A Buda-Cash Brókerház második éve szervezi az élő kereskedési versenyt, amelyen egyre több magánbefektető indul. A tavalyihoz képest 10 százalékkal emelkedett a résztvevők száma, ami mutatja, hogy egyre többen használják magabiztosan a globális kereskedési platformokat. Ez pedig nem meglepő, mert a termékkínálat igen széles, a hatalmas likviditás pedig kereskedési biztonságot nyújt.
Dobsa Csaba, a Buda-Cash Brókerház brand menedzsere szerint a 2013-as mezőnyben a tavalyiaknál több volt a nagy tapasztalttal rendelkező, magabiztos kereskedő. Ők láthatóan kialakították az egy hónapos versenyidőszakra a stratégiájukat, kevésbé improvizáltak, de az átlagosnál nagyobb mértékű kockázatot vállaltak, feltehetően a győzelem érdekében. Az ország bármely részéről indulhattak a versenyzők, hiszen a globális online platformok mindenki számára azonos esélyeket biztosítanak. Az idén a régiós megosztás változott Veszprém és Csongrád megyéből a tavalyihoz képest többen indultak, illetve Győr-Moson-Sopron megyéből is nagyobb volt az érdeklődés.
Dobsa Csaba szerint a november 6-án indult versenyben hamar kialakult az élmezőny, félidőtől kezdve szinte állandó volt az élboly 15 fős csapata, ám izgalmasan változtak közöttük a helyezések.
A tavalyihoz képest az idén az élmezőny sokkal kiegyensúlyozottabb teljesítményt nyújtott, a verseny indulásától látható volt, hogy tudatos kereskedők, stabilan teljesítettek, kisebb volt náluk az ingadozás mértéke, szép emelkedő hozampályát mutatott többségük portfóliója.
A versenyzők láthatóan a győzelem érdekében hajlandók a nagyobb kockázatvállalásra, de a kedvenceik nemigen változtak. 2013-ban is a termékek között az EUR/USD illetve a Dax index voltak a legnépszerűbbek, és a tavalyhoz hasonlóan idén is kulcs szerepe volt az USD/YEN keresztárfolyamnak az élmezőny kimagasló teljesítményének elérésben. A befektetők a versenyben is kihasználták, hogy a japán yen az idén is sokat gyengült a főbb devizákkal szemben a további monetáris lazítási várakozásoknak köszönhetően.
Azért akadtak a fő irányzattól eltérő versenyzők is, ők például a tájföldi bath devizával, vagy az orosz rubellel is kereskedtek. Az árupiaci termékek között egzotikusnak a fagyasztott narancslével történő határidős kereskedés számított. De a különleges termékek választása mögött is fundamentális tényezők álltak, hiszen a thai bathnál a kormányválság és a tüntetések okoztak belpolitikai krízist és váltottak ki árfolyamgyengülést a helyi devizában, a kérdés csak az volt, hogy az árelmozdulás mennyire válik extrémmé. De minden estre ez is jól példázza, hogy egy vérbeli kereskedő miként használ ki minden globális piaci lehetőséget.
Az éles kereskedési verseny a Buda-Cash szakértői szerint remélhetően egyre népszerűbbé válik, mert valós élményt, tapasztalatot ad a részvétel, és hiteles a megmérettetés. Tisztán láthatóan a versenytársak stratégiái, gondolkozásuk és a döntéshozatali gyorsaságuk. Ez inspirálja a kevesebb tapasztalattal rendelkezőket és tanulhatnak is a profibb befektetőktől. A Buda-Cash szakértői számára az is kedvező jel, hogy egyre több nő vállalja az önálló tőzsdézést és a megmérettetést is, az idén a mezőnyben 10 %-al több hölgy volt, mint tavaly. A legjobb női versenyző pedig 8-ik helyezést ért el, 24 %-os hozammal. Általánosságban elmondható, hogy a női befektetők ma még óvatosabbak, de például aki a 8 legjobb hozamot érte el, az egzotikusabb termékben is szívesen kereskedett, pl. a kanadai dollár vagy a norvég korona mozgására is spekulált.
A 2013-as verseny győztese, és az idei TőzsdeKirály 190%-os teljesítménnyel
Németh András lett,aki alapvetően devizákkal kereskedett, kiemelkedő eredményét a dollár-japán yen emelkedésének illetve az ausztrál dollár-usa dollár esésnek megfogásával érte el Két gyermekes apuka, aki közgazdász végzettségű és szaktanácsadóként dolgozik. A tőzsdézést néhány éve kezdte el, kereste a banki kamatoknál nagyobb hozam elérésének lehetőségeit és módját, a devizakereskedést 1-2 éve választotta.
Mögötte a második helyezett Nagy Nándor lett, eredménye 130%-os hozam volt. Debrecenben élő tanár a véghajrában tört a második helyre, főleg részvényekkel kereskedett, nagy kedvence az OTP és a Facebook papírjai voltak, de a DAX index emelkedésén is profitált.
Harmadik helyen Lakatos Gergely, 113,5 százalékos hozammal végzett, aki főleg EURUSD-al, és DAX index-el kereskedett. (x)