nasdaq Composite 1,25 százalékkal került lejjebb. Ez is hatással volt arra, hogy kedden a vezető ázsiai és európai tőzsdéken se legyen komolyabb elmozdulás. A délelőtti időszakban a DAX néhány pontos pluszban állt, míg Párizs és London enyhe mínuszban.

A magyar tőzsde irányadó indexe, a BUX is kisebb csökkenéssel nyitotta a napot, 11 órakor 0,25 százalékkal volt a hétfői zárértéke alatt. A blue chipek is lefele mozdultak, az OTP, a Mol és a Richter is 0,2-0,5 százalék közötti mínuszokkal álltak.

További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók

Lassan sikerülhet legyűrni a járványt

Ugyan a koronavírus-járvány továbbra is tombol, és az immunizáció a vártnál lassabban halad, ám világszerte elkezdődtek az oltások, és számos helyen úgy tűnik, elegendő vakcina van. Az Egyesült Államokban például a kedden reggel napvilágot látott információk szerint eddig csaknem kilencmillió amerikai kapta meg a koronavírus elleni vakcina első dózisát. Ugyanakkor ez csak a tagállamoknak kiosztott (Pfizer és Moderna) vakcinamennyiség harmadát jelenti. Joe Biden megválasztott amerikai elnök – aki hétfőn kapta meg az oltás második adagját –, nemrég közölte, hogy fontolgatja több oltóanyag elérhetővé tételét a tagállamok számára abból a szövetségi tartalékból, amelyet a második dózis biztosítása érdekében halmoztak fel. Az új amerikai vezetés abban bízik, hogy ezzel is gyorsítani lehetne az immunizációt.

Joe Biden megkapja a koronavírus elleni oltást. (Forrás: a Bloomberg Politics YouTube-videója)
Joe Biden megkapja a koronavírus elleni oltást. (Forrás: a Bloomberg Politics YouTube-videója)

A helyzet, ha a vártnál lassabban, de Európában is javulhat. Ebben segíthet, hogy megérkezett a Moderna első vakcina-szállítmánya, és kedden a tagországokba – így Magyarországra is - kiszállítják az első adagokat. Tovább javíthatja a kontinensen a helyzetet, hogy a legfrissebb információk szerint az AstraZeneca a koronavírus-elleni vakcinája engedélyeztetését kérte kedden az Európai Gyógyszerügynökségtől. A szervezet gyorsított eljárásban még ebben a hónapban meg fogja vizsgálni az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem által közösen kifejlesztett oltóanyagot, és az ígéretek szerint, ha mindent rendben találnak, akkor már januárban elkezdhetik ennek a használatát is az Európai Unióban. Eközben pedig egy újabb szer, a Johnson&Johnson oltóanyaga is hamarosan a hatóságok elé kerülhet. Utóbbi azért jelentene a Covid elleni harcban fontos mérföldkövet, mert a hírek szerint ebből egy oltás is elegendő a védettség megszerzéséhez.

A járvány leküzdésével a gazdasági kilábalás is gyorsulhat

Hétfőn este a dallasi Fed elnöke, Robert Kaplan, aki az amerikai jegybank monetáris tanácsában szavazati joggal bíró tag, úgy vélekedett, hogy a tömeges oltásnak köszönhetően az év második felében nagyot ugrik a gazdaság és a fogyasztás is. Ez persze abból a szempontból nem újdonság, hogy világszerte a politikusok és az elemzők is hasonló véleményen vannak.

A gazdasági élénkülés viszont sokak szerint szükségtelenné teszi a gazdaságnak juttatott folyamatos tőkeinjekciót. A Fed ugyanis havonta 120 milliárd dollár értékben vásárol eszközöket a mostani mennyiségi lazítási programjának keretében. A gazdaságba áramló elképesztő mennyiségű likviditás egy része pedig a szakértők szerint a tőkepiacokon köt ki, ez fűti a tőzsdéket, és ennek köszönhető, hogy a vezető indexek annak ellenére rekordmagasságba jutottak, hogy világszerte az elmúlt évszázad egyik legnagyobb gazdasági visszaesését mérték.

Változás előtt az amerikai monetáris politika?
Változás előtt az amerikai monetáris politika?

Ha elzárják a pénzcsapokat, azt a tőzsdék is megérezhetik

Ahogy a GDP-k zuhanása melletti tőzsdei szárnyalás bizonyos szempontból logikátlan volt, úgy lehet most fordulat egyes szakértők szerint a piacokon, ha a fellendülés miatt elzáródnak a pénzcsapok. Ráadásul nem Kaplan az egyetlen, aki a Fed vezetéséből monetáris fordulatot valószínűsít, hiszen Raphael Bostic, az atlantai központ vezetője is erről beszélt. Ő is úgy véli, hogy jó esély van arra, hogy megállítsák a járvány, amelynek köszönhetően erőteljes gazdasági növekedés jöhet. Ha ez bekövetkezik, akkor az év végén megvitathatják a monetáris politika módosítását és a mennyiségi lazítási programok csökkentését vagy leállítását. Ezekre 2022-ben kerülhet sor, majd később megindulhat a konzultáció a kamatemelésről is.

Noha a gazdasági növekedés mindenképpen jó hír a befektetők számára, a likviditás csökkentésétől, netán a kamatemeléstől viszont erősen tartanak. Nem látványosan, de az amerikai kötvénypiacon már körvonalazódik is ezek árazása, hiszen az amerikai 10 éves hozamszint napról napra emelkedik, és jelenleg 1,15 százalék közelében mozog. Könnyen lehet tehát, hogy ismét fordulat jön, és ezúttal a jó hírek fognak esést okozni a tőzsdéken.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21540 21410 21690 -0,05% 0 0 4 334 367 770 HUF 2025-01-03 17:11:57
MOL 2780 2738 2780 +0,36% 0 0 1 092 459 000 HUF 2025-01-03 17:05:08
MTELEKOM 1278 1276 1296 -0,62% 0 0 401 606 592 HUF 2025-01-03 17:05:15
RICHTER 10560 10480 10740 -0,38% 0 0 1 257 979 020 HUF 2025-01-03 17:06:04
OPUS 525 510 532 +1,55% 0 0 402 357 258 HUF 2025-01-03 17:08:44
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Még nézni is fáj: megint csúnyán elverték a forintot
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 18:23
Gyengült pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Csak a Mol állta a sarat pénteken
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 18:16
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 12,61 pontos, 0,02 százalékos csökkenéssel, 79 775,14 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Három dolog nyomasztja a forintot, nagyot zuhant a Tesla
Eidenpenz József | 2025. január 3. 12:37
A részvénypiacok nem jól kezdték az évet, de mintha a második napon javulás következne. A BUX most nem néz ki olyan fényesen, a Gránit Bank részvénye viszont jól debütált. A forint egyenesen megroggyant, már 415 felett is előfordult az euró. A kamatok nyomasztják a piacokat, akciózásra kényszerül az Apple, csalódást okozott a Tesla.
Részvény / Deviza / Áru Depressziósan kezdte az új évet a forint
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 19:08
Gyengült a forint csütörtökön, az év első kereskedési napján a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru OTP-részvényes? Akkor joggal lehet rosszkedve
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 461,09 pontos, 0,58 százalékos emelkedéssel, 79 787,75 ponton zárt csütörtökön
Részvény / Deviza / Áru Lionel Messi tőzsdére vitte az ingatlanjait, egy befektetés túlszárnyalta a bitcoint is
Eidenpenz József | 2025. január 2. 12:43
A tőzsdeindexek nincsenek rózsás hangulatban, de a BUX emelkedni tud, a befektetők keresik az olaj- és gázipari részvényeket. Stagnál a forint, elkerülhetjük a recessziót, Lionel Messi tőzsdére vitte az ingatlanjait. Egy termék túlszárnyalta a bitcoint is 2024-ben, a Mikulás pedig megsemmisített 200 milliárd dollárt az év végén.
Részvény / Deviza / Áru Merre indul a forint 2025-ben? Itt vannak az első jelek
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 07:46
Itt vannak a friss árfolyamok az év első munkanapján.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mit tett a forint!
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 08:26
Vegyesen alakult a forint jegyzése kedd reggel a főbb devizákkal szemben hétfő kora estéhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Megjött BATMMAAN, bekeményített a forint a végére
Eidenpenz József | 2024. december 30. 12:59
Az európai tőzsdék stagnálnak a jókora amerikai esés ellenére is, a BUX-ot főleg az OTP húzza vissza. Az euró volt 410 forint is reggel, de azóta kisebb gyengeséget mutat. A Magyar Telekom volt az év részvénye, FAANG helyett BATMMAAN lesz a sztori jövőre, jöhetnek az Nvidia-lelkű robotok. Minden nap egy bitcoint vesz valaki.
Részvény / Deviza / Áru A forint kamatelőnye majdnem mindig meghaladta az árfolyam leértékelődését – interjú
Eidenpenz József | 2024. december 29. 10:11
Bár mindenki gyenge forintra számít mostanában, visszatekintve alig találunk olyan időszakokat, amelyekben a forint leértékelődését ne kompenzálta volna a kamatelőnye. Amikor már mindenki pesszimista, könnyen elképzelhető, hogy pozitív folyamat indul be. A tavasszal lejáró állampapír-tömeg egy része befektetési jegyekbe mehet. Interjú Brezina Szabolccsal, az MBH Befektetési Bank vezérigazgatójával.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG