Az európai tőzsdék ma alig mozognak, a német és a francia index egy-egy ezrelékkel felfelé, a brit ugyanennyivel lefelé mozdult. Az amerikai határidős indexek szerény mínuszban vannak. A fő téma természetesen az omikron-variáns viselkedése és lehetséges következményei, de jelentős új hír nem érkezett, inkább csak találgatni lehet. A vírus kiindulópontjának tartott Dél-Afrikából ismét viszonylag jó adatok jöttek.
Itthon a BUX index 0,3 százalékos pluszban van, köszönhetően a Mol és az OTP 0,9 százalékos emelkedésének. A Richter 0,3, az Opus és a Telekom 1,3-1,3 százalékkal esik. A forint nem jut az ötről a hatra, 368 körül jár az euró, pedig reggel volt 367 is.
Ma ismét kamatot emelhet a cseh jegybank, holnap délelőtt pedig a hazai egyhetes betéti tender kamatán változtathat a Magyar Nemzeti Bank.
A vírus itt ólálkodik
Hans Kluge, az Egészségügyi Világszervezet európai vezetője kedden arra figyelmeztetett, hogy
„újabb vihar jön…, ami az amúgy is túlterhelt egészségügyi rendszereket az összeomlás peremére taszítja”.
Boris Johnson brit miniszterelnök viszont kizárta, hogy szigorúbb járványügyi szabályokat vezessenek be karácsony előtt. Az Egyesült Királyság vállalkozásai pedig üdvözölték az új, egymilliárd fontos állami támogatáscsomag által adott segítséget, amellyel ellensúlyozhatják az eladásaik visszaesését.
Sok beoltott is megbetegedhet
Hollandia, Ausztria után a németek, a franciák és a portugálok is szigorítanak. Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke azt mondta, hogy az omikron-változat a fertőzések megugrását eredményezi majd a beoltott amerikaiak körében is, de nagyon valószínűtlen, hogy súlyosan megbetegedjenek.
Ezért oldalazhat az olaj
Az olajárak szerdán csak fél százaléknál kisebb mértékben emelkednek, pedig drágító tényező volt egy jelentés az Egyesült Államok nyersolajkészleteinek újabb meredek eséséről. Az American Petroleum Institute előzetes becslése szerint 3,67 millió hordós csökkenés volt, ami nagyobb, mint a várt 2,63 millió hordó, és sokkal nagyobb, mint a múlt heti 815 ezer hordós adat.
Ha a kormány ma délutáni hivatalos adatai is ezt erősítik meg, ez a negyedik heti visszaesés lesz egymás után. A nagyobb emelkedésnek gátat szabhat az omikron-vírusverzió által képviselt kockázat. Valamint az is, hogy az USA nemrég a magas olajárnál stratégiai készletek felszabadításával avatkozott közbe.
Nagyon alacsony árnál pedig az valószínű, hogy az immár havonta ülésező OPEC reagál majd a kitermelt mennyiség szűkítésére. Így az olajár mozgása előtt jelenleg mindkét oldalon korlátok látszanak, amelyek azonban leomolhatnak, ha többet megtudunk az omikron jelentette fenyegetés pontos mértékéről.
Megint drágult a gáz
Tovább emelkedtek a gázárak Európában tegnap délután, így új csúcsot ért el a holland TTF-n a gáz megawattóránkénti ára – írta a KBC Equitas.
A korábbi októberi csúcsot meghaladó közel 186 eurós értékig kúszott fel tegnap az árfolyam. Az árak azt követően kezdtek el drámaian emelkedni, hogy a hírek szerint leállították a gáztovábbítást a Jamal-Európa gázvezetéken Németország felé.
Musk lassan kiszórja Tesláit
Elon Musk újabb 583 611 Tesla-részvényt adott el 528 millió dollárért, ami azt jelenti, hogy már több mint háromnegyedét eladta a tervezett csomagnak. Lassan teljesíti tehát ígéretét, mely szerint eladja részesedésének tíz százalékát az elektromos autógyártóban – írta a Bloomberg hírlevele.
Az eladásokat novemberben kezdte, miután megszavaztatta róluk a rajongóit a Twitteren, de a pénzre mindenképpen szüksége volt. Eközben ugyanis sok évvel ezelőtt kötött részvényopciókat is lehív, amihez sok pénzre volt szüksége.
Kiegyezik a Nikola a tőzsdefelügyelettel
A Nikola elektromosautó-gyártó 125 millió dollárt fizet az amerikai tőzsdefelügyeletnek (SEC) a befektetők megtévesztése miatt – írta az Equilor Befektetési Zrt.
A SEC jelezte, hogy Trevor Milton, a Nikola alapítója és korábbi vezérigazgatója átfogó PR-kampányba kezdett, hamisan azt a benyomást keltette a befektetőkben, hogy a vállalat bizonyos technológiai és gyártási mérföldköveket ért el. A botrányból polgári peres eljárás lett, Milton lemondott.
Az árfolyam a hétfői 7,3 százalékos esést követően tegnap 1,8 százalékkal ment feljebb.
Görögország vonzó befektetési célpont?
Talán az elképzelhető legrosszabb külső sokk sújtott le Görögországra, a koronavírus-járvány hatalmas csapás a turizmusra. Különösen a repülővel érkező utazóknak van nagyon kitéve a gazdasága – írja a Hold Blog. Ennek ellenére a görög tőzsdeindex a 2019. január végi értékéhez képest most 40 százalékkal magasabban áll, az osztalékokat is figyelembe vevő évi 14 százalékos hozama pedig meghaladja a legnagyobb európai részvényeket követő EuroStoxx 50 index 12,7 százalékos éves emelkedését.
A jó teljesítmény magyarázata az induláskori nyomott árazás, a gazdasági reformok, valamint a vállalatok alkalmazkodóképessége, jó teljesítménye. Bár a járvány lecsengése sajnos még mindig bizonytalan, a görög tőzsde kilátásai továbbra is biztatóak – foglalják össze.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.