(Fotó: 123rf.com) |
Reggel rossz makroadatok miatt megint nagyot estek a kínai tőzsdék, a japán Nikkei 225 is követte őket. Az európai nyitás mégis optimista volt, a DAX index egy százalékos pluszban is tartózkodott. Kora délutánra ugyan egy időre mínuszba csúszott, estére azonban megint emelkedett. Az amerikai tőzsdék mínuszos nyitása viszont megint elrontotta a hangulatot.
A piacokat befolyásoló legfontosabb tényező a héten, hogy a Fed kamatdöntő ülést tart, az európai idő szerint csütörtök esti bejelentésre várnak a piacok mindenütt. Úgy tűnik, a befektetők valamivel több mint a fele szerint még mindig nem nyúlnak a kamathoz, az esélylatolgatásokról itt tudósítottunk.
Az OTP remekelt
Európában az EuroStoxx 50 index végül 0,4 százalékot esett, a DAX 0,1 százalékos emelkedéssel, a francia mutató 0,7, a brit 1,1 százalékos eséssel végzett. A BUX index viszont stabilan pluszban mozgott, 0,65 százalékos emelkedéssel zárt.
Az OTP volt a fő hajtóerő, 1,9 százalékkal emelkedett 5522 forintra, a Richter 0,8, a Magyar Telekom 1,0 százalékkal drágult. A Mol viszont egész nap lefelé tartott, 1,1 százalékot esett. A forint ereje nem változott, az euró 313,20 forint volt, ugyanannyi, mint péntek este.
Nehéz a további irányt meglátni
„Nagyot erősödött a forint” – írta az Erste Befektetési Zrt. hírlevele, még a pénteki eseményekre utalva, amikor 316 forint közeléből 313 közelébe csökkent az euróárfolyam. Múlt héten sokat gyengült a dollár is az euróval szemben.
„A további irányról azonban nehéz beszélni, mert a hét második felében tartja a Fed a kamatdöntő ülését, ahol a piac szerint 70% a valószínűsége annak, hogy nem emel kamatot a jegybank” – írta a brókercég. „Van még tere a dollár további gyengülésének” – teszik hozzá, ezért a ma kezdődött korrekció nem biztos, hogy tartós lesz.
Még tovább emelkedhet az OTP
Az EUR/HUF árfolyamban „a következő támasz 312,5-nél látható, valójában hetek óta a szint felett sávozik a kurzus, és hamarosan megpróbálhatja áttörni a támaszt, ebben a esetben pedig célba veheti a 200 napos mozgóátlagot 308,9 forintnál” – írja az elemzés.
További árfolyamok>>>>>> |
Ami a részvényeinket illeti, az Erste, az egyik legnagyobb brókercég még pénteken úgy vélekedett, „nem fest túl jól a hazai piac”. A KBC Equitas viszont biztató jeleket vél felfedezni az OTP grafikonján, szerinte „egy emelkedő háromszög alakzatból törhet ki a papír felfele, amiből a következő napokban akár egy további 300 forintos árfolyam emelkedés következhet”.
Megtáltosodna a Richter
Szintén az Equitas írja, hogy napok múlva kiderülhet a Richter egyik kulcskészítményének, a Cariprazine-nak a sorsa, amire már régóta várnak. Ha zöld utat kap a gyógyszer amerikai bevezetése, akkor egy több milliárd dollár nagyságú piac nyílna meg a Richter előtt.
Ez az Equitas szerint „mintegy 609 forinttal is növelheti a részvény reális értékét. Mivel a Cariprazine folyamatos csúszása miatt az árfolyam már nem tükrözi a készítményben rejlő potenciált, egy pozitív bejelentés hatására a reális érték beárazódása is kezdetét vehetné”.
További árfolyamok>>>>>> |
Oldalazásnak érzik a DAX mozgását
A Handelsblatt szokásos heti kisbefektetői hangulati felmérésének „a nagy vihar előtti csend” címet adta. A legtöbb befektető (40 százalék) szerint a DAX indexben oldalazás van, irány nélküli mozgás, de magas azoknak az aránya is, akik szerint inkább lefelé tartanak a német részvények. A vihart pedig a csütörtöki Fed-ülés hozhatja el.
Ma is nagyot, két százalék körüli mértékben esett a kőolaj, az amerikai WTI 44 dollár, az európai Brent 48 dollár alá süllyedt. Ennek oka is a kínai kereslet várható gyengeségétől való félelem lehet. Az arany alig változott, az ezüst jókorát esett.
Figyeljünk az amerikai gázra
A Concorde Trading blog szerint a kőolaj mellett az amerikai földgázra is érdemes figyelni, amely egy kereskedési sáv aljára érkezett. De óvatosság ajánlott, mert az sincs kizárva, hogy innét letörés érkezik. Ha pedig nem változik az ár, oldalazás lesz, akkor pusztán a pozíció tartásával is veszteséget lehet elérni, mert a távoli határidők árai magasabbak a közelinél (contango).
Miért adják a feltörekvő piaci részvényeket? - teszi fel a kérdést Duronelly Péter, az Aegon Alapkezelő senior elemzője. Szerinte a feltörekvő piacokon évek óta trendszerűen csökken a vállalatok árbevétel-arányos nyeresége.
Drágulnak vagy olcsóbbodnak a feltörekvők?
„A marginszűkülés tehát valami olyan folyamat, ami a teljes piacot érinti, egyelőre megállíthatatlannak tűnik, és relativizálja azt, hogy könyv szerinti értéken a piac olcsó” – írja. Sőt, tovább megy, szerinte a romló mutatók miatt a feltörekvő piaci részvények az utóbbi időben látszólagos oldalazásuk ellenére lényegében egyre drágábbak lettek.
Változik a BUX index összetétele, a részletekről itt tudósítottunk.